Dział PublicystykaRegałowe abecadło

Regałowe abecadło: P jak Pablopavo, Paprika Korps, Pajujo, Paraliż Band, PodobaMiSię, Peter Tosh, Pato BantonPrzedstawiam Wam dziś sporą dawkę reggae, na pobudzenie, w tak deszczową i jesienną pogodę. Obudź się, człowieku!

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że musisz być fanem słonecznej muzyki reggae lub dopiero chcesz ją poznać. Rozłóż się wygodnie w fotelu i oddaj się magii muzyki, która przeniesie Cię wprost na jamajską plażę, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce i gdzie radość paruje z każdej głowy…

P jak Pablopavo, Paprika Korps, Pajujo, Paraliż Band, PodobaMiSię, Peter Tosh, Pato Banton

Pablopavo, czyli Paweł Sołtys urodził się w 1978 roku. Pierwszy zespół założył z kumplami w roku 1993. 10 lat później powstała grupa Vavamuffin, w której Pablo jest jednym z trzech wokalistów. Razem z Vavamuffin, Pablopavo wydał 5 albumów: Vabang!, Dubang!, Inadibusu, Mo’ better rootz i Solresol. Pablo działa również solo. Wraz z grupą Ludziki wydał już 2 solowe płyty – 10 piosenek i Telehon. Pablopavo jest jedną z czołowych osobistości polskiego reggae.

Paprika Korps pochodzi z Opola i swoją muzykę nazywa mianem heavy-reggae. Powstała w 1995 roku. Wystąpiła już w ponad 25 europejskich krajach i w większości z nich zapraszana jest regularnie na trasy koncertowe. Ma na koncie 5 płyt studyjnych, z czego ostatnia to Metalchem z 2010 roku.

Pajujo tworzy muzykę – mieszankę reggae, rocksteady i ska, której energiczne rytmy są potęgowane przez sekcję dętą. Zespół powstał w 2005 roku. Kapela szuka inspiracji w wielu nurtach, nie zapominając o korzeniach. Śpiewają o reggae, o miłości, o codzienności, o tym co nas otacza. Już dwa lata po powstaniu udało im się wydać pierwszy krążek, który nosił nazwę zespołu. Jesienią 2013 roku na półkach sklepowych ma znaleźć się najnowsze dzieło grupy – album Bieguny.

Paraliż Band powstał w Toruniu, w 1996 roku. Początkowo zespół grał głównie ska i punk, jednak później odkrył reggae, co niesamowicie ubarwiło jego muzykę. Jak dotąd zespół nagrał trzy krążki. Największym hitem grupy jest kawałek Wiosna.

PodobaMiSię to siedlecki zespół, założony w 2007 roku. Popularność zdobył dzięki występowi w programie Must Be The Music – Tylko Muzyka, jednak w niektórych kręgach, był znany jeszcze przed udziałem w telewizyjnym show.

W PodobaMiSie chodzi o wspólną zabawę, muzyka ma bawić i cieszyć. Nie jesteśmy profesjonalnymi muzykami, każdy z nas jest wycięty z innej bajki. Łączy nas jedna pasja i miłość do muzyki – mówią muzycy zespołu.

Jedna z piosenek PodobaMiSię, znalazła się nawet w moim zestawieniu najlepszych wakacyjnych piosenek na All About Music :)

Peter Tosh to, urodzony w 1943 roku, muzyk z Jamajki. Wraz z Bobem Marley’em i Nevillem Livingstonem (Bunny Wailerem) założył legendarny zespół The Wailers. Tosh jest współautorem Get Up Stand Up oraz autorem 400 Years, One Foundation, czy Funeral. Na początku 1975 został dotkliwie pobity przez policję jamajską, co skłoniło go do napisania piosenki Mark Of The Beast, którą z lubością śpiewał na każdym ze swoich koncertów, dedykując ją siłom „prawa i porządku”. Następnym singlem, do dziś wzbudzającym sprzeciw w sferach rządowych, była piosenka Legalize It nawołująca do legalizacji marihuany w kraju, którego około 70% dorosłej populacji systematycznie ją paliło. Utwór znalazł się na pierwszym solowym albumie Tosha zatytułowanym również Legalize It, zawierającym także kilka piosenek Bunny’ego Wailera.

Pato Banton pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest obecnie jedną ze światowych gwiazd reggae. Artysta może ponad dziesięcioma krążkami, a także współpracą z takimi gwiazdami muzyki jak m.in. Sting, UB 40 czy Studio 2 Crew.

Tags
Show More


Oliwia Kujawa

Studentka pierwszego roku socjologii kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże ze wszelkimi działaniami uspołeczniającymi kulturę oraz dziennikarstwem. Słucha wszystkiego, co ma ciekawy przekaz i nałogowo poszukuje zniewalających dźwięków.

Related Articles

One Comment

  1. „Telehon” Pablopavo – całkiem zapomniałem o tym genialnym kawałku, dzięki za przypomnienie :)
    A a pro po Tosha, a właściwie McIntosha – mało kto wie, że to dzięki niemu Bob Marley nauczył się grać na gitarze i stał się legendą reagee, którą powinien zostać także Tosh, a tak pozostaje w cieniu Marleya :(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.