Dział PublicystykaRegałowe abecadło

Regałowe abecadło: B jak Bob Marley, Bednarek, Bakshish, Bob One, Bas Tajpan, Burning Spear, Bethel, Buju BantonJeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że musisz być fanem słonecznej muzyki reggae lub dopiero chcesz ją poznać. Rozłóż się wygodnie w fotelu i oddaj się magii muzyki, która przeniesie Cię wprost na jamajską plażę, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce i gdzie radość paruje z każdej głowy…

Oto kolejna część cyklu All About Music – Regałowe Abecadło. Dziś przyjrzymy się artystom, rozpoczynającym się na literę B.

B jak Bob Marley, Bednarek, Bakshish, Bob One, Bas Tajpan, Burning Spear, Bethel, Buju Banton

Takiego zestawienia nie można zacząć od nikogo innego, niż Bob Marley. To on rozpropagował muzyczny styl reggae. Za młodu Marley miał dużą styczność z kulturą rudeboys i jamajskimi gangsterami. Bob Marley był mocno związany z ruchem Rastafari, a przez swoich słuchaczy został ogłoszony pierwszą gwiazdą Trzeciego Świata oraz rasta prorokiem. Jego ścisły związek z Rastafari miał również pewien wpływ na jego śmierć. Otóż, gdy na jego palcu wykryto czerniaka, z powodów religijnych nie zgodził się jego na jego amputację (twierdził, że jako Rastafarianin nie może się rozczłonkować). Bob Marley zmarł w wyniku nowotworu płuc i mózgu.

Jeśli myślimy o polskiej reggae’owej scenie, prawie natychmiast do głowy przychodzi Kamil Bednarek. Muzyk skończywszy współpracę z grupą Star Guard Muffin, stworzył zespół,  grający pod szyldem BEDNAREK. Kamil popularność zyskał dzięki występowi w programie Mam Talent!. Razem ze Star Guard Muffin wydał płytę Szanuj, zaliczył podróż na Jamajkę i zaprezentował utwór Marka Grechuty Dni, których nie znamy na festiwalu w Opolu. Z zespołem BEDNAREK, w 2012 roku, wydał krążek Jestem…, który okazał się ogromnym sukcesem.

Bakshish (kiedyś Bakszysz)to jedna z tych grup, którą bez wątpienia można zaliczyć do polskiego reggae. Powstali w 1982 roku w Kluczborku. Grali punk, ska, aż wreszcie dotarli do reggae. W 1983 roku znaleźli się w najlepszej dziesiątce konkursu Festiwalu w Jarocinie, a już rok później wystąpili na jego scenie jako gwiazda. Choroba wokalisty, Jarexa, ograniczyła działalność grupy. W 2007 roku, na scenie Ostróda Reggae Festiwalu, zespół świętował swoje 25 – lecie.  W roku 2010 grupa powróciła do koncertowania. Ostatnią płytą Bakshishu jest 4-I-VER, wydana 17 listopada 2012 roku.

Bethel powstał we Wrocławiu w 2006 roku. Początkowo, pod nazwą Sacrum, tworzyły go 3 osoby, jednak z biegiem czasu, na kolejnych próbach zjawiali się kolejni ludzie – rekordowo Bethel tworzyło 11 muzyków. Muzyki zespołu nie da się wrzucić do jednego worka. Grają energetyczne ska, ale również roots reggae i dub. W 2010 roku grupa wydała swój debiutancki krążek Muzyka Serc.

Bob One, czyli Bogumił Morawski, pochodzi z Katowic. Tworzy reggae, dancehall, ale przede wszystkim jest raggamuffinowym nawijaczem. Obecnie zasila również skład sound systemu Rub Pulse. W 2008 roku wydał solowy album Jeden.

Bas Tajpan pochodzi z Dąbrowy Górniczej. Tworzy muzykę z pogranicza reggae, hip hop oraz raggamuffin. Oprócz działalności w zespołach 13 Chilli Pół Fuksa, HaiHaieR, Mustafarai i Ushat Sound System, prowadzi też solową działalność. Współpracował z Juniorem Stressem, Mioushem, Gutkiem, Hemp Gru i wieloma innymi. Jego debiutancki album ukazał się w 2010 roku (Korzenie i Kultura), kolejny (Wszystko na sprzedaż) to mini album z udziałem Boba One z 2012. Ostatnim jest Made in Tajpan z tego samego roku.

Mimo że Burning Spear urodził się w latach 40. ubiegłego wieku, jego muzyka doskonale dociera do wiele młodszych pokoleń. Jego pseudonim, znaczący „Płonąca włócznia”, został przejęty Jomo Kenyatty – pierwszego prezydenta niepodległej Kenii. Burning Spear tworzy tradycyjny roots reggae, a jego muzyka, jak u większości jamajskich wykonawców reggae, związana jest z Rastafari. W tekstach często odwołuje się do Marcusa Garveya – wojownika o prawa czarnoskórych w Ameryce. Muzyk dwa razy został laureatem nagrody Grammy za najlepszy album reggae’owy.

Buju Banton jest najmłodszym z PIĘTNAŚCIORGA rodzeństwa. Urodził się w 1973 roku na Jamajce. Na scenie ragga jest obecny od początku lat 90.Na początku swojej kariery, Buju, emanował agresją i seksizmem wobec osób homoseksualnych. Brytyjskie miasto Brighton, zakazało nawet emisji jego utworów publicznie. Po przejściu na rastafarianizm, zaprzestał tego, zaczął śpiewać o swojej religii i udzielać się w walce z AIDS. W 2009 roku został aresztowany w Miami, za posiadanie i zamiaru sprzedaży 5 kilogramów kokainy.

Tags
Show More


Oliwia Kujawa

Studentka pierwszego roku socjologii kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże ze wszelkimi działaniami uspołeczniającymi kulturę oraz dziennikarstwem. Słucha wszystkiego, co ma ciekawy przekaz i nałogowo poszukuje zniewalających dźwięków.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.