Dział NewsDział PublicystykaOryginał vs. Cover

Oryginał vs. Cover #55: Cher, Tina Turner i Alicia Keys



Dziś pójdziemy tropem legend. Coverami poszczycić mogą się także Cher i Tina Turner. Na deser serwuje Wam Alicię Keys z samplami piosenki z lat 70′.

Alicia Keys – Girl On Fire & Billy Squier – The Big Beat

Alicia Keys wydała chwilę temu nowy singiel i przymierza się do zaprezentowania nam nowego wydawnictwa. Zanim to jednak nastąpi cofnijmy się pamięcią cztery lata wstecz. Wokalistka wówczas wydała płytę  Girl On Fire, promując go tytułową kompozycją. Jak się okazuje charakterystyczny początek został pożyczony.

Pochodzi on z piosenki The Big Beat, wydanej w 1980 roku przez amerykańskiego muzyka rockowego Billy’ego Squiera. Kawałek pochodzi z jego debiutanckiego albumu Tale of the Tape.

Rescue Me – Cher i Fontella Bass

W czasie cofamy się, aż do roku 1974. Cher wydaje wówczas swoją jedenastą studyjną płytę zatytułowaną Dark Lady. Na stronie B krążka znajdziemy pięć utworów, a wśród nich utwór Rescue Me.

Jak się okazuje utwór ten powstał dużo wcześniej. W 1965 roku wylansowała go Fontella Bass, znana później  amerykańska diva muzyki soul i R&B. Był to jej pierwszy singiel i promował wydaną rok później płytę The New Look

Backstabbers – Tina Turner i The O’Jays

W 1979 roku Tina Turner kontynuuje swoją solową karierę i wydaje czwartą płytę Love Explosion. Był to także drugi album po tym jak odeszła od swojego męża Ike Turnera. Na wydawnictwo złożyło się dziewięć kompozycji, w tym utwór Backstabbers.

Utwór ten nie jest jednak jej autorską kompozycją. To cover piosenki męskiej grupy The O’Jays, która wydała zarówno singiel jak i płytę o tej samej nazwie. Piosenka dotarła do trzeciego miejsca na liście Billboard Hot 100.

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.