Dzisiejsza trójka prezentuje się następująco: awangardowa perkusistka z Japonii, której muzyka wprowadza w odległy, pełen hipnotyzmu świat; dwie, młode i niezwykle utalentowane dziewczyny, które wzięły na warsztat piosenki Ciechowskiego z oszałamiającym efektem, duet z Izraela, który zanurza nas w świat elektronicznej psychodeli. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszych propozycji!

Czterdziesty trzeci odcinek rozpocznę od awangardowej artystki, która pochodzi z Japonii. Midori Takada, bo o niej właśnie mowa, gra na marimbie oraz instrumentach perkusyjnych, jest kompozytorką muzyki zawartej na dwóch albumach (o nich za chwilę), ale przede wszystkim jej muzykę można usłyszeć w spektaklach teatralnych – współpracuje chociażby z Tadashim Suzuki (Suzuki Company of Toga – spektakle takie jak Elektra czy Król Lear). Takada ma w swoim dorobku dwie płyty – Through The Looking Glass z 1983 roku oraz Tree of Life wydaną w 1999 roku. Utwory zawarte na tych krążkach to muzyka niełatwa i wymagająca skupienia – to przede wszystkim. Jednakże nie warto się zrażać, ale warto podjąć próbę wdrożenia się w świat Takady. Jest to świat pełen hipnotyzmu, transu, sennych wizji, imaginacji. Jest to również świat skupienia się na dźwięku, minimalizmu w używaniu go, ale maksymalizmu w odczuwaniu – bo właśnie o sferę sensualną tu chodzi. Dokładnie tak jak w utworze pochodzącym z pierwszej płyty artystki (zamieszczam go poniżej) – mamy w nim ograniczoną gamę środków, ale utwór skomponowany jest tak, że nie sposób nie poczuć nadciągającej katastrofy.

Teraz przeniesiemy się do Polski, a stanie się to za sprawą dwóch artystek – Hanny Raniszewskiej oraz Dobrawy Czocher, które nagrywają jako Hania Rani & Dobrawa Czocher. Pierwsza z artystek gra na fortepianie, druga zaś na wiolonczeli, obie to absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dziewczyny poznały się w Gdańsku, zaiskrzyło między nimi muzycznie i od czterech lat tworzą duet. Jego owoce to liczne projekty – Dowland, muzyka do Dialogu lustra (spektakl w Instytucie Teatralnym w Warszawie), ale zdecydowanie najważniejszy z nich to wspaniała płyta Biała Flaga z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego, która jest pokłosiem koncertu zagranego w Radiu Gdańsk 22 grudnia 2013 roku. Hania Rani & Dobrawa Czocher przeplotły autorskimi kompozycjami własne interpretacje takich utworów jak Mamona, Odchodząc, czy Nie pytaj o Polskę. W nowych odsłonach piosenki Ciechowskiego nabrały niezwykłej świeżości, ale przede wszystkim ogromnej szlachetności, której przecież już w oryginałach nie było brak. Właśnie z tej płyty pochodzi utwór, który zamieszczam poniżej – jest nim Śmierć na pięć. Jestem pewien, że to, że Raniszewska i Czocher wzięły pod swoje skrzydła piosenki Grzegorza Ciechowskiego jest najlepszym, co mogło się z nimi stać – nikt nie dał im równie pięknego, nowego życia.

Na koniec duet z Hajfy, czyli z trzeciego pod względem wielkości miasta Izraela – duet ten to AboJar. Tworzą go Jebus Khoury oraz Jowan Safadi – Khoury to producent muzyczny, a Safadi jest gitarzystą. Ich pierwsze spotkanie to zespół rockowy Fish Samak, w którym pierwszy wymieniony artysta był perkusistą, natomiast drugi pisał piosenki i śpiewał. AboJar powstał w 2014 roku i od tej pory duet wydał jedną płytę długogrającą – w 2014 krążek zatytułowany nazwą zespołu – oraz rok później singiel zatytułowany Land Of Milk And Honey. Muzyka, którą proponuje duet to psychodeliczna mieszanka muzyki elektronicznej, momentami tanecznej, ze wstawkami gitarowymi i arabskimi, tradycyjnymi wokalami, a czasem nawet typowo alternatywne rockowe brzmienia. Jednakże trzeba podkreślić jedno – utwory, które bazują głównie na elektronice są tymi bardziej udanymi, co też nie deprecjonuje całkowicie reszty piosenek. Poniżej I Believe in You – idealna, porywająca wizytówka AboJar.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.