Rubryka Oryginał vs. Cover obchodzi dziś mały jubileusz. Oto przed Wami równe pięćdziesiąte wydanie mojego małego „dziecka”, co oznacza, że przewinęło się tu już równo 150 utworów. Dziś swoje covery prezentują Beyonce, Christina Aguilera i Gwen Stefani.

All I Could Do Is Cry – Beyoncé i Etta James

W 2008 roku Beyoncé zagrała jedną z głównych ról w amerykańskim filmie Cadillac Records. Wcieliła się wówczas w rolę Etty James i zaśpiewała między innymi All I Could Do Is Cry, który możecie posłuchać poniżej.

Etta James wylansowała ten utwór już w 1960 roku. Specjalnie dla niej napisali go Billy Davis, Berry Gordy i jego siostra Gwen Gordy – wszyscy należeli wówczas do czołowych songwriterów Chess Records. Jak utrzymywała sama wokalistka utwór był inspirowany życiem jej byłego chłopaka Harveya Fuqua. Piosenka dotarła do drugiego miejsca na liście US Billboard Top R&B/Hip-Hop Singles.

Falling in Love Again (Can’t Help It) – Christina Aguilera i Marlene Dietrich

Również w 2008 roku do kin wszedł nowy film Franka Millera, The Spirit. Na napisach końcowych wówczas usłyszeć mogliśmy piosenkę Falling in Love Again, którą zaśpiewała Christina Aguilera. Co ciekawe piosenka nie znalazła się na soundtracku, który ją promował.

Oryginalnie piosenka powstała w 1930 roku i została skomponowana przez Niemca, Friedricha Hollaendera. Nosiła wówczas tytuł Ich bin von Kopf bis Fuß auf Liebe eingestellt. Pierwszą znaną wersją jest ta z filmu Der Blaue Engel, którą śpiewa Marlene Dietrich. Na angielski tekst przełożył Sammy Lerner.

Almost Blue – Gwen Stefani i  Elvis Costello and the Attractions

W kwietniu 1998 roku odbył się specjalny koncert Walden Woods Project i Thoreau Institute, wyprodukowany przez Dona Henleya i nagrany w Wiltern Theater w Los Angeles. Znane wokalistki zaśpiewały wówczas standardy popowe i jazzowe z lat 30′,40′ i 50′ oraz piosenki, które ich inspirowały. Jedną z nich była Gwen Stefani, która wystąpiła z piosenką Almost Blue.

Piosenka powstała w 1982 roku i wylansował ją Elvis Costello. Nie da się jednak ukryć, że była ona inspirowana piosenką Cheta Bakera, Oryg. Utwór znalazł się na albumie Imperial Bedroom.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.
Poprzedni artykułEurowizja 2016. Mołdawia i „Falling Stars”
Następny artykułAnouk – Queen for a Day (2016), recenzja Michała Szuma