Dział Publicystyka Odkryj z All About Music. Odcinek 39: Laboratorium Pieśni, November Project, Y'Akoto

Odkryj z All About Music. Odcinek 39: Laboratorium Pieśni, November Project, Y’Akoto

Kilka słów o dzisiejszej trójce: pieśniarki, których repertuar robi ogromne wrażenie, ale jeszcze większe robią wykonania – czapki z głów; zespół zarażający pozytywnym myśleniem i komunikujący, że przecież Safandułą nie będę; wokalistka, która zdecydowanie pretenduje do miana największego talentu młodego pokolenia muzyki soul. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszych propozycji!

Trzydziesty dziewiąty odcinek zacznę od zespołu magicznego – nazywa się Laboratorium Pieśni. Ta trójmiejska formacja składa się z ośmiu pieśniarek, które zostały spojone przez dwie z nich: Kamilę Bogus i Alinę Jurczyszyn; oraz instrumentalistów obsługujących bębny szamańskie, shruti box, dzwonki, przeszkadzajki, flet, kalimby, mis, gong oraz inne tego typu urządzenia. Laboratorium Pieśni sięga do korzeni – wykonuje utwory ludowe z przeróżnych obszarów świata (z Polski, Białorusi, Gruzji, czy nawet ze Skandynawii), a wykonania te zostały nagrodzone wyróżnieniem dla Największej Osobowości Festiwalu na FAMIE w 2014 roku. I tak naprawdę nie ma w tym nic zaskakującego, bo zespół prezentuje wybitnie wysoki poziom, pełen profesjonalizm, a jednocześnie świeże podejście i kreatywność. Jako próbkę możliwości tejże formacji wybrałem utwór Sztoj pa moru, który ma (uwaga!) prawie milion i sto trzydzieści tysięcy wyświetleń na youtube! Bardzo polecam włączyć dobre głośniki i wsłuchać się w piękno pieśni i piękno głosu żeńskiego – gwarantuję, że czegoś tak wspaniałego szybko nie usłyszycie. I jeszcze na koniec – wczoraj ukazała się pierwsza płyta formacji zatytułowana Rosna i myślę, że to pozycja absolutnie obowiązkowa.

Jeśli szukacie czegoś, co sprawi, że na waszej twarzy pojawi się uśmiech, ale nie zniknie zaraz po wybrzmieniu ostatniego dźwięku piosenki, to mam dla was coś idealnego – November Project. Jeśli znacie Łąki Łan to z pewnością wiecie kim jest Papro Dziad i jaki ładunek energetyczny w sobie mieści – to właśnie on odpowiedzialny jest za tę formację. Sami o sobie mówią: wszyscy jesteśmy specjalnej troski, ale warto dopowiedzieć dlaczego takie zdanie w ogóle padło. Otóż: November Project tworzą muzycy zdrowi, ale również niepełnosprawni, a geneza powstania zespołu prezentuje się następująco: (zespół) zrodził się z miłości do muzyki i z chęci niesienia dobrej nowiny wszystkim ludziom. Panowie mają na swoim koncie jedną płytę zatytułowaną Rastaferajna – myślę, że już wiadomo z jaką muzyką mamy do czynienia tym razem, bo jest to oczywiście reggae i roots rock. Ich muzyka jest przepełniona miłością, radością i pozytywną energią, a koncertowo wypadają rewelacyjnie – zespół wygląda i brzmi zjawiskowo. A poniżej piosenka, która stała się moich hymnem na złe dni – i za tę piosenkę, chłopaki, wielkie dzięki!

Na koniec zostawiłem fantastyczną wokalistkę urodzoną w Niemczech, ale mającą również korzenie w Ghanie – jest nią Y’akoto. Artystka ta, której pełne imię i nazwisko brzmi  Jennifer Yaa Akoto Kieck, nagrała jedną EP-kę (Tamba EP)oraz dwie długogrające płyty zatytułowane Babyblues (ta ujrzała światło dzienne w 2012 roku) oraz Moody Blues (tę możemy znaleźć na półkach sklepowych od 2014 roku). Oba krążki zostały bardzo dobrze przyjęte w Europie, a sama wokalistka została ochrzczona nową Lauryn Hill czy Niną Simone. Jej piosenki przepełnione są emocjami, bazują na rewelacyjnym warsztacie muzycznym, ale przede wszystkim ich fundamentem jest wspaniały głos – jest to barwa soulowo-jazzowa, w której nie sposób nie dostrzec brzmienia Amy Winehouse lub naszej rodzimej Aleksandry Galewskiej. A poniżej utwór z jej pierwszej płyty zatytułowany Tamba – i to tylko namiastka możliwości Y’akoto.

Najnowsze wpisy

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.