Dział PublicystykaRegałowe abecadło

Regałowe abecadło: J jak Jamal, Junior Stress, Jafia Namuel, Jasna Liryka, Julian Marley, Junior KellyDzień dobry na – prawie – półmetku wakacji. Za nami największy polski festiwal reggae – Reggaeland w Płocku, na którym w tym roku bawiło się ok. 12 tysięcy osób. A już 9 sierpnia kolejne wielkie święto reggae – Ostróda Reggae Festiwal.

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że musisz być fanem słonecznej muzyki reggae lub dopiero chcesz ją poznać. Rozłóż się wygodnie w fotelu i oddaj się magii muzyki, która przeniesie Cię wprost na jamajską plażę, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce i gdzie radość paruje z każdej głowy…

J jak Jamal, Junior Stress, Jafia Namuel, Jasna Liryka, Julian Marley, Junior Kelly

Zestawienie rozpoczynamy po polsku, jednym z najbardziej popularnych polskich grup reggae’owych. Jamal powstał w Radomiu w 1999 roku. W 2005 wydał debiutancki album Rewolucje, który został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Najlepsza płyta rap/r&b. W 2008 roku nagrano drugą i, jak do tej pory, ostatnią płytę – Urban Distheque.

Junior Stress urodził się w Lublinie w 1986 roku. Można powiedzieć, że muzykę ma we krwi, dlatego że jego ojciec to nie kto inny, niż King Stress – selektor jednego z najstarszych polskich sound systemów – Love Sen-C Music. Junior swoją muzyką potrafi zmusić do refleksji, zaprosić do tańca, wyznać miłość albo zwrócić uwagę na jakiś problem. Współpracował z Mariką, Sidneyem Polakiem, Natural Dread Killaz, Lechem Janerką i wieloma innymi. W 2005 roku na festiwalu w Ostródzie został okrzyknięty najlepszym wokalistą, zaś w 2009 nakładem Karrot Kommando ukazała się jego debiutancka płyta pt. L.S.M. Drugim krążkiem muzyka jest Dzięki, wydana w 2012 przez tę samą agencję.

Jafia Namuel powstał w 1994 roku w Pile. Gra roots reggae z elementami chrześcijańskimi (nazwa grupy po hebrajsku znaczy wspaniały dzień Boga). Zespół grał rocznie około 100 koncertów w Polsce, koncertował również w całej Europie, m.in. w Niemczech, Holandii i Francji. Po latach przerwy, spowodowanej wyjazdem lidera, Jafia reaktywował się w 2006 roku. W 1999 roku grupa zarejestrowała drugą płytę, jednak z powodu nieporozumień z wydawcą, nie trafiła na sklepowe półki. Ukazała się dopiero w 2009 roku, nakładem Offside Records. Zespół wraz z Voo Voo nagrał znany na całą Polskę hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pt. Pozytywne myślenie.

Jasna Liryka na scenie robi prawdziwe show. Członkowie zespołu – Rastamanek i Fotoz Muz łączą ze sobą reggae, dancehall i rap, tworząc własny gatunek muzyki – RAPEGGAEHALL. Jasna Liryka gra energetyczne, czasem kontrowersyjne utwory, porywające do tańca. Wyróżniają się również wizualnie. Całe przedstawienie zespołu jest kontrolowane przez tajemniczy głos Szefa, który rządzi wokalistami.

Przenieśmy się na Jamajkę. To tu w 1969 roku urodził się Junior Kelly. Jest oddany ruchowi Rastafari i odczuwa poczucie misji jego manifestowania poprzez muzykę i swój wizerunek. Z tego względu często odmawia tekstowych kompromisów (np. nie zgadza się na pisanie tekstów o tematyce erotycznej), często wbrew woli producentów. Jego jeden z najbardziej rozpoznawalnych kawałków –If love so nice – jest jedną z najbardziej efektownych piosenek reggae. Królowała ona przez 15 tygodni na jamajskiej liście przebojów, na 1. miejscu.

Należy również wspomnieć o kolejnym Marleyu  w naszym cyklu. Tym razem mowa o Julianie Marley, synu Boba, urodzonym w Londynie, w 1975 roku. Już w dzieciństwie pokazywał swój muzyczny talent. Grał na gitarze, basie, bębnach, keyboardzie i innych instrumentach. W 1996 roku wydał pierwszą płytę – Lion in the Morning. Kolejną była A Time and Place z 2003 roku. Ostatnim krążkiem muzyka jest Awake – wydana w 2009 roku.

Tags
Show More


Oliwia Kujawa

Studentka pierwszego roku socjologii kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże ze wszelkimi działaniami uspołeczniającymi kulturę oraz dziennikarstwem. Słucha wszystkiego, co ma ciekawy przekaz i nałogowo poszukuje zniewalających dźwięków.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.