Dział NewsGarść informacji

Poseł Liroy chce zwiększenia częstotliwości grania polskiej muzyki przez radia

Znalezione obrazy dla zapytania LiroyW piątek poseł Piotr Liroy-Marzec złożył w Sejmie projekt zmian w Ustawie o radiofonii i telewizji. Ich głównym celem jest zwiększenie ilości polskiej muzyki prezentowanej w radiostacjach.

Nie od dziś wiadomo, że radia w Polsce niechętnie grają utwory w języku polskim. Rozgłośnie starają się grać ich jak najmniej, kurczowo trzymając się wywiązania z ustawowego obowiązku o 33% obecności muzyki polskiej na swojej antenie. Warto zaznaczyć, że ta norma często jest wyrabiana w godzinach nocnych oraz poprzez odtwarzanie w kółko tych samych, starych polskich przebojów.

Na ratunek polskim artystom wyszedł jednak poseł Piotr Liroy-Marzec. W piątek złożył on projekt zmian w Ustawie o radiofonii i telewizji, domagając się zwiększenia obecności nagrań w języku polskim na antenach radiowych z 33% na minimum 50%. Liroy chciałby również wesprzeć artystów niezależnych, czyli takich, którzy nie są związani z żadną dużą wytwórnią. Ich muzyka miałaby stanowić nie mniej niż 20% ogółu wszystkich nagrań.

Dodatkowo jeden z zapisów w projekcie zakłada, że co najmniej połowa utworów w języku polskim nie mogłaby być starsza niż 5 lat. Projekt poprało swoim podpisem więcej posłów, niż jest to wymagane.

Tags
Show More


Mateusz Plata

Studiuje na Uniwersytecie Gdańskim. Słucha bardzo dużo muzyki, głównie popu, ale nie skreśla żadnego innego gatunku. W szczególności interesuje go szwedzki pop i tamtejszy rynek muzyczny, toteż w jego słuchawkach najczęściej wybrzmiewają dźwięki płynące prosto ze Szwecji, począwszy od Zary Larsson, kończąc na klasykach takich jak ABBA czy Roxette.

Related Articles

7 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also

Close