Dział PublicystykaRegałowe abecadło

Regałowe abecadło: M jak Maleo Reggae Rockers, Marika, Mesajah, Mustafarai, Max RomeoDopiero co skończyło się kolejne święto muzyki reggae – Regałowisko – Bielawa Reggae Festiwal. Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami po festiwalu, a tymczasem kolejna porcja muzyki w Regałowym Abecadle.

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że musisz być fanem słonecznej muzyki reggae lub dopiero chcesz ją poznać. Rozłóż się wygodnie w fotelu i oddaj się magii muzyki, która przeniesie Cię wprost na jamajską plażę, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce i gdzie radość paruje z każdej głowy.

M jak Maleo Reggae Rockers, Marika, Mesajah, Mustafarai, Max Romeo

Dzisiaj wyjątkowo polska dawka muzyków nurtu reggae. Zaczynamy od jednego z najważniejszych polskich zespołów tego gatunku, czyli Maleo Reggae Rockers. Grupa została założona w 1997 roku, przez Darka Maleo Malejonka (Kultura, Izrael). Zespół ma na koncie pięć płyt studyjnych i dwie koncertowe. Maleo Reggae Rockers często gra na scenach Przystanku Woodstock, a co ciekawe, często też pojawia się na chrześcijańskich spotkaniach dla młodzieży.

Marika jest jedną z niewielu kobiet, które w ogóle znalazły się w którejkolwiek ze wszystkich części Regałowego Abecadła. Wokalistka urodziła sie w 1980 roku w Łomży. Oprócz muzykowania, prowadzi swoją co tygodniową audycję w Radiu Roxy. Do tej pory wydała trzy krążki studyjne, w tym ostatni, Momenty, w 2012 roku. Koncertuje ze swoją SpokoArmią. Pojawia się na wielu festiwalach, niekoniecznie związanych tylko z reggae (np. Coke Live Music Festiwal). Marika nominowana była do wielu nagród, m.in. Fryderyków oraz SuperJedynek.

Mesajah, znany też jako Manolo, to tak naprawdę  Manuel Rengifo Diaz. Urodził się w 1985 roku. Jest jednym z członków grupy Natural Dread Killaz. W 2008 roku wydał album Ludzie prości, który został nominowany do Fryderyka. Muzyk jednak zrezygnował z kandydowania do tej nagrody, ponieważ jego wydawnictwo znalazło się kategorii etno/folk. Mesajah wydał jeszcze dwie solowe płyty – Jestem stąd (2013) i Brudna prawda (2013).

Mustafarai był krótkim projektem Piotra Gutka Gutkowskiego (Indios Bravos). Zespół powstał w 2002 roku w Katowicach, a rozpadł się zaledwie dwa lata później. Oprócz Gutka, w składzie grupy był Bas Tajpan oraz Rafał Jajonasz Łukaszczyk. Nagrania Mustafarai znalazły się na minialbumie pt. Mamto.

Max Romeo urodził się w 1947 roku na Jamajce. Jest jednym z ważniejszych wykonawców reggae i roots. Pierwszy album wydał w roku 1969. Do tej pory udało mu się stworzyć aż 24 płyty! Fragmenty jednego z jego najbardziej popularnych utworów – Chase the Devil – można usłyszeć w kawałku The ProdigyOut Of Space.

Tags
Show More


Oliwia Kujawa

Studentka pierwszego roku socjologii kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże ze wszelkimi działaniami uspołeczniającymi kulturę oraz dziennikarstwem. Słucha wszystkiego, co ma ciekawy przekaz i nałogowo poszukuje zniewalających dźwięków.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.