Rozpoczął się nowy rok. Wszyscy czekamy na nowe płyty i single naszych ulubionych artystów. Dlatego dziś w mojej rubryce znajdziecie trzy czołowe wokalistki w Polsce w zaskakujących utworach. Wszystkie w tym roku powinny wydać również nowy materiał.

Nie opuszczaj mnie – Edyta Górniak i Jacques Brell (org. Ne me quitte pas)

W 2007 roku Edyta Górniak wzięła udział w specjalnym koncercie charytatywnym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wokalistka wystąpiła z piosenką Nie opuszczaj mnie przy akompaniamencie Marcina Maseckiego. Utwór ten później śpiewała też przy okazji pierwszej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Warto dodać, że piosenka znalazła się też na płycie Dotyk

Jak się jednak okazuje, piosenka powstała już w 1959 roku pod tytułem Ne me quitte pas, a nagrał ją belgijski wokalista Jacques Brel. Utwór znalazł się na jego płycie La Valse a Mille Temps, jego czwartym studyjnym longplayu. Piosenka została przetłumaczona na wiele języków. W Polsce istnieje pod tytułem Nie opuszczaj nas, a przetłumaczył ją Wojciech Młynarski.

Na całych jeziorach Ty – Justyna Steczkowska i Kalina Jędrusik

Powróćmy do roku 2006. Justyna Steczkowska wzięła wtedy udział w specjalnym koncercie ku czci zmarłej Kalinie Jędrusik w ramach odbywającego się 27. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w Wrocławiu. Wokalistka zaśpiewała utwór Na całych jeziorach Ty.

Piosenka swoją historią sięga roku 1966. Słowa napisała znana wszystkim Agnieszka Osiecka, a muzykę skomponował Adam Sławiński. Jedną z najbardziej znanych wersji przypisuje się Kalinie Jędrusik, słynnej aktorce i piosenkarce.

Radość najpiękniejszych lat – Ania Dąbrowska i Anna Jantar

W 2007 roku odbyła się kolejna edycja Festiwalu Pejzaż bez Ciebie, poświęconego wybitnym polskim muzykom, których nie ma już wśród nas. Tamtejsza edycja poświęcona była twórczości Anny Jantar, a jej przeboje zaśpiewali Kayah, Kasia Kowalska, Olga Bończyk, Tatiana Okupnik, Halina Frąckowiak, Irena Jarocka, Aleksandra Bieńkowska, Małgorzata Ostrowska, Natalia Kukulska, Krzysztof Kiljański, Łukasz Zagrobelny, Stan Borys, Karimski Club, Halina Frąckowiak i Natalia Kukulska. Wśród nich była tez i Ania Dąbrowska, która zmierzyła się z piosenką Radość najpiękniejszych lat.

Utwór w oryginale napisali Janusz Kondratowicz i Wojciech Jagielski, a muzykę skomponował Jarosław Kukulski. Piosenka znalazła się na płycie Anny Jantar, Zawsze gdzieś czeka ktoś, z 1977 roku. Zostałą wybrana na czwarty singiel ją promujący.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.
Poprzedni artykułBest of 2015 redakcji All About Music. Najlepsze albumy i utwory według Łukasza Jaćkiewicza
Następny artykułDaniel Bloom – Lovely Fear (2015), recenzja Aleksandry Żeleźnik