Dział PublicystykaOryginał vs. Cover

Oryginał vs. Cover #47: Reni Jusis, Brodka i MarcelinaPo kilku artykułach z zagranicznymi gwiazdami, powracamy do naszego rodzimego rynku muzycznego. Dziś z serii Oryginał vs. Cover zmierzyli się ze sobą Reni Jusis, Brodka i Marcelina.

Dreadlock Holiday – Reni Jusis i 10cc

Reni Jusis kilka dni temu powróciła po kilkuletniej przerwie prezentując nowy singiel Bejbi Siter. Cofnijmy się jednak kilkanaście lat do tyłu. W 1999 roku wokalistka wydała singiel Dreadlock Holiday. Piosenka jako pierwsza promowała wydany w tym samym roku album Era Renifera.

Oryginał piosenki został wydany już w 1978 roku przez angielską grupę 10cc. Utwór napisany został przez Erica Stewarta i Grahama Gouldmana jako główny singiel wydane wówczas albumu Bloody Tourists. Piosenka stała się wówczas trzecim i ostatnim w karierze zespołu, singlem numer jeden w Wielkiej Brytanii. Za oceanem dotarła do zaledwie 44. miejsca.

Inner City Blues (Makes Me Wanna Holler) – Brodka i Marvin Gaye

Po dłuższej przerwie powraca również Brodka. Singiel Horses jest pójściem w zupełnie nowym kierunku. Przypomnijmy sobie jednak jak to było w 2004 roku. Wokalistka wydaje wówczas swoją debiutancką płytę (nota bene zatytułowaną po prostu Album), na której znalazł się również utwór Inner City Blues (Makes Me Wanna Holler).

Piosenka w swojej oryginalnej postaci pojawiła się już w 1971 roku jako utwór Marvina Gaye’a, znanego wówczas amerykańskiego wokalisty. Utwór został trzecim, finalnym singlem z jego płyty What’s Going On i powstał we współpracy z Jamesem Nyxem Jr’em. Największym jego sukcesem było trzecie miejsce na Billboard Hot 100 oraz pierwsze na jego składowej – Hot R&B Singles.

Jaśniej – Marcelina i Krzysztof Zalewski

Marcelina co prawda nie powraca z nowym materiałem, ale w listopadzie ubiegłego roku wydała płytę Gonić burzę, bardzo dobrze przyjętą przez krytyków jak i fanów. Dziś jednak całkowicie z innej beczki. Wokalistka ponad rok temu wykonała na żywo piosenkę Jaśniej w ramach trzeciego odcinka cyklu Nut Ferment.

Wydany w 2013 roku drugi studyjny album Krzysztofa Zalewskiego, Zelig, również spotkał się z ciepłym przyjęciem. To właśnie z niego pochodzi piosenka Jaśniej, która została pierwszym singlem promującym to wydawnictwo. W teledysku udział wzięli między innymi Brodka, Kasia Nosowska, Kayah, Marika, Maryla Rodowicz, Mrozu czy Natalia Kukulska.

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.