Dział PublicystykaNiespodziewana gwiazda

Niespodziewana gwiazda. Odcinek 3 – Ania DąbrowskaHistoria Ani Dąbrowskiej to idealny przykład na to, jak długo i  jak ciężko trzeba walczyć, żeby znaleźć się na szczycie. Artystka swoją przygodę z muzyką zaczęła jako nastolatka, swoich sił próbowała w ówczesnym programie talent-show Idol, jednak nie udało jej się tam zwyciężyć. Co stało się dalej z karierą wokalistki?

Nim Ania Dąbrowska spróbowała swoich sił w polsatowskim programie Idol, koncertowała z zespołem 4 Pory Roku. Dodatkowo ta skromna, młoda studentka psychologii nauczyła się gry na gitarze basowej. Wraz z muzykami brała udział w licznych konkursach muzycznych. Dopiero w 2002 roku postanowiła sprawdzić swoje siły w I edycji programu talent-show Idol. W polsatowskim show mogliśmy usłyszeć z ust Ani świetne wykonanie utworu Can’t Run Away, który pierwotnie należy do Kelly Price. To nie jedyny cover, jaki wykonała Dąbrowska w programie. Na etapie klubowym artystka pokusiła się, o zaśpiewanie ponadczasowego hitu Whitney Houston I Believe In You And Me, występ musicie ocenić sami.

Ostatecznie się jej nie poszczęściło i zajęła odległe 8. miejsce, a edycję zwyciężyła wówczas Alicja Janosz.

Już podczas programu wokalistką z Chełma zainteresowała się ówczesna szefowa wytwórni fonograficznej BMG – Biljana Bakić, której to Ania zawdzięcza swoje pierwsze sukcesy. Biljana wraz z Pawłem Jóźwickim postanowili dać szanse temu ciepłemu i mocnemu głosowi. Dąbrowska dostała komputer, by na nim mogła tworzyć muzykę i przesyłać ją do wytwórni. Po ponad roku owocnej pracy debiutancki krążek artystki był już gotów. Wydawnictwo zatytułowane Samotność po Zmierzchu promowało pięć singli, z czego Charlie, Charlie i Tego Chciałam odniosły największy sukces. Album uzyskał status Złotej Płyty i wspiął się na 1. miejsce notowania OLiS. Dąbrowska nie spoczęła na laurach, zaczęła koncertować i tworzyć materiał na kolejny krążek. Ania stała się rozpoznawalna i uwielbiana przez Polaków. Kolejny krążek do sprzedaży trafił dwa lata później. Produkcją Kilku historii na ten sam temat zajął się Bogdan Kondracki, a płyta do sprzedaży trafiła nakładem Sony BMG Music. Na drugim albumie Ani Dąbrowskiej możemy znaleźć swoiste połączenie popu i soulu, a wydawnictwo inspirowane było latami 60 i 70 ubiegłego wieku. Nowy krążek i kolejne sukcesy. Kolejne dziecko wokalistki podobnie jak Samotność po Zmierzchu wspięło się na 1. miejsce notowania OLiS, jednak w odróżnieniu od debiutanta pokryło się platyną. Za Kilka historii na ten sam temat wokalistka otrzymała Fryderyka.

Ania ponownie zrobiła sobie dwuletnią przerwę, by w 2008 roku wydać trzecią płytę, również utrzymana w klimacie retro, soulu i popu. Materiał na album nagrywany był przez cztery miesiące w studio JazzBoy Records, produkcją po raz kolejny zajął się Bogdan Kondracki, a wydaniem wytwórnia Sony. Dwa pierwsze single: Nigdy więcej nie tańcz ze mną i W spodniach czy w sukience odniosły spory sukces na polskim rynku muzycznym. Następny krążek, który odniósł ogromny sukces. W zaledwie cztery dni album uzyskał status Złotej Płyty, a nakład sprzedaży dotychczas przekroczył 50 tys. kopii egzemplarzy. W 2008 roku wydawnictwo zajęło 6. miejsce na liście najlepiej sprzedających się krążków. W celu promocji płyty artystka ruszyła w trasę koncertową Ania Nissan Micra Tour, która obejmowała 12 miast.

W 2010 roku do sprzedaży trafił zupełnie inny, popowy krążek Ani, która postanowiła nagrać covery piosenek znanych z filmów i seriali. Album wydany w wersji jedno i dwupłytowej ponownie odniósł duży komercyjny sukces i spotkał się z przychylnym odbiorem ze strony słuchaczy. Dzięki temu wydawnictwu Dąbrowskiej udało się wspiąć ponownie na 1. miejsce listy OLiS i sprzedał się w nakładzie ponad 50 tysięcy kopii.

W przerwie pomiędzy Ania Movie a Bawię się świetnie, Ania spróbowała swoich sił jako jurorka w I edycji programu The Voice of Poland. Dąbrowska pod swoje skrzydła przygarnęła Piotra Niesłuchowskiego, który dzięki niej i głosom widzów trafił do finału, i  zajął tam III miejsce. Aktualnie wokalista jest frontmenem w rockowym zespole Hanza.

19 października 2012 roku w ręce fanów oddany został piąty krążek Bawię się świetnie, który w odróżnieniu od reszty płyt, został wydany dzięki Jazzboy Records. I to jedyne wydawnictwo, które nie wspięło się na 1. miejsce OLiS. W tym roku, dokładnie 4 marca 2015 r. na półki sklepowe trafi nowe muzyczne dziecko Dąbrowskiej zatytułowane Dla naiwnych marzycieli. Płytę dotychczas promuje singiel Nieprawda.

Ania z początków 2000 roku, a Ania z 2016 roku, to zupełnie dwie różne osoby. Dąbrowska jest artystką z ogromną świadomością muzyczną, jest odważna i nie boi się tworzyć tego co kocha. Wokalistkę kochają tysiące fanów, co przekłada się na wspaniałą sprzedaż płyt i singli. Artystka zapisała się w ramach polskiego rynku muzycznego. Recepta Ani na sukces? Ciężka walka i determinacja.

Tags
Show More


Paweł Markiewicz

Student III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Lublinie. Miłośnik brytyjskiego, jak i polskiego rynku muzycznego. Swoją przyszłość wiąże z dziennikarstwem muzycznym.

Related Articles

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.