Dział Publicystyka Odkryj z All About Music. Odcinek 39: Laboratorium Pieśni, November Project, Y'Akoto

Odkryj z All About Music. Odcinek 39: Laboratorium Pieśni, November Project, Y’Akoto

Kilka słów o dzisiejszej trójce: pieśniarki, których repertuar robi ogromne wrażenie, ale jeszcze większe robią wykonania – czapki z głów; zespół zarażający pozytywnym myśleniem i komunikujący, że przecież Safandułą nie będę; wokalistka, która zdecydowanie pretenduje do miana największego talentu młodego pokolenia muzyki soul. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszych propozycji!

Trzydziesty dziewiąty odcinek zacznę od zespołu magicznego – nazywa się Laboratorium Pieśni. Ta trójmiejska formacja składa się z ośmiu pieśniarek, które zostały spojone przez dwie z nich: Kamilę Bogus i Alinę Jurczyszyn; oraz instrumentalistów obsługujących bębny szamańskie, shruti box, dzwonki, przeszkadzajki, flet, kalimby, mis, gong oraz inne tego typu urządzenia. Laboratorium Pieśni sięga do korzeni – wykonuje utwory ludowe z przeróżnych obszarów świata (z Polski, Białorusi, Gruzji, czy nawet ze Skandynawii), a wykonania te zostały nagrodzone wyróżnieniem dla Największej Osobowości Festiwalu na FAMIE w 2014 roku. I tak naprawdę nie ma w tym nic zaskakującego, bo zespół prezentuje wybitnie wysoki poziom, pełen profesjonalizm, a jednocześnie świeże podejście i kreatywność. Jako próbkę możliwości tejże formacji wybrałem utwór Sztoj pa moru, który ma (uwaga!) prawie milion i sto trzydzieści tysięcy wyświetleń na youtube! Bardzo polecam włączyć dobre głośniki i wsłuchać się w piękno pieśni i piękno głosu żeńskiego – gwarantuję, że czegoś tak wspaniałego szybko nie usłyszycie. I jeszcze na koniec – wczoraj ukazała się pierwsza płyta formacji zatytułowana Rosna i myślę, że to pozycja absolutnie obowiązkowa.

Jeśli szukacie czegoś, co sprawi, że na waszej twarzy pojawi się uśmiech, ale nie zniknie zaraz po wybrzmieniu ostatniego dźwięku piosenki, to mam dla was coś idealnego – November Project. Jeśli znacie Łąki Łan to z pewnością wiecie kim jest Papro Dziad i jaki ładunek energetyczny w sobie mieści – to właśnie on odpowiedzialny jest za tę formację. Sami o sobie mówią: wszyscy jesteśmy specjalnej troski, ale warto dopowiedzieć dlaczego takie zdanie w ogóle padło. Otóż: November Project tworzą muzycy zdrowi, ale również niepełnosprawni, a geneza powstania zespołu prezentuje się następująco: (zespół) zrodził się z miłości do muzyki i z chęci niesienia dobrej nowiny wszystkim ludziom. Panowie mają na swoim koncie jedną płytę zatytułowaną Rastaferajna – myślę, że już wiadomo z jaką muzyką mamy do czynienia tym razem, bo jest to oczywiście reggae i roots rock. Ich muzyka jest przepełniona miłością, radością i pozytywną energią, a koncertowo wypadają rewelacyjnie – zespół wygląda i brzmi zjawiskowo. A poniżej piosenka, która stała się moich hymnem na złe dni – i za tę piosenkę, chłopaki, wielkie dzięki!

Na koniec zostawiłem fantastyczną wokalistkę urodzoną w Niemczech, ale mającą również korzenie w Ghanie – jest nią Y’akoto. Artystka ta, której pełne imię i nazwisko brzmi  Jennifer Yaa Akoto Kieck, nagrała jedną EP-kę (Tamba EP)oraz dwie długogrające płyty zatytułowane Babyblues (ta ujrzała światło dzienne w 2012 roku) oraz Moody Blues (tę możemy znaleźć na półkach sklepowych od 2014 roku). Oba krążki zostały bardzo dobrze przyjęte w Europie, a sama wokalistka została ochrzczona nową Lauryn Hill czy Niną Simone. Jej piosenki przepełnione są emocjami, bazują na rewelacyjnym warsztacie muzycznym, ale przede wszystkim ich fundamentem jest wspaniały głos – jest to barwa soulowo-jazzowa, w której nie sposób nie dostrzec brzmienia Amy Winehouse lub naszej rodzimej Aleksandry Galewskiej. A poniżej utwór z jej pierwszej płyty zatytułowany Tamba – i to tylko namiastka możliwości Y’akoto.

Najpopularniejsze (48h)