Dział NewsDział PublicystykaRegałowe abecadło

Regałowe abecadło: L jak Love Sen-C Music, Lion Vibrations, Leniwiec, Lutan Fyah, Les Fatals PicardsLetnia gorączka nadal trwa, toteż zapraszam Was na kolejne zestawienie kilku wykonawców muzyki, która chyba najlepiej pasuje taką pogodę. Regałowe Abecadło zatrzymuje się dziś na stacji L!

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że musisz być fanem słonecznej muzyki reggae lub dopiero chcesz ją poznać. Rozłóż się wygodnie w fotelu i oddaj się magii muzyki, która przeniesie Cię wprost na jamajską plażę, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce i gdzie radość paruje z każdej głowy.

L jak Love Sen-C Music, Lion Vibrations, Leniwiec, Lutan Fyah, Les Fatals Picards

Rozpoczynamy tradycyjnie od Polski. Love Sen-C Music to jeden z pierwszych polskich sound systemów. Powstał pod koniec lat 80 w Lublinie. Jego nazwa nawiązuje do LSM – lubelskiej dzielnicy mieszkaniowej, jak również do ideologii rasta: Miłość i Sens (albo Sensimilla). To właśnie z tego sound systemu wywodzi się Junior Stress, który nawijał tu wraz ze swoim ojcem (King Stressem).

Lion Vibrations powstało na Dolnym Śląsku w roku 1997 roku i przez pierwsze parę lat istnienia działało pod szyldem Zgroza. Lion Vibrations łączy ze sobą roots z dubem. W ich muzyce da się również usłyszeć elementy jazzu. Zespół bierze udział w największych polskich festiwalach, m.in. w Ostródzie, czy Toruniu. Występował u boku największych gwiazd reeggae, np. Gentlemana lub Zion Train.

Leniwiec wcale nie jest leniwy! Zespół ten doskonale łączy ze sobą punk, ska i reggae. Jego muzyka jest okraszona dźwiękami instrumentów dętych i akordeonu. Muzyka Leniwca zwraca uwagę na sprawy, obok których nie powinno się przechodzić bez refleksji, choć zdarzają się też kawałki kompletnie niepoważne, humorystyczne i zabawne. Zespół grał na Przystanku Woodstock, ale nie gardzi też takimi miejscami, jak więzienie czy basen miejski.

Przenieśmy się teraz na Jamajkę. Lutan Fyah, czyli Anthony Martin, urodził się w 1975 roku w ojczyźnie reggae. Miał zostać architektem albo piłkarzem, a ostatecznie skończył jako artysta reggae. Współpracował z Kapelą ze wsi Warszawa.

Les Fatales Picards to francuski zespół, powstały w roku 2000. Muzyka grupy przechodzi od punka do reggae. Les Fatales Picards reprezentował Francję na Eurowizji w roku 2007.

Tags
Show More


Oliwia Kujawa

Studentka pierwszego roku socjologii kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże ze wszelkimi działaniami uspołeczniającymi kulturę oraz dziennikarstwem. Słucha wszystkiego, co ma ciekawy przekaz i nałogowo poszukuje zniewalających dźwięków.

Related Articles

3 Comments

  1. Przeczytane :0 Artykuł fajny :) Dzisiaj skończyłem czytać wszystkie poprzednie artykuły Regałowe Abecadło ;) Wszystkie są dobre i piosenki tak samo ;) Czekam na kolejne ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.