Dział PublicystykaRegałowe abecadło

Regałowe abecadło: K jak Ky-mani Marley, Kultura, Kacezet, Konopians, Koniec Świata

Mam nadzieję, że nie przerywam Wam smażingu, plażingu i leżingu. Dziś zapraszam na boski chillout w rytmach reggae muzyków na literę K.

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że musisz być fanem słonecznej muzyki reggae lub dopiero chcesz ją poznać. Rozłóż się wygodnie w fotelu i oddaj się magii muzyki, która przeniesie Cię wprost na jamajską plażę, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce i gdzie radość paruje z każdej głowy…

K jak Ky-mani Marley, Kultura, Kacezet, Konopians, Koniec Świata

Dzisiejszy zestaw jest wyjątkowo polski, bo znalazł się w nim tylko jeden zagraniczny artysta. Zacznijmy więc od mniejszości. Ky-mani Marley to kolejny syn Boba Marleya. Urodził się w 1976 roku na Jamajce. Zadebiutował w 1996 roku albumem Like Father, Like Son, który składał się z coverów utworów ojca. W 2001 roku został nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album reggae za Many More Roads. Oprócz tworzenia muzyki, gra również w filmach.

Zespół Kultura powstał w 1983 roku w Warszawie. Tworzyli go m.in. Darek „Maleo” Malejonek (Maleo Reggae Rockers) i Piotr „Stopa” Żyżelewicz  (Armia, Voo Voo, Brygada Kryzys). Niektórzy członkowie Kultury zaczęli również muzykować w popularnym wówczas Izraelu, aż z czasem oba zespoły zaczęły grać pod wspólną nazwą Kultura-Izrael. Obie grupy zazwyczaj koncertowały razem i z reguły to Kultura otwierała występ. W pewnym momencie Izrael od Kultury różnił się jedynie sekcją rytmiczną; nawet wokaliści pomagali sobie w chórkach. Na koncertach Kultury charakterystyczne było to, że nie występowała zawsze w tym samym składzie – najczęściej jej występ uświetniali przeróżni goście. Zespół wystąpił kilka razy w Jarocinie, Róbrege w Warszawie i FAMIE w Szczecinie. Na składance Fala z 1985 roku, ukazał się utwór Lew, ja i dub, który jest jedynym studyjnym nagraniem zespołu.

Kacezet, czyli Piotr Kozieradzki, jest wokalistą warszawskiego sound systemu Soundz of Freedom i zespołu Tabula Rasa. Wspomaga również Dreadsquad. Jego nowym projektem muzycznym są Fundamenty, których znakiem rozpoznawczym jest prostota (ale nie tandeta). Ważna jest również warstwa liryczna.

Konopians powstali w Czeladzi, w 1996 roku. Swoją muzykę określają jako old school reggae – nawiązuje do tradycyjnych rootsów, ale również do ska czy skinhead reggae. Debiutancką płytę wydali w 2006 roku, dzięki Lou & Rocked Boys. Nosiła ona tytuł One Way. Sześć kawałków z piętnastu zostało nagranych z udziałem Roberta Brylewskiego (Izrael, Brygada Kryzys).

Można powiedzieć, że Koniec Świata… NADSZEDŁ w Katowicach w 2000 roku :). Gra mieszankę reggae i ska. Po kilku miesiącach muzykowania, został dostrzeżony przez wydawnictwo Zima, dzięki któremu zaczął się pojawiać na festiwalach i koncertach w całej Polsce, np. na festiwalu Afryka w Toruniu, czy Warszawskim Festiwalu Reggae. Kolejnym krokiem w popularność było nagranie drugiego albumu, pt. Symfonia na sprzedaż. Po jego wydaniu, zespół zagrał na Przystanku Woodstock w 2003 roku i wyruszył w pierwszą trasę koncertową. Wystąpił również parę razy w Jarocinie. Skład grupy często się zmieniał. Ostatnią płytą Końca Świata jest Hotel Polonia z 2012 roku.

Tags
Show More

Oliwia Kujawa

Studentka pierwszego roku socjologii kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże ze wszelkimi działaniami uspołeczniającymi kulturę oraz dziennikarstwem. Słucha wszystkiego, co ma ciekawy przekaz i nałogowo poszukuje zniewalających dźwięków.

Podobne artykuły

4 thoughts on “Regałowe abecadło: K jak Ky-mani Marley, Kultura, Kacezet, Konopians, Koniec Świata”

  1. Dzięki Oliwia!!!

    Jestem wielką fanką muzyki reggae ale nie znam wszystkich artystów, którzy ją wykonują. Dzięki Tobie zasiliłam moją playlistę już wieloma dobrymi kawałkami, których wcześniej nie znałam :) Dzięki :D

  2. Znakomity artykuł, wielu artystów nie znałem a dzięki takim artykułom w bardzo przystępny sposób można ich poznać. Za tym typem muzyki nie przepadam, ale artykuł dla fanów to prawdziwe święto :-D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close