Dział PublicystykaOryginał vs. Cover

Oryginał vs. Cover #53: Rihanna, Nicki Minaj i Justin TimberlakeJeśli dobrze sobie przypomnicie, to pierwsze wydania tej rubryki zawierały także elementy samplowania. Dziś do nich wrócimy na przykładzie Rihanny, Justine’a Timberlake’a i Nicki Minaj.

Rihanna – Jump / Ginuwine – Pony

Wydana w 2012 roku siódma studyjna płyta Rihanny, Unapologetic znana jest z chociażby takich przebojów jak Diamonds, Stay czy Right Now. My jednak skupimy się na mniej znanym utworze Jump. Do jego twórców zaliczamy: Kevina Cossoma, Mikkela S. Eriksena, Tora Erika Hermansena, Saula Miltona, Willa Kennarda czy Elgina Lumpkina. Produkcyjnie to dzieło StarGate’a, Chase & Status i Kuka Harrella. Piosenka miała swoje pięć minut w Australii gdzie dotarła do piątego miejsca narodowej listy singlowej.

Jeśli dobrze się wsłuchacie, to refren może być Wam znajomy. To sample pochodzące z piosenki Pony, debiutanckiego singla wokalisty o pseudonimie Ginuwine z 1996 roku. Utwór dotarł do 6 miejsca na liście Billboard Hot 100.

Justin Timberlake – TKO / Barry White – Somebody’s Gonna Off the Man

Wydana w 2013 roku druga część przebojowej kontynuacji płyty The 20/20 Experience Justina Timberlake’a promowana była między innymi utworem TKO. Utwór został singlem numer dwa, ale niestety list przebojów nie podbił. W rodzimych Stanach Zjednoczonych utwór dotarł do zaledwie 36. miejsca.

Co ciekawe motywem przewodnim piosenki jest utwór Barry’ego White’a, Somebody’s Gonna Off the Man, z którego zaczerpnięto sample. Utwór oryginalnie powstał w 1974 roku i znalazł się na soundtracku do filmu Together Brothers.

Nicki Minaj – Anaconda / Baby Got Back -Sir Mix-a-Lot

Anacondę znają chyba wszyscy. Promowała wydany w 2014 roku krążek The Pinkprint. Za utwór odpowiadają oprócz wokalistki Jamal Jones, Jonathan Solone-Myvett, Ernest Clark, Marcos Palacios i Sir Mix-a-Lot. Produkcją zajęli się Polow da Don, Anonymus i Da Internz. Utwór dotarł w czasach świetności do 2 miejsca listy Billboard Hot 100.

Kompozycja w większej części oparta jst na samplach piosenki Baby Got Back, najbardziej znanego utworu amerykańskiego artysty Sir Mix-a-Lot z 1992 roku. Co ciekawe, piosenka dotarła na sam szczyt w Stanach Zjednoczonych.

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

2 Comments

  1. Wiedziałem, iż Jump sampluje Pony oraz wiedziałem, że Anaconda sampluje Baby Got Back, ale nie wiedziałem, że TKO nie jest w całości „oryginalne”. ;_; ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.