Znalezione obrazy dla zapytania LiroyW piątek poseł Piotr Liroy-Marzec złożył w Sejmie projekt zmian w Ustawie o radiofonii i telewizji. Ich głównym celem jest zwiększenie ilości polskiej muzyki prezentowanej w radiostacjach.

Nie od dziś wiadomo, że radia w Polsce niechętnie grają utwory w języku polskim. Rozgłośnie starają się grać ich jak najmniej, kurczowo trzymając się wywiązania z ustawowego obowiązku o 33% obecności muzyki polskiej na swojej antenie. Warto zaznaczyć, że ta norma często jest wyrabiana w godzinach nocnych oraz poprzez odtwarzanie w kółko tych samych, starych polskich przebojów.

Na ratunek polskim artystom wyszedł jednak poseł Piotr Liroy-Marzec. W piątek złożył on projekt zmian w Ustawie o radiofonii i telewizji, domagając się zwiększenia obecności nagrań w języku polskim na antenach radiowych z 33% na minimum 50%. Liroy chciałby również wesprzeć artystów niezależnych, czyli takich, którzy nie są związani z żadną dużą wytwórnią. Ich muzyka miałaby stanowić nie mniej niż 20% ogółu wszystkich nagrań.

Dodatkowo jeden z zapisów w projekcie zakłada, że co najmniej połowa utworów w języku polskim nie mogłaby być starsza niż 5 lat. Projekt poprało swoim podpisem więcej posłów, niż jest to wymagane.