Dział Publicystyka Po Tytule #16 - I Love You

Po Tytule #16 – I Love You

Specjalnie na okazję Walentynek przygotowaliśmy dla was wyjątkowe wydanie rubryki Po Tytule. Motywem przewodnim są piękne słowa – I Love You. Jeżeli nie macie jeszcze pomysłów na walentynkową playlistę to koniecznie sprawdźcie jakimi piosenkami możecie wyznać uczucie drugiej osobie! A jest w czym wybierać, bowiem miłość możecie wyrazić w wielu językach…

Donna Summer – I Love You

Rok 1977. To właśnie wtedy jedyna w swoim rodzaju – Donna Summer wydaje kompozycję I Love You. Piosenka oryginalnie miała znaleźć się jedynie na albumie, jednakże artystka postanowiła wydać ją jako singiel. Cały krążek Once Upon a Time miał opowiadać historię współczesnego Kopciuszka, a wspomniana piosenka zamykała to wydawnictwo, ilustrując sytuację gdzie główni „bohaterowie” wyznają sobie miłość. Za tekst odpowiadają Donna Summer, Giorgio Moroder oraz Pete Bellotte. Kompozycja I Love You dotarła do dziesiątego miejsca w zestawieniu UK Singles Chart w 1997 roku.

Mary J. Blige – I Love You


Rok 1995. I Love You w wykonaniu Mary J. Blige zostaje utworem promującym jej drugi krążek My Life. Piosenka została wydana tylko jako singiel radiowy uzyskując umiarkowany sukces. Co ciekawe piosenka ma aż trzy części! I Love You (Part 2) zostało nagrane wspólnie z Smif-n-Wessun, natomiast I Love You (Part 3) nagrała Keyshia Cole. Za produkcję wersji Mary J. Blige odpowiada Chucky Thompson.

Lara Fabian – Je t’aime

Rok 1996. Lara Fabian prezentuje światu swój trzeci krążek studyjny zatytułowany Pure. To właśnie na nim znajdziemy kompozycję Je t’aime. Piosenka z numerem 10 na trackliście niestety nie została singlem. Warto jednak wspomnieć, że sam album zdobył status diamentowego we Francji sprzedając się w nakładzie ponad dwóch milionów kopii!

Celinie Dion – I Love You


Rok 1996. Zostajemy we „francuskim” klimacie, bowiem Celinie Dion również wydała piosenkę I Love You. Kawałek znalazł się na czwartym angielskojęzycznym albumie – Falling Into You. Za tekst odpowiada Aldo Nova, produkcją zaś zajął się David Foster. Piosenka I Love You nie została singlem, co więcej znalazła się na tym wydawnictwie obok takich hitów gwiazdy jak: All by Myself, Because You Loved Me czy It’s All Coming Back to Me Now.

Sławek Uniatowski – Kocham Cię

Rok 2006. Coś z polskiego podwórka. Zdobywca drugiego miejsca w czwartej edycji polskiej wersji Idola – Sławek Uniatowski zaprezentował kompozycję Kocham Cię. Warto zaznaczyć, że artysta z tą właśnie piosenką startował w Krajowych Eliminacjach do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji. Ostatecznie zajął 5. miejsce. W teledysku do Kocham Cię wykorzystano kadry z filmu Ja Wam Pokażę, w którym wystąpili Paweł Deląg oraz Grażyna Wolszczak.

Chris Brown – I Love U


Rok 2009. Chris Brown na swoim trzecim albumie studyjnym zatytułowanym Graffiti umieścił kompozycję I Love You. Jednakże piosenka nie znalazła się na podstawowej wersji krążka. Możemy znaleźć ją dopiero na wersji deluxe tegoż albumu. Gościnnie piosenkarza wspomaga amerykańska wokalistka Ester Dean.

Rihanna – Te Amo

Rok 2009. Rihanna również wydaje singiel związany z miłością, jednakże postanawia sprezentować mu hiszpański tytuł. Kompozycja znalazła się na czwartym albumie wokalistki – Rated R. Utwór początkowo miał zostać singlem promującym, jednakże artystka zmieniła swoje plany i zastąpiła go kawałkiem Rockstar 101. W teledysku obok Rihanny możemy zobaczyć także francuską modelkę – Laetitię Castę.

Woodkid – I Love You


Rok 2013. Woodkid (a właściwie Yoann Lemoine) na trzeci singiel ze swojego debiutu fonograficznego wybiera kompozycję I Love You. Tekst do tego utworu napisał wraz z pomocą Ambroise Willaume. Stroną B tego singla były kompozycje Towers, I Love You (Booka Shade Remix) oraz The Deer.

Prawie

Kobranocka – Kocham Cię jak Irlandię

Rok 1990. Na naszej Walentynkowej liście nie mogło zabraknąć tego niewątpliwie jednego z największych przebojów w historii polskiego rocka. Mowa tu o kompozycji Kocham Cię jak Irlandię w wykonaniu grupy Kobranocka, który znalazł się na krążku Kwiaty na żywopłocie. Sam tekst ma ciekawą, choć bardzo smutną historię. Opowiada bowiem o nieszczęśliwym zakochaniu autora tekstu – Andrzeja Michorzewskiego w nieznajomej dziewczynie z Włocławka. Sami członkowie grupy w jednym z wywiadów wspomnieli, że nie lubią wersji studyjnej tego utworu z bardzo prostej przyczyny – przez błędy techniczne zniekształcony został głos wokalisty i w ich wyniku wydaje się, że wokalista sepleni.

Whitney Houston – I Will Always Love You


Rok 1992. Tego klasyka także nie mogło zabraknąć. Ba! Musiał się on tutaj obowiązkowo znaleźć! Historia tego utworu jest dość kręta, jednakże wszyscy znamy najbardziej spopularyzowaną wersję utworu I Will Always Love You w wykonaniu niesamowitej Whitney Houston. Pierwotnie piosenkę w 1972 roku zaprezentowała Dolly Parton – ta wersja country jako pożegnanie dedykowana była jej długoletniemu partnerowi i mentorowi Porterowi Wagonerowi. Następnie, w roku 1992, swoją interpretację tejże kompozycji zaprezentowała światu Whitney Houston. Kawałek został nagrany na potrzeby filmu Bodyguard. I tak się złożyło, że to właśnie jej wersja stała się najlepiej sprzedającym się singlem wszech czasów, a sama piosenka spędziła 14 tygodni na szczycie zestawienia Billboard Hot 100.

Strachy na Lachy – Dzień dobry, kocham cię

Rok 2005. To właśnie wtedy zespół Strachy na Lachy zaprezentował utwór Dzień dobry, kocham cię. Piosenka znalazła się na drugim albumie grupy – Piła Tango. Co więcej, kompozycja ta była pierwszym singlem promującym wyżej wspomniane wydawnictwo. Dodatkowo kawałek został użyty w filmie „Dzień Dobry, kocham Cię” z 2014 roku (ale może lepiej nie wspominać o coverze w wykonaniu Libera i Barbary Kurdej-Szatan…). Dzień dobry, kocham cię do tej pory budzi wiele emocji jeżeli chodzi o interpretację warstwy tekstowej. No bo o co tak na prawdę chodziło Grabażowi kiedy pisał fragment „Już posmarowałem tobą chleb”?

Selena Gomez & the Scene – Love You Like a Love Song


Rok 2011. Selena Gomez znowu połączyła siły z zespołem The Scene i nagrali razem trzeci album zatytułowany When the Sun Goes Down. Znajdziemy na nim drugi singiel promujący ten krążek – Love You Like a Love Song. Za tekst do piosenki odpowiadają Antonina Armato oraz Tim James. Utwór opowiada o miłości w jej początkowym stadium. Jak sama Selena Gomez przyznała, piosenka ta miała brzmieć zupełnie inaczej niż to co serwowała fanom do tej pory.

Gnash feat. Olivia O’Brien – I Hate U, I Love U

Rok 2016. Najświeższa i zarazem ostatnia piosenka naszego dzisiejszego zestawienia. I Hate U, I Love You autorstwa amerykańskiego piosenkarza działającego pod pseudonimem Gnash światło dzienne ujrzała w lutym 2016 roku. Gościnnie swojego wokalu użyczyła Olivia O’Brien. Kompozycja ta była pierwszym singlem zapowiadającym album artysty. Kawałek ten zyskał dość dużą popularność, co doprowadziło go na dziesiąte miejsce zestawienia Billboard Hot 100.

Aleksandra Żeleźnik
Lat 23, studentka. Miłośniczka dobrej muzyki. Słucha wszystkiego co wydaje jej się interesujące i godne uwagi. Fanka Adama Lamberta, Arctic Monkeys oraz Royal Blood.

Popularne