Dział PublicystykaOryginał vs. Cover

Oryginał vs. Cover #54: Beyoncé, Gwen Stefani i The Black Eyed PeasBędąc w temacie jednego z najważniejszych wydawnictw tego roku, przyjrzymy się jednej z kompozycji z Lemonade. Dla fanów trochę starszych kawałków, mamy kompozycje Gwen Stefani i zespołu Black Eyed Peas.

Wind It Up – Gwen Stefani & The Lonely Goaltherd – Musical The Sound of Music

Pamiętacie Gwen Stefani za czasów ery The Sweet Escape? To właśnie wtedy wokalistka solowo święciła duże triumfy, niczym nie przypominające małego rozgłosu wydanego w tym roku albumu. Pierwszym utworem promującym krążek okazała się kompozycja Wind It Up z charakterystycznym początkiem.

Ten właśnie początek został zaczerpnięty z piosenki z 1959 roku. Utwór The Lonely Goaltherd napisany przez Oscara Hammersteina II i skomponowany przez Richarda Rodgersa to jedna z czołowych piosenek popularnego show – musicalu The Sound of Music. W pierwszej wersji śpiewa ją Mary Martin, grająca Marię.

Imma Be – The Black Eyed Peas & Ride or Die – The Budos Band

The E.N.D. to piąta studyjna płyta zespołu Black Eyed Peas, ale pierwsza przeładowana brzmieniami elektroniki i EDM. Jedni są jej fanami, zaś drudzy uważają, że zespół stracił nią swoją wartość dodaną. Nie mniej jednak single okazały się dużymi sukcesami. Skupmy się jednak na jednym z nich i jego początku. Wiecie, że Imma Be zawdzięcza go innemu utworowi?

Fragment został zaczerpnięty z piosenki Ride or Die instrumentalnego zespołu The Budos Band. Słyszycie ten sampel?

Freedom – Beyonce feat. Kendrick Lamar & Let Me Try – Kaleidoscope, Collection Speech/Unidentified Lining Hymn – Reverend R.C. Crenshaw, Stewball – Prisoner „22”

Najlepszym przykładem wykorzystania sampli w muzyce jest Beyonce. W sześciu na dwanaście kompozycji z Lemonade znajdziemy fragmenty z przeróżnych utworów. Skupmy się jednak na jednym z nich – Freedom.

Cała piosenka oparta jest na piosence Let Me Try zespołu Kaleidoscope i jest to sampel, który słychać w większości utworu. Znajdziemy tu jednak jeszcze fragmenty zaczerpnięte z dwóch kolejnych piosenek – Collection Speech/Unidentified Lining Hymn oraz Stewball.

 

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.