Dział PublicystykaRegałowe abecadło

Regałowe abecadło: K jak Ky-mani Marley, Kultura, Kacezet, Konopians, Koniec ŚwiataMam nadzieję, że nie przerywam Wam smażingu, plażingu i leżingu. Dziś zapraszam na boski chillout w rytmach reggae muzyków na literę K.

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że musisz być fanem słonecznej muzyki reggae lub dopiero chcesz ją poznać. Rozłóż się wygodnie w fotelu i oddaj się magii muzyki, która przeniesie Cię wprost na jamajską plażę, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce i gdzie radość paruje z każdej głowy…

K jak Ky-mani Marley, Kultura, Kacezet, Konopians, Koniec Świata

Dzisiejszy zestaw jest wyjątkowo polski, bo znalazł się w nim tylko jeden zagraniczny artysta. Zacznijmy więc od mniejszości. Ky-mani Marley to kolejny syn Boba Marleya. Urodził się w 1976 roku na Jamajce. Zadebiutował w 1996 roku albumem Like Father, Like Son, który składał się z coverów utworów ojca. W 2001 roku został nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album reggae za Many More Roads. Oprócz tworzenia muzyki, gra również w filmach.

Zespół Kultura powstał w 1983 roku w Warszawie. Tworzyli go m.in. Darek „Maleo” Malejonek (Maleo Reggae Rockers) i Piotr „Stopa” Żyżelewicz  (Armia, Voo Voo, Brygada Kryzys). Niektórzy członkowie Kultury zaczęli również muzykować w popularnym wówczas Izraelu, aż z czasem oba zespoły zaczęły grać pod wspólną nazwą Kultura-Izrael. Obie grupy zazwyczaj koncertowały razem i z reguły to Kultura otwierała występ. W pewnym momencie Izrael od Kultury różnił się jedynie sekcją rytmiczną; nawet wokaliści pomagali sobie w chórkach. Na koncertach Kultury charakterystyczne było to, że nie występowała zawsze w tym samym składzie – najczęściej jej występ uświetniali przeróżni goście. Zespół wystąpił kilka razy w Jarocinie, Róbrege w Warszawie i FAMIE w Szczecinie. Na składance Fala z 1985 roku, ukazał się utwór Lew, ja i dub, który jest jedynym studyjnym nagraniem zespołu.

Kacezet, czyli Piotr Kozieradzki, jest wokalistą warszawskiego sound systemu Soundz of Freedom i zespołu Tabula Rasa. Wspomaga również Dreadsquad. Jego nowym projektem muzycznym są Fundamenty, których znakiem rozpoznawczym jest prostota (ale nie tandeta). Ważna jest również warstwa liryczna.

Konopians powstali w Czeladzi, w 1996 roku. Swoją muzykę określają jako old school reggae – nawiązuje do tradycyjnych rootsów, ale również do ska czy skinhead reggae. Debiutancką płytę wydali w 2006 roku, dzięki Lou & Rocked Boys. Nosiła ona tytuł One Way. Sześć kawałków z piętnastu zostało nagranych z udziałem Roberta Brylewskiego (Izrael, Brygada Kryzys).

Można powiedzieć, że Koniec Świata… NADSZEDŁ w Katowicach w 2000 roku :). Gra mieszankę reggae i ska. Po kilku miesiącach muzykowania, został dostrzeżony przez wydawnictwo Zima, dzięki któremu zaczął się pojawiać na festiwalach i koncertach w całej Polsce, np. na festiwalu Afryka w Toruniu, czy Warszawskim Festiwalu Reggae. Kolejnym krokiem w popularność było nagranie drugiego albumu, pt. Symfonia na sprzedaż. Po jego wydaniu, zespół zagrał na Przystanku Woodstock w 2003 roku i wyruszył w pierwszą trasę koncertową. Wystąpił również parę razy w Jarocinie. Skład grupy często się zmieniał. Ostatnią płytą Końca Świata jest Hotel Polonia z 2012 roku.

Tags
Show More


Oliwia Kujawa

Studentka pierwszego roku socjologii kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże ze wszelkimi działaniami uspołeczniającymi kulturę oraz dziennikarstwem. Słucha wszystkiego, co ma ciekawy przekaz i nałogowo poszukuje zniewalających dźwięków.

Related Articles

4 Comments

  1. Dzięki Oliwia!!!

    Jestem wielką fanką muzyki reggae ale nie znam wszystkich artystów, którzy ją wykonują. Dzięki Tobie zasiliłam moją playlistę już wieloma dobrymi kawałkami, których wcześniej nie znałam :) Dzięki :D

  2. Znakomity artykuł, wielu artystów nie znałem a dzięki takim artykułom w bardzo przystępny sposób można ich poznać. Za tym typem muzyki nie przepadam, ale artykuł dla fanów to prawdziwe święto :-D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.