Dział Publicystyka Analizy, rocznice, urodziny Punk rock na parkiecie. Good Charlotte i flirt z mainstreamem

Punk rock na parkiecie. Good Charlotte i flirt z mainstreamem

Podjęcie próby sklasyfikowania muzyki Good Charlotte może przyprawić o ból głowy niejednego eksperta. Pop punk, rock alternatywny, dance punk czy może emo? Sprawdźmy, jak muzyka Good Charlotte ewoluowała na przestrzeni lat i albumów.


ALBUM GOOD CHARLOTTE – UTWÓR 
LITTLE THINGS
Swoją debiutancką płytę Good Charlotte wydali w roku 2000. Promujący ją singiel Little Things to szybki, punkowy numer w stylu Sum 41 czy blink-182, oparty głównie na głośnych gitarach, wyrazistej perkusji i buntowniczym tekście: piosenka idealna do słuchania na cały regulator przez nastolatka, który właśnie pokłócił się z rodzicami.


ALBUM THE YOUNG AND THE HOPELESS – UTWÓR LIFESTYLES OF THE RICH AND FAMOUS
Członkowie Good Charlotte, którzy obecnie są zarówno rich, jak i famous, na pewno nie mogli pochwalić się tym stylem życia w roku 2002, kiedy ukazała się ich druga płyta. Lifestyles of the Rich and Famous, jeden z przebojów, który sprawił, że o zespole stało się głośno, to satyra na hollywoodzki blichtr. Piosenka jest typowo pop-punkowa, niesamowicie wpadająca w ucho, zachęcająca zarówno do tańca, jak i do szaleństwa w moshpicie.

Image and video hosting by TinyPic
Fot. facebook.com/goodcharlotte


ALBUM THE CHRONICLES OF LIFE AND DEATH – UTWÓR I JUST WANNA LIVE
W 2004 mamy do czynienia z nieco innym Good Charlotte. Zespół odniósł komercyjny sukces, co świetnie słychać w autoironicznym tekście utworu I Just Wanna Live (I rock a law suit when I’m goin’ to court / A white suit when I’m getting divorced / A black suit at the funeral home / And my birthday suit when I’m home alone). Panowie nie bali się również eksperymentować muzycznie, utrzymując całą płytę w klimacie dance-punku: gitary zeszły w cień i ustąpiły miejsca popowym elementom.


ALBUM GOOD MORNING REVIVAL – UTWÓR KEEP YOUR HANDS OFF MY
GIRL
Wydany w 2007 album Good Morning Revival to zaledwie mgliste wspomnienie po rocku i punku, a nawet pop-punku. Album jest mocno elektroniczny, a piosenki oparte na popowej strukturze. Good Charlotte udowadniają jednak, że nadal potrafią tworzyć niesamowite hity. Keep Your Hands Off My Girl to (subiektywnie) prawdopodobnie najbardziej chwytliwy utwór w ich karierze.


ALBUM CARDIOLOGY – UTWÓR LIKE IT’S HER BIRTHDAY
Singlem Like It’s Her Birthday z wydanego w 2010 Cardiology Good Charlotte kontynuują ścieżkę obraną na poprzednim albumie. Piosenka jest bardzo taneczna i radiowa, a od popowych przebojów odróżnia ją wyłącznie nieco głośniejsza perkusja i świetna gitarowa solówka pod koniec utworu. Tekst, niezbyt ambitny, opowiada o dziewczynie będącej pod wpływem alkoholu.


ALBUM YOUTH AUTHORITY – UTWÓR 40 OZ. DREAM
Po ponad 5-letniej przerwie, którą zespół postanowił sobie zrobić w celu skupienia się na życiu rodzinnym oraz gromadzenia inspiracji, Good Charlotte powrócili na scenę albumem Youth Authority. Utwór 40 Oz. Dream zdradza nostalgię za starymi dobrymi czasami pop-punku i punk rocka (There’s no guitars on the songs that they’re playing / I called my shrink to see if I was healthy / I called my mom and she was taking selfies). Tę nostalgię słychać również w warstwie muzycznej: po elektronice nie ma tu praktycznie śladu.


ALBUM GENERATION RX – UTWÓR
SHADOWBOXER
Swoim najnowszym albumem, wydanym w 2018 Generation Rx Good Charlotte zdecydowanie odchodzą od tanecznego punku i kierują się w stronę cięższego, prawdziwie rockowego grania, naładowanego emocjami i bardzo dobrymi, poruszającymi tekstami. Zresztą tego właśnie powinniśmy się spodziewać od albumu inspirowanego głośną falą przedawkowań leków wśród młodych artystów. Shadowboxer jest znakomitą próbką nowego stylu.

Izabela Zadura
Poszukiwaczka wartościowych tekstów, propagatorka pop-punku, bywalczyni licznych koncertów.

Popularne