Dział Publicystyka Odkryj z All About Music. Odcinek 48: Edyta Górecka, Christian Löffler, The...

Odkryj z All About Music. Odcinek 48: Edyta Górecka, Christian Löffler, The Dwarfs of East Agouza

W dzisiejszym odcinku: debiutujący zespół z Polski z ciepłymi, akustycznymi utworami. Do tego niemiecki producent, który taneczną elektroniką dopełnia melancholią. I na koniec transowe trio z Egiptu pełne improwizacji, free jazzu, ale przede wszystkim pełne Afryki Północnej. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszych propozycji.

Dzisiejszy odcinek rozpocznę od bardzo obiecującego zespołu, który pochodzi z Polski i dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki na scenie. Formacja ta dowodzona jest przez Edytę Górecką i właśnie jej imieniem i nazwiskiem jest ona firmowana. Oprócz Góreckiej, która w grupie tej śpiewa, skład prezentuje się następująco: Radosław Musiolik, który gra na gitarze, Sebastian Czogała, który obsługuje gitarę basową oraz Szymon Penkala, który zasiada za perkusją. Muzycy dotychczas opublikowali w sieci dwie swoje piosenki (Sierpień oraz Cień), ale lada moment ma się ukazać ich debiutancka EP-ka. W swojej twórczości, jak sami o sobie napisali, inspirują się brytyjską muzyką gitarową, przestrzenią islandzkich kompozycji i lekkością akustycznych brzmień. W praktyce wygląda to tak, że dostajemy dawkę inteligentnie skomponowanej akustycznej muzyki ze sporą dawką melancholii i świetnymi melodiami. Dodatkowo, co warte podkreślenia, piosenki cechują się niebanalnymi tekstami i ciepłym, absolutnie bezpretensjonalnym wokalem. Poniżej jedna z dwóch wyżej wymienionych piosenek zatytułowana Sierpień – słychać w tej kompozycji  bardzo wyraźnie, jak duży potencjał drzemie w zespole.

Drugi wykonawca dzisiejszego odcinka to mistrz transowej elektroniki. Christian Löffler, bo o tym artyście właśnie mowa, to trzydziestodwuletni producent urodzony w Greifswaldzie w Niemczech. W swoim dotychczasowym dorobku, prócz licznych demówek i singli, posiada on trzy długogrające albumy – pierwszy z nich to A Forest wydany w 2012 roku, drugi to Young Alaska, który światło dzienne ujrzał w 2014 roku i ten z roku ubiegłego, czyli Mare. Muzyka, którą otrzymujemy od Christiana Löfflera jest z pozoru tylko muzyką taneczną z silnymi wpływami ambientowymi, jednakże wrzucenie jej do takiego worka i jednoznaczne zaszufladkowanie byłoby zdecydowanie krzywdzące i przede wszystkim zbyt pochopne. Dlaczego? Dlatego, że muzyka tego artysty jest o wiele głębsza, bardziej skomplikowana i wielowarstwowa. Mamy tu do czynienia z budowaniem pięknych, ale smutnych melodii – z resztą ten smutek jest jakby motywem przewodnim w twórczości artysty – które to kryją się właśnie pod tanecznymi rytmami. Poza tym producent do współpracy zaprasza świetnych wokalistów, którzy jeszcze mocniej podkreślają pochmurny i nostalgiczny klimat (szczególnie warto zwrócić uwagę na wokalistkę kryjącą się pod pseudonimem Mohna!). A poniżej próbka możliwości Löfflera – utwór Haul z jego ostatniej płyty.

Na koniec przeniesiemy się do Afryki Północnej za sprawą grupy ochrzczonej przydomkiem supergrupy – The Dwarfs Of East Agouza. Zespół ten to trio, które tworzą tacy oto muzycy: Maurice Louca  (organy, syntezator), Sam Shalabi (gitara elektryczna) oraz Alan Bishop (akustyczny bas, saksofon altowy oraz wokale). Tak jak wspomniałem – zespół ten pochodzi z północnej Afryki, a dokładniej z Egiptu i powołany do życia został w 2012 roku. Od tamtej pory muzycy wydali jeden album (dwupłytowy) zatytułowany Bes. I niby od tamtej pory minęło przecież już pięć lat, ale ogrom muzyki, który otrzymaliśmy na tym wydawnictwie absolutnie wynagradza oczekiwanie na następce debiutu. The Dwarfs Of East Agouza obok krótszych kompozycji, serwuje nam długie, hipnotyczne utwory oparte na brzmieniu odpowiednim dla obszaru swojego pochodzenia, ale podparte psychodeliczną, kosmicznie brzmiącą elektroniką, krzyczącym, freejazzowym saksofonem, solówkami gitarowymi, czy rewelacyjnie brzmiącymi organami. Ta płyta to przede wszystkim pasjonująca podróż do muzycznego świata wybitnych artystów, ale jest to również podróż wymagająca skupienia i porządnego wsłuchania się – bardzo polecam dać się ponieść tej muzycznej wyprawie.

 

Najpopularniejsze (48h)