Dział Publicystyka Odkryj z All About Music. Odcinek 44: Norrda, Nekizm, Burcu Tatlıses

Odkryj z All About Music. Odcinek 44: Norrda, Nekizm, Burcu Tatlıses

Dzisiejszy odcinek jest stuprocentowo turecki – na pierwszy ogień idzie zespół, który w połączył popową melodykę z brzmieniem instrumentu perkusyjnego nazwanego dhol, jako drugi zaprezentuje się formacja, której muzyka kipi melancholią, a na koniec wokalistka, która akustyczne granie uzupełniła świetnymi melodiami. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszych propozycji!

Pierwszy bohaterem dzisiejszego odcinka jest zespół Norrda. Formację tę tworzy trójka muzyków: Deniz Cuylan, Selen Hünerli oraz Hakan Vreskala. Nazwa ich zespołu pochodzi od szwedzkiego słowa nor, które oznacza północ. Skąd Szwecja w Turcji? Rozwiązanie jest bardzo proste – jeden z członków, Hakan Vreskala, mieszka w w tym skandynawskim kraju. Grupa ma na swoim koncie dwie płyty – Infinite Face wydaną w 2006 roku oraz Sonu Yok, która ujrzała światło dziennie w roku ubiegłym. I myślę sobie, że pisząc o tym zespole, zdecydowanie powinienem skupić się na drugim wydawnictwie – polecam również pierwszy krążek, ale ten drugi wydaje mi się być dojrzalszy i ciekawszy. Muzyka, którą  Norrda prezentuje nam na Sonu Yok to bardzo klimatyczne kompozycje, które opierają się na partiach gitary, hipnotycznym wokalu, ale przede wszystkim na obłędnie brzmiącym dhol, czyli na etnicznym dwustronnym bębnie (w przeciwieństwie do pierwszego krążka, tutaj usłyszymy mniej elektroniki). To, co urzekło mnie w tej muzyce, to stworzenie przez muzyków dobrych, popowych melodii i oparcie ich na tradycyjnym brzmieniu. Poniżej tytułowy utwór z drugiej płyty – nieco mroczny z, tak jak wspomniałem wyżej, genialnie brzmiącym dhol.

Teraz przeniesiemy się do krainy smutku i melancholii, a to wszystko za sprawą grupy Nekizm. Skład tego zespołu prezentuje się następująco: Yankı Bıçakçı, Ozan Kısaparmak, Arda Erboz, Alican İpek oraz Ertuğrul Güney. Muzycy wydali dotychczas jedną EP-kę (nekizm EP w 2015 roku), ale materiał zawarty na tym wydawnictwie udowadnia jak wielki potencjał drzemie w zespole i każe wyczekiwać na więcej, bo te (tylko!) trzy piosenki pozostawiają ogromny niedosyt. Te kilka piosenek to kompozycje przemyślane, dobrze zagrane, świetnie zaśpiewane i, co szczególnie warte podkreślenia, bije z nich niezwykła inteligencja muzyczna. Są to nastrojowe piosenki dopełnione delikatnym wokalem. Bardzo dobrze brzmią tu dęciaki, które są nienachalne, perkusja z basem powoli płyną, ale potrafią też dodać dynamizmu jak w utworze Sular Akar, a gitara potrafi zaserwować nam tak błyskotliwy i wpadający w ucho motyw jak ten w wyżej wspomnianej kompozycji. Jako próbkę twórczości formacji wybrałem piosenkę İlk Kez – nie dość, że to kawał dobrego grania, to jeszcze idealnie pasuje do aury, która zawitała za oknem.

Na koniec przeurocza wokalistka, która czaruje swoim głosem i muzyką – nazywa się ona Burcu Tatlıses. Dotychczasowy dorobek tej artystki to jedna płyta zatytułowana Güzel Kokuyorum – ukazała się ona w 2015 roku. Krążek ten zawiera jedenaście utworów, które utrzymane są w klimacie popu i rocka – zagrane są akustycznie i nie stronią od etnicznych elementów, które są idealnie wkomponowane. Oczywiście jednym z największych atutów jaki możemy tu znaleźć jest wokal – ciepły, ale jednocześnie nie nijaki a wyrazisty. I dodatkowo nie można pominąć świetnej melodyki, która zawarta jest w twórczości Burcu Tatlıses – artystka ma świetne wyczucie w tworzeniu linii melodycznych, które płyną razem z muzyką i są bardzo chwytliwe. Idealnym przykładem na potwierdzenie moich słów jest utwór Beni Öldürür (poniżej) – nie sposób przejść obojętnie obok tej melodii i brzmienia.

Najpopularniejsze (48h)