Dział Publicystyka Odkryj z All About Music. Odcinek 40: Małe Instrumenty, Sylvan Esso, Anthony...

Odkryj z All About Music. Odcinek 40: Małe Instrumenty, Sylvan Esso, Anthony Wilson

A w dzisiejszym odcinku: zespół, który gra, nagrywa, koncertuje na małych instrumentach, wśród których są te zabawkowe, duet ze Stanów Zjednoczonych serwujący pop w najlepszym wydaniu, gitarzysta jazzowy, który czaruje jak niewielu. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszych propozycji!

Dzisiejszy odcinek rozpocznę od magii. Każdy z nas miał zabawki, prawda? Wielu z nas miało zabawki, które wydawały dźwięki lub były po prostu mini-instrumentami, prawda? Ale czy ktoś z nas wpadł na pomysł, by owe instrumenty wykorzystać do tworzenia i nagrywania muzyki? Wiem jedno – na taki pomysł wpadł Paweł Romańczuk, a było to dokładnie dziesięć lat temu, gdy w jego głowie zrodził się zespół Małe Instrumenty. Artysta zaprosił do współpracy czterech muzyków: Marcina Ożógę, Tomasza Orszulaka, Jędrka Kuziela oraz Maćka Bączyka. Ta nietypowa formacja ma na swoim koncie siedem wydawnictw – w tym jeden singiel, płytę wydaną we Francji oraz audiobook do opowiadania Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach z muzyką skomponowaną właśnie przez muzyków. Małe Instrumenty cieszą się dużą popularnością i przede wszystkim ogromnym szacunkiem za granicą – oczywiście u nas w kraju dokonania zespołu również są doceniane, co potwierdzają występy na takich festiwalach jak Opener czy Era Nowe Horyzonty. A poniżej mała próbka – utwór Pućki, czyli walc zagrany na małych instrumentach. Pachnie to wszystko latami dziecięcymi, ale nie brak w tym wielkiego profesjonalizmu.

Drugi artysta czterdziestego odcinka to amerykański duet o nazwie Sylvan Esso. Tworzą go wokalistka Amelia Meath oraz producent Nick Sanborn, ale dla obojgu ta formacja nie jest debiutem – muzycy są członkami, odpowiednio, Mountain Man oraz Megafaun i Made of Oak. Jako Sylvan Esso wydali jedną płytę w 2014 roku i zatytułowali ją nazwą zespołu – tylko jedną, ponieważ istnieją dopiero od 2013 roku. Ich debiut uplasował się na trzydziestym dziewiątym miejscu Billboard 200 oraz na siódmym miejscu Independent Albums. I teraz najważniejsze – co proponuje nam duet? Otóż jego propozycja to tzw. ambitny pop z domieszką rocka czy synth popu, okraszony świetnym wokalem brzmiącym momentami jak ten AURORY, ale przywodzącym też na myśl dokonania Karin Dreijer Andersson z The Knife – z resztą cała stylistyka kompozycji krąży właśnie wokół współczesnego skandynawskiego popu. A poniżej utwór Hey Mami – jest to zdecydowanie jedna z najlepszych kompozycji formacji, od której ciężko się oderwać.

I na koniec podążyłem tropem moich najświeższych muzycznych fascynacji – gitary elektrycznej w wydaniu jazzowym. W związku z tym, jako ostatniego artystę odcinka, postanowiłem zaprezentować Anthonego Wilsona. Artysta ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył Bennington College. Jego kariera obfituje w płyty – na półkach sklepowych znajdziemy jedenaście podpisanych nazwiskiem Wilson (i są to jedynie albumy solowe). Jego pierwsze, a później również kolejne, wydawnictwo zostało nominowane do nagrody Grammy, jego gitarę słychać na płycie Love is the Answer Barbary Streisand, współpracował z Paulem McCartney’em, nagrywał i koncertował z Dianą Krall – słowem artysta wybitny. Jego muzyka to w największej części jazz, ale Wilson nie stroni od innych gatunków – bluesa, rocka, folku, a nawet country czy melodyki popowej. Jako próbkę wybrałem utwór Geranium z ostatniej płyty zatytułowanej Frogtown – jest to leniwa, pełna melancholii kompozycja idealna na niedzielne wyciszenie.

Najnowsze wpisy

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.