Dział Publicystyka Odkryj z All About Music. Odcinek 46: Miejscovi, Odmieniec, Hanimal

Odkryj z All About Music. Odcinek 46: Miejscovi, Odmieniec, Hanimal

Dzisiejszy odcinek jest w całości polski. Co w nim znajdziecie? Zespół niezwykle sprawnie łączący współczesny, inteligentny pop z muzyką ludową; artystę, który eksperymentując tworzy muzykę na długie, bezsenne noce oraz zespół z muzyką na zimę – ciepłą, ale niezwykle melancholijną. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszych propozycji!

Czterdziesty szósty odcinek otwiera formacja Miejscovi. Tworzy ją piątka muzyków: Ula Mieszkuniec, Bartek Mieszkuniec, Marcin Drabik, Marcin Fidos oraz Mateusz Wachowiak. Zespół ma na swoim koncie jedną płytę, która ujrzała światło dzienne w październiku ubiegłego roku, a zatytułowana została Tak się nie gra. Na krążku znajdziemy dziesięć kompozycji, które łączą muzykę współczesną z muzyką tradycyjną, ale robią to w sposób niespotykany. Dzieję się tak dlatego, że muzycy nie starają siłować się z tradycją, robić kopii, czy interpretacji, które mimo wszystko są wierne oryginałom, zaś z drugiej strony – nie wrzucają muzyki ludowej w wir nowoczesności, która ją pożera (jak wielu już próbowało). Tak więc, co muzycy robią? Miejscovi nadają muzyce ludowej nowej świeżości, uwspółcześniają ją (jednocześnie czerpiąc z niej pełnymi garściami) i nad wyraz umiejętnie wplatają ją w muzykę popową – inteligentną muzykę popową. Tak niezwykle wyważonego, ciekawego, ale też kompletnie nienachalnego projektu okołoludowego dawno w Polsce nie słyszałem.

Drugą część działu otworzę takim oto stwierdzeniem: uwielbiam eksperymenty w muzyce. A teraz przejdę do sedna – druga część działu to Odmieniec, czyli kryjący się pod tym pseudonimem Jakub Czyż. I jego muzyka to właśnie jeden wielki eksperyment. Artysta wydał dwie płyty – Taniec Ducha w 2014 roku oraz Imago w 2016 roku. Odmieniec nagrywa zupełnie sam w swoim domu, wykorzystując przeróżne instrumenty (np. gitara elektryczna, gitara akustyczna, harmonijka, flety), ale jednocześnie nie stroniąc od efektów dźwiękowych pozainstumentalnych. W jego twórczości znajdziemy melancholię, smutek, dążenie do zrozumienia śmierci, ale również próbę odnalezienia odpowiedzi na odwieczne pytania Kim jestem? i Dokąd zmierzam?. Wszystko to ubrane jest w nieco surową, hermetyczną formę – i to nie jest zarzut. Kiedy pierwszy raz usłyszałem muzykę tego artysty od razu pojawiło się w mojej głowie oczywiste skojarzenie – film Tylko kochankowie przeżyją Jima Jarmuscha i jego główny bohater o imieniu Adam. W muzyce Odmieńca jest ta sama noc, która wiecznie towarzyszyła Adamowi.

Na koniec zostawiłem warszawski zespół o nazwie Hanimal. Skład tej grupy prezentuje się następująco: Hania Malarowska, Asia Komorowska, Mateusz SzemrajDenis Dubiella oraz Wojtek Lubertowicz. Zajmują się oni odpowiednio: śpiewaniem i graniem na gitarze akustycznej, śpiewaniem i graniem na skrzypcach, graniem na gitarze akustycznej i elektrycznej, graniem na gitarze basowej, graniem na perkusjonaliach. Formacja ma w swoim dotychczasowym dorobku EP-kę zatytułowaną nazwą zespołu oraz album długogrający zatytułowany Poetry About the Point. Jeśli szukasz muzyki, która pasuje do temperatury za oknem i zasypanych śniegiem ulic, to trafiłeś pod najlepszych adres. Muzyka tej grupy to melancholijny, akustyczny rock dopełniony ciepłym, nieco leniwym wokalem Hani Malarowskiej i dużą dozą smutnych melodii. To muzyka spod znaku islandzkiego Rökkurró – kompletnie pozbawiona pretensjonalności i infantylności, ale też kompletnie niebanalna i przepięknie brzmiąca (płynąca!) na dobrych głośnikach.

 

Najnowsze wpisy

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.