Dział PublicystykaOryginał vs. Cover

Oryginał vs. Cover #48: Edyta Górniak, Margaret i Michał SzpakDziś trochę w nawiązaniu o polskie preselekcje. Swoje covery prezentuje zwycięzca, Michał Szpak oraz dwie Pani z podium – Margaret i Edyta Górniak. Nie będą to jednak kompozycje eurowizyjne.

I Care – Margaret i Beyonce

Zanim Margaret wylansowała swój największy póki co przebój Thank You Very Much, umieszczała w sieci covery znanych utworów. W taki sposób do Internetu trafiło nagranie I Care. Za aranż odpowiada Piotr Walicki, realizacją, montażem i zdjęciami zajął się Paweł Spinache Grabowski.

I Care pochodzi z czwartego studyjnego albumu Beyonce, nazwanego po prostu 4. Za utwór odpowiadają oprócz wokalistki, Jeff Bhasker oraz Chad Hugo. Produkcja to ponownie dzieło Beyonce i Bhaskera. Mimo, że kompozycja singlem nie została, to usłyszeć mogliśmy ją między innymi podczas jej rezydentury w ramach Intimate Nights with Beyonce w Nowym Jorku.

Szczęśliwej drogi już czas – Edyta Górniak i Ryszard Rynkowski

Wróćmy pamięcią do roku 1995. Edyta Górniak po sukcesie na Eurowizji, zdobywała sukcesy wszędzie gdzie się dało. Wystąpiła wówczas nawet na Festiwalu w Sopocie z własnym recitalem. Oprócz swoich piosenek zaśpiewała też między innymi utwór Szczęśliwej drogi już czas. Utwór ten później wykonywała niejednokrotnie.

Cztery lata wcześniej swoją debiutancką płytę wydał Ryszard Rynkowski. To właśnie z tego albumu pochodzi piosenka Szczęśliwej drogi już czas – jednego z największych przebojów wokalisty. Utwór ten powstał przy współpracy z Marianem Skolarskim.

Dream On – Michał Szpak i Aerosmith

Tegoroczny, polski reprezentant na Eurowizję 2016, ma za sobą udział w programie X Factor, gdzie śpiewał same covery. W 2015 roku był również gościem programu Świat się kręci, gdzie wykonał fragment Dream On, jako swoją inspirację.

Piosenka swojego pierwszego upublicznienia doczekała się w 1973 roku jako jeden z utworów grupy Aerosmith. Kompozycja znalazła się na ich debiutanckim albumie nazwanym po prostu Aerosmith. Autorem utworu jest frontman zespołu, Steven Tyler, zaś producentem Adrian Barber.

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

2 Comments

    1. Myślę dokładnie tak samo. Tym niemniej trzeba pamiętać, że każdy z tych młodych wówczas artystów coverował jednak bardziej znanych artystów pozostających niejako w swoim typie pod względem gatunku muzycznego, ekspresji wokalnej i temperamentu muzycznego. Dlatego też covery wyszły tak dobrze. :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.