Dział PublicystykaRegałowe abecadło

Regałowe abecadło: H jak Habakuk, Houk, Heptones, Hugh Mundell, Hornsman CoyotePo krótkiej przerwie, spowodowanej maturą, powracamy do cyklu z reggae w tle. Dziś muzycy na literę H.

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że musisz być fanem słonecznej muzyki reggae lub dopiero chcesz ją poznać. Rozłóż się wygodnie w fotelu i oddaj się magii muzyki, która przeniesie Cię wprost na jamajską plażę, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce i gdzie radość paruje z każdej głowy…

H jak Habakuk, Houk, Heptones, Hugh Mundell, Hornsman Coyote

Habakuk to jedna z czołowych polskich grup reggae. Jego nazwa pochodzi od biblijnego proroka Habakuka. Grupa zawiązała się w Częstochowie, w roku 1990. Początkowo nazwa zespołu brzmiała THC Habakuk. W 1991 roku, do zespołu dołączyła sekcja dęta. Przez grupę przewinęło się wielu muzyków (zwłaszcza perkusistów). Habakuk w 2007 roku wydał płytę A Ty siej – z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w wersji reggae. Ostatnim krążkiem zespołu jest Sztuka ulotna z 2011 r.

Houk, jeden z legendarnych polskich zespołów reggae, powstał w 1989 roku, a w jego skład wchodzili muzycy takich grup, jak Dezerter, Moskwa, Izrael, Armia i Kultura. Wokalistą zespołu był Darek Malejonek – obecnie lider Maleo Reggae Rockers. Na przestrzeni lat, skład Houka często się zmieniał. W 2003 roku, po odejściu Sławka „Slav” Klugmana, zespół postanowił przerwać działalność. Houk wydał 4 płyty studyjne i jeden koncertowy.

Hornsman Coyote, choć pochodzi z Serbii, szybko zrobił dużą karierę w Polsce. Koncertował w Olsztynie, Warszawie i Poznaniu. Bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, postanowił częściej odwiedzać kraj nad Wisłą. Dokonywał nagrań studyjnych na albumy, m.in. Vavamuffin. Wystąpił również na Ostróda Reggae Festiwal, u boku Joint Venture Sound System oraz brytyjskiego MC Brother Culture. Jego muzyka jest wzbogacona dźwiękami puzonu, na którym sam gra.

The Heptones jest uznawany za jedną z większych legend światowego reggae. Zespół powstał w roku 1965. Tworzyli go: Leroy Sibbles, Barry Llewellyn i Earl Morgan – wszyscy trzej urodzeni na Jamajce. Trio mocno konkurowało nawet z The Wailers pod względem popularności, jak i artyzmu.

Hugh Mundell znany był również, jako Jah Levi. Urodził się w 1962 roku na Jamajce, został zastrzelony w 1983 z nieznanych przyczyn (przypuszcza się, że były to porachunki gangsterskie lub zemsta za napad, o który był oskarżany). Był nazywany „cudownym dzieckiem jamajskiego reggae”, ponieważ swój pierwszy album nagrał już w wieku 16 lat. Jeden z najbardziej utalentowanych reggae’owych muzyków lat 70. i 80., pozostawił żonę i troje dzieci.

Tags
Show More


Oliwia Kujawa

Studentka pierwszego roku socjologii kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże ze wszelkimi działaniami uspołeczniającymi kulturę oraz dziennikarstwem. Słucha wszystkiego, co ma ciekawy przekaz i nałogowo poszukuje zniewalających dźwięków.

Related Articles

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.