Pentatonix – Christmas Is Here! (2018), recenzja Izabeli Zadury

Nareszcie grudzień! Nareszcie możemy słuchać świątecznych piosenek bez wyrzutów sumienia (chociaż niektórzy zapewne robią to przez cały rok). Spośród całej lawiny około-świątecznych wydawnictw muzycznych może być trudno wyłowić coś wartościowego – nie martwcie się jednak, pomoże Wam All About Music. Dzisiaj sprawdzimy propozycję od muzyków z Pentatonix.

Image and video hosting by TinyPic

Pentatonix to istniejąca od 2011 roku najpopularniejsza na świecie grupa a capella, w której skład wchodzą Scott Hoying, Kirstin Maldonado, Mitch Grassi, Kevin Olusola i Matt Sallee. Ich specjalnością jest wykonywanie coverów popularnych utworów. Christmas Is Here! to już czwarty (!) album świąteczny w dorobku zespołu. Zawiera dwanaście coverów znanych i mniej znanych utworów związanych z Bożym Narodzeniem.

What Christmas Means To Me to cover utworu autorstwa Stevie Wondera. Wokalny popis dają tutaj głównie Scott i Kirstin, której górne rejestry przyprawiają wręcz o zawrót głowy. Znany wszystkim utwór Rockin’ Around The Christmas Tree w wykonaniu Pentatonix jest nieco spokojniejszy i niesamowicie rytmiczny, a wykonywane przez muzyków efekty instrumentów dętych przywołują na twarz uśmiech. Kolejną znaną świąteczną piosenką, którą muzycy biorą na warsztat, jest It’s Beginning To Look A Lot Like Christmas. Nie odchodzimy tutaj zbyt daleko od oryginału, zarówno jeśli chodzi o brzmienie utworu, jak i jego radosny, optymistyczny klimat. Na albumie pojawiają się również goście, a jednym z nich jest Kelly Clarkson, śpiewająca utwór Grown-Up Christmas List (Pentatonix wspierają ją jedynie dyskretnie w tle). Kelly ujawnia tutaj całą gamę swoich szerokich możliwości wokalnych. Artystka w niezwykle poruszający sposób śpiewa o swoim świątecznym życzeniu, którym jest… pokój na świecie (w święta trochę patosu jeszcze nikomu nie zaszkodziło!).

Po krótkim interlude Pentatonix coverują… utwór Sweater Weather zespołu The Neighbourhood. Przyznam szczerze, że nigdy nie myślałam o tej piosence jako o związanej w jakikolwiek sposób ze świętami, ale taki przerywnik od tych bardziej typowych bożonarodzeniowych utworów sprawdza się tutaj całkiem dobrze. Wielowarstwowy wokal nadaje Sweater Weather ciekawej głębi.

W utworze When You Believe pierwsze skrzypce gra wokalistka country Maren Morris. Jej głęboki, spokojny wokal pięknie współgra ze śpiewem panów z Pentatonix. Utwór jest raczej podniosły, opowiada bowiem o konieczności wiary w cuda oraz o tym, że wszystko może się wydarzyć. Z kolei Waltz Of The Flowers, w oryginale kompozycja Czajkowskiego z Dziadka Do Orzechów, to dowód na to, że Pentatonix są w stanie bez problemu wykonać cover utworu w pełni instrumentalnego, używając do tego wyłącznie swoich głosów. Taka umiejętność nie może nie zachwycić!

Po tym intrygującym przerywniku zespół powraca do klasycznych piosenek świątecznych, serwując nam Here Comes Santa Claus oraz Making Christmas, oryginalnie stworzone na potrzeby filmu The Nightmare Before Christmas. Ten drugi utwór zespół wybrał na singla; decyzja nie dziwi, jest to bowiem bardzo mocna propozycja, nie do końca oczywista w świąteczny sposób, a raczej teatralna.

Where Are You, Christmas? to bardzo poprawnie wykonany cover balladowego, bujającego utworu Faith Hill. Album zamyka interpretacja klasycznego Jingle Bells – jedyny utwór, w którym Pentatonix wspiera orkiestra.

Kryteria oceny dla świątecznych albumów są, przynajmniej dla mnie, nieco inne. Nie szukam tutaj muzycznej wirtuozerii, ciężko także ocenić teksty, zwłaszcza w przypadku coverów. Głównym wyznacznikiem tego, czy album jest dobry, są uczucia, które we mnie wywołuje. Poszukuję więc ciepła, radości i odrobiny magii, którą nierozłącznie wiążę ze świętami. Pentatonix, piątka bardzo utalentowanych wokalistów, którzy wszystkie utwory wykonują a capella, wnoszą do znanych już wcześniej piosenek wartość dodaną – innowacyjność i oryginalność. 

Christmas Is Here!
  • Data premiery: 29 10 2018
  • Wytwórnia:RCA Records, Sony
  • Gatunek:pop, a capella
  • Single: Making Christmas
Najlepsze utwory: Grown-Up Christmas List, Sweater Weather, Making Christmas
Najsłabsze utwory:

Popularne

oceny

  • 8/10
    Ocena końcowa - 8/10
8/10
Sending
User Review
0/10 (0 votes)

autor recenzji

Izabela Zadura
Poszukiwaczka wartościowych tekstów, propagatorka pop-punku, bywalczyni licznych koncertów.

Sprawdź nasze inne

Recenzje