Dział PublicystykaOryginał vs. Cover

Oryginał vs. Cover #49: Madonna, Mariah Carey i Whitney HoustonW dzisiejszej odsłonie naszej rubryki wchodzimy w kanony światowej muzyki. Z jednej strony będzie trochę disco, z drugiej trochę dobrego R&B, no i trochę popu z najwyższej półki. Ciekawi?

Future Lovers / I Feel Love – Madonna i Donna Summer

Siódma trasa koncertowa Madonny – Confessions Tour przynosi nam na rozpoczęcie show utwór Future Lovers zmiksowany z kompozycją I Feel Love. Piosenka znalazła się na dziesiątym studyjnym albumie Królowej Popu, Confessions on a Dance Floor.

Okazuje się, że wokalistka w studyjnej wersji zawarła sample z sztandarowej kompozycji Królowej Disco, Donny Summer. Utwór I Feel Love znalazł się na jej piątym studyjnym albumie I Remember Yesterday, wydanym w 1977 roku. Za kompozycję odpowiada znany wówczas wszystkim Giorgio Moroder, jeden z pionierów muzyki elektronicznej. Notowaniono piosenka dotarła do 6. miejsca na Billboard Hot 100.

I’ll Be There – Mariah Carey feat. Trey Lorenz i The Jacksons 5

W 1992 roku Mariah Carey wydaje EP-kę MTV Unplugged, będącą zapisem koncertu jaki dała w marcu tego roku w Nowym Jorku dla stacji MTV. Jednym z utworów, które zaśpiewała było I’ll Be There. Towarzyszył jej wówczas Trey Lorenz.

Oryginalna wersja utworu powstała jednak z 1970 roku w Los Angeles i nagrał ją zespół The Jacksons 5. Za jego napisanie odpowiadają Berry Gordy, Bob West, Willie Hutch i Hal David. Ten ostatni jest również producentem kawałka. I’ll Be There znalazło się na albumie Third Album i trafiło na szczyt Billboard Hot 100.

Nobody Loves Me Like You Do – Whitney Houston i Jermaine Jackson oraz Anne Murray i Dave Loggins

Przenieśmy się do roku 1985. Whitney Houston wydaje swoją debiutancką płytą sygnowaną swoim imieniem i nazwiskiem. Pośród autorskich kompozycji znajduje się również utwór Nobody Loves Me Like You Do, który zaśpiewała w duecie z Jermainem Jacksonem.

Rok wcześniej, czyli w 1984 roku, powstała oryginalna wersja piosenki, którą śpiewali Anne Murray i Dave Loggins. Utwór był ich pierwszym singlem promującym wydawnictwo Heart Over Mind i okazał się sporym przebojem na kanadyjskich listach przebojów.

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.