Dział NewsDział PublicystykaOryginał vs. Cover

Oryginał vs. Cover #56: Nicki Minaj, Missy Elliot i EminemKolejne wydanie naszej rubryki urozmaicamy o nazwiska znane w świecie rapu. Dwie kobiety: Nicki Minaj i Missy Elliot, konfrontują się z Eminemem.

Nicki Minaj – Grand Piano & Paula Abdul – Rush, Rush

The Pinkprint, trzeci studyjny album amerykańskiej raperki Nicki Minaj, osiągnął spory sukces na rynku. Zanim się pojawił promowany był singlem Anaconda, jednym z największych sukcesów komercyjnych w jej karierze. Dziś jednak chcielibyśmy się skupić na balladzie Grand Piano, utworze odkrywającym inną naturę raperki. Wśród jej twórców i producentów widnieją takie nazwiska jak William Adams, will.i.am, czy Kane Beatz.

Mało kto jednak wie, że w utworze wykorzystano sample piosenki Rush, Rush, utworu napisanego przez Petera Lorda i wykonywanego przez Paulę Abdul. Kompozycja znalazła się na jej drugim studyjnym albumie Spellbound z 1991 roku.

Missy Elliot – Lose Control & Cybotron – Clear, Hot Streak – Body Work

Jeśli popatrzymy na karierę Missy Elliot, zobaczymy, że jej ostatni album The Cookbook ukazał się szesnaście lat temu. Raperka co prawda pracuje nad nowym materiałem, ale póki co ukazujące się single nie osiągnęły większego sukcesu, a data premiery płyty nie została wyznaczona. Jeśli już wspominamy owe The Cookbook to znane jest ono z singla Lose Control z udziałem Ciary i Fatmana Scoopa.

Okazuje się, że i w tym utworze użyto fragmentów innych utworów. Są to Clear grupy Cybotron oraz Body Work zespołu Hot Streak.

Eminem – Berzerk & Billy Squier – The Stroke, Beastie Boys – Fight for Your Right, Naughty by Nature – Feel Me Flow

Pozostając w klimacie raperskim, wracamy do Eminema. Amerykanin w 2013 roki wydał póki co swoją ostatnią płytę  The Marshall Mathers LP 2, promowaną między innymi utworem Berzerk.

Sample w świecie raperskim są czymś, co używa się na co dzień. Wiele z nich przemyca do jednego utworu po kilka różnych fragmentów. Tak też jest z Berzerk. Usłyszymy tu sample z trzech utworów: Billy SquierThe Stroke, Beastie Boys – Fight for Your Right, Naughty by Nature Feel Me Flow

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.