Ralph - Kaminski
 • Data premiery:
  14 11 2016
 • Wytwórnia:
  Fonobo
 • Gatunek:
  alternative, pop
 • Single:
  Podobno, Zawsze
Najlepsze utwory:
Lato bez ciebie, Grudniowa piosenka
Najsłabsze utwory:
-

Poczynania Ralpha Kaminskiego śledzę od dawna. Po singlach, które zwiastowały jego debiutancki album wiedziałam, że mogę się spodziewać intrygującego materiału.  m o r z e, bo taki tytuł nosi debiutancki materiał młodego artysty to album bardzo różnorodny. Czy jednak moje przypuszczenia w pełni się sprawdziły?

Ralph Kaminski jest wokalistą, autorem tekstów oraz kompozytorem. Tworzy autorską muzykę nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, mocno okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Grand Prix międzynarodowego festiwalu CARPATHIA 2011 czy głównej nagrody na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA 2013. W 2014 roku został również nominowany do prestiżowej nagrody artNoble w kategorii muzyka. Dzisiaj premierę ma jego debiutancki album, który promowany był przez dwa single, Podobno oraz Zawsze.

W klimat płyty wprowadza nas fortepianowe, nieco nostalgiczne i intymne Apple Air. To właśnie dźwięki fortepianu tworzą oś dla tej kompozycji. Wokal początkowo bardzo łagodny w pełni wybrzmiewa w refrenie. Następnie przechodzimy do utworu w polskim języku. Tutaj z kolei prym wiedzie gitara. Wokal w Zawsze, bo o tej kompozycji mowa, przypomina mi nieco wokal Artura Rojka. Ralph Kaminski należy do artystów, którzy zostali obdarzeni wyjątkowym i bardzo charyzmatycznym wokalem. Pokazuje, że potrafi świetnie operować głosem i bawić się nim. Co ciekawe dobrze wypada zarówno w utworach w języku polskim, jak i angielskim. Tytułowa kompozycja wprowadza pewien rodzaj spokoju. Płynie delikatnie i pozwala się odprężyć. Ten sam klimat utrzymuje się dalej. Podobno przyciąga uwagę głównie za sprawą refrenu, jednak z czasem pięknie się rozwija i wybrzmiewa. Jedną z moich ulubionych kompozycji jest Lato bez ciebie. To bardzo rytmiczny kawałek, który szybko wpada w ucho. Kompletnym przeciwieństwem tego utworu jest Los. Prawie szeptany, melancholijny i spokojny numer. Najsmutniejszą kompozycją jest Grudniowa piosenka z poruszającym tekstem.

Więc życzmy sobie jak co roku, chociaż jedną chwilą pojednani, może teraz będą najweselsze Święta, może już nie będziemy tęsknić za tymi, co już nigdy życzyć nam nie będą…

Przeciwwagę dla tego numeru stanowi Meybick Song. Świetny refren, w którym zabawa głosem i dystans są wyraźnie wyczuwalne. Na albumie znalazł się także duet. W piosence I znów razem z Ralphem usłyszeć możemy Kingę Pruś i jest to duet, który naprawdę wypada dobrze.

m o r z e to krążek eklektyczny, jednak mimo swojej różnorodności debiutancki album Ralpha Kaminskiego jest bardzo spójny i wyrazisty. Zachowany został balans pomiędzy smutkiem, nostalgią i melancholią, a energią i żywiołowością. Klamrą spinającą całość jest wokal młodego artysty. Jest w nim pewien rodzaj magnetyzmu i niepowtarzalności. To barwna opowieść o miłości, tęsknocie, namiętności czy samotności. O życiu. Takim jakie jest, o emocjach jakie nam towarzyszą czy wyborach jakie dokonujemy. Ralph pokazuje, że stworzył krążek kompletny i taki, który świetnie obrazuje jego osobowość.

Jesienne i zimowe wieczory sprzyjają melancholii i nostalgicznemu nastrojowi. Ralph Kaminski idealnie wpasował się z datą swojego debiutanckiego albumu.  m o r z e to album, na który warto zwrócić uwagę. Młody artysta wysoko postawił sobie poprzeczkę i mam nadzieję, że jego kolejne albumy będą równie dobre, a nawet lepsze. Czekam też na możliwość posłuchania go na żywo. Jestem pewna, że ten materiał brzmi równie wyjątkowo.

ŚREDNIA OCENA WYBRANYCH REDAKTORÓW

Marta Mrowiec
9/10
Łukasz Mantiuk
8/10
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMela Koteluk wystąpi w Mieście Ogrodów
Następny artykułNowy teledysk: Pola Rise – Behind
Marta Mrowiec
Gdyby nie muzyka zapewne więcej pisałaby o książkach. Gdyby nie książki pewnie więcej pisałaby o muzyce. Słucha głównie rapu, ale jest też otwarta na to co dziwne, eksperymentalne i odkrywcze. Unika przeciętności i tego co akurat modne, chyba że jest dobre. Często wraca do starszych,polskich kawałków, które mają swój specyficzny klimat.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here