Dział NewsZ życia gwiazd

„Photograph” Sheerana plagiatem?Kolejny wokalista mierzy się z oskarżeniami o plagiat. Do sądu trafił właśnie pozew, w którym autorzy utworu „Amazing” oskarżają o ten czyn brytyjskiego wokalistę Eda Sheerana.

12.06.2016

Matt Cardle na swoim Twitterze odniósł się do pozwu.

Info

W dzisiejszych czasach oskarżenia o to, że jeden utwór jest bardzo podobny do drugiego, są dość częste. Z tym zarzutem mierzyli się między innymi Michał Szpak, Ariana Grande, Adele, Shakira, Coldplay czy też ostatnio David Guetta z popularnym ostatnio hymnem Euro 2016. Jednak mało jest przypadków, które swój ostateczny finał znalazły w sądzie.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku zakończyła się sprawa Robina Thicke’a i Pharrella Williamsa. Obaj panowie, za Blurred Lines, które okazało się zbyt podobne do Got to Give It Up Marvina Gaye’a zostali zobowiązani do zapłaty 7,4 milionów dolarów rodzinie muzyka.

Teraz na wokandę ma trafić sprawa Eda Sheerana. Według Martina Harringtona oraz Thomasa Leonarda utwór Photograph jest niemalże identyczny ze skomponowanym przez obu panów Amazing z repertuaru zwycięzcy X Factora z 2010 roku Matta Cardle’a. Jak podkreślono w pozwie, który wpłynął do sądu w zestawieniu akordowym obydwu numerów aż 39 nut jest identycznych, a zbytnie podobieństwo powinno być zauważalne nawet przez zwykłego słuchacza. Wniosek, płynący z dokumentów jest następujący: według pozywających Sheeran faktycznie wymyślił tylko 1/3 utworu Photograph.

Co ciekawe, właśnie do tej sprawy został zaangażowany Richard Busch, który rok wcześniej wywalczył dla wspomnianej wcześniej rodziny Marvina Gaye’a wysokie odszkodowanie.

Porównajmy.

Tags
Show More


Beata Prętnicka

Lat 23, blogerka. Fanka muzyki wszelakiej, nie zamyka się na jeden gatunek muzyczny. Szybko się nudzi znalezionymi wcześniej utworami, które zawierają w sobie nutę szczerości i prawdziwości. Z chęcią chodziłaby na wszystkie interesujące koncerty. Lubi obejrzeć dobrą komedię. Zagorzały kibic sportowy.

Related Articles

2 Comments

  1. No, refren trochę podobny xD Aczkolwiek, w świecie, gdzie są miliardy piosenek ciężko wymyślić coś, czego jeszcze nie było, to niemożliwe wręcz xD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.