Dział Publicystyka Odkryj z All About Music. Odcinek 34: Jia Huizhen, Sufyvn, Federico Albanese

Odkryj z All About Music. Odcinek 34: Jia Huizhen, Sufyvn, Federico Albanese

Dziś odcinek prezentujący artystów, którzy nie stronią od elektroniki, ale każdy z nich robi to w inny sposób. Chińczycy stawiają na moc i energię. DJ z Sudanu łączy hip-hopowe bity z tradycją. Natomiast Włoch komponuje muzykę klasyczną wplatając w nią elektronikę. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszej trójki!

Pierwszym artystą trzydziestego czwartego odcinka i zarazem setnym artystą całego działu jest duet firmowany nazwiskiem liderki, czyli Jia Huizhen. Formacja ta pochodzi z Chin, a tworzą ją Jia Huizhen, która śpiewa i pisze teksty oraz Yao Sichen, który jest producentem. Duet ma na swoim koncie EP-kę oraz album długogrający zatytułowany 11. Co znajdziemy na tych wydawnictwach? Przede wszystkim mnóstwo elektroniki – czasami przesterowanej, hałaśliwej, czasami wręcz dubpstepowej. Muzyka formacji to również sporo rocka (chociażby w utworze Disposable Fun, który pachnie punk rockiem) i popu (utwór Crack). Jednakże, ja postanowiłem zaprezentować łagodniejszą stronę formacji – You Don’t Talk To Me przypomina momentami dokonania Björk, ale nie traci swojej świeżości. Jednym zdaniem – muzyka alternatywna na najwyższym poziomie!

Po solidnej dawce muzyki z Azji przenosimy się do Afryki Północno-Wschodniej. W tej części świata ugości i ukołysze nas dźwiękami swojej muzyki Sudańczyk tworzący pod pseudonimem Sufyvn – jego pełne imię i nazwisko brzmi Sufyan Ali. Artysta ten nagrał cztery płyty – Pseudarhythm, Vol. 1, Kerma, Meroe oraz Pseudarhythm, Vol. 2. Utwory, które zapełniają krążki to krótkie, maksymalnie trzyminutowe kompozycje utrzymane w stylistyce hip-hopu, ale to, co je wyróżnia to fuzja bitów z muzyką pochodzącą z tamtego obszaru świata – artysta funduje nam podróż wgłąb tradycji za pomocą współczesnych środków. Efekt zachwycający – nastrojowe, kołyszące rytmy podparte świetnymi melodiami, a do tego brzmienie arabskiej części kontynentu. Warto zanurzyć się w świat Sufyvna.

I na koniec wracamy na nasz kontynent – konkretnie do Włoch. We Włoszech urodził się, dorastał i uczył grać na kilku instrumentach kompozytor o imieniu i nazwisku Federico Albanese. Dziś Albanese mieszka w Berlinie, ale nadal komponuje i to ze skutkiem niebywałym. Muzyk rozpoczynał swoją karierę w rockowych kapelach, by dojść do współczesnego etapu – stać się pianistą i kompozytorem współczesnej muzyki klasycznej. W swojej solowej karierze wydał dwie płyty – The Houseboat and the Moon The Blue Hour. Jego muzyka opiera się przede wszystkim na poruszających melodiach granych na fortepianie, ale dodatkowo usłyszymy w utworach takie instrumenty jak na przykład skrzypce. Kolejnym zaś z elementów jest elektronika – subtelna, umiejętnie powplatana. Poniżej utwór z drugiej płyty artysty.

 

Najpopularniejsze (48h)