Dział PublicystykaNiespodziewana gwiazda

Niespodziewana gwiazda. Odcinek 2 – SarsaKiedy ta kobieta wkroczyła na scenę V edycji programu The Voice of Poland nikt nie spodziewał się, że rok później, to ona będzie rządzić na polskim rynku muzycznym. Już wiecie o kim mowa? Zatem poznajcie ciekawą drogę Sarsy przez programy talent-show.

Zapewne większość z Was z twórczością Marty zapoznała się dopiero po jej udziale w V edycji programu The Voice of Poland. Nie każdy jednak wie, że w 2011 roku próbowała swoich sił również w Must Be The Music. Tylko Muzyka i dwa lata później w X-Factorze. Artystce jednak nie udało się tam rozwinąć swoich skrzydeł, chociaż już wtedy pokazywała swoją sceniczną charyzmę.

Skupmy się jednak na The Voice of Poland, gdzie jak sama artystka powiedziała „wskoczyła na muzyczne bungee”. Marta podczas przesłuchań w ciemno zmierzyła się z utworem We Are The People we własnej aranżacji, która przeplatała się z hitem Beyonce Why Don’t You Love Me. To wykonanie zakończyło obróceniem się trzech krzeseł jurorskich: Edyty Górniak, Justyny Steczkowskiej i Marka Piekarczyka. Według wszystkich mentorów, najlepszy w tym wszystkim był barwny i specyficzny wokal.

Ja słyszałam bardzo wiele głosów i bardzo wiele dźwięków w swoim życiu i mnie jest bardzo trudno zachwycić, a Tobie się udało. Zapraszam Cię do współpracy. – mówiła Edyta Górniak

Po tych słowach przesądzone było, że to właśnie do niej uda się Sarsa.

Podczas etapu Bitw przeciwnikiem Marty był Jerzy Grzechnik, równie utalentowany wokalista. Artyści zaśpiewali przebój Beneath Your Beautiful. Emocjonalny występ został doceniony przez wszystkich jurorów. Nikt, oprócz Marka Piekarczyka, nie wskazał faworyta tego duetu (wokalista TSA postawił na męski wokal). Edyta po długim rozmyślaniu zebrała ze sobą Jerzego, a Sarsa miała pożegnać się z programem. Jednak tak się nie stało, Marta Markiewicz została skradziona przez chłopaków z Afromental, którzy jako jedyni podczas przesłuchań w ciemno nie nacisnęli swojego przycisku.

Drzwi dla artystki zostały otworzone na nowo i  mogliśmy usłyszeć ją podczas Nokautów, gdzie pokonała m.in. bajkowy głos Hani Hołek. Kolejny dobry występ artystki, który tylko utwierdził widzów oraz Tomsona i Barona, że ma pomysł na siebie oraz charyzmatyczny i specyficzny wokal. Do tej ciekawej barwy doszły jeszcze ruchy sceniczne, które od razu kojarzą się nam z  Kimbrą i Lorde. To właśnie z największym hitem tej drugiej artystki zmierzyła się Sarsa podczas pierwszego odcinka na żywo. Sytuacja z castingów się powtórzyła. Wokalistka postanowiła wyjść poza utarte ramy i zaprezentowała własną interpretację Royals. Marta przekonała do siebie widzów i bez problemu przeszła do następnego odcinka. Od Edyty Górniak dostała nawet owacje na stojąco. Oznajmiła jej również, że chętnie podejmie z nią współpracę nad nowym utworem. To było duże zaskoczenie dla Sarsy.

Kolejny live i kolejna odsłona uczestniczki programu. Tym razem wokalistka wraz z Tomsonem i Baronem postawiła na cover utworu Glory Box. Występ począwszy od stroju, a kończąc na charakteryzacji był świetny. Sarsa pokazała, że nie boi się być sobą i potrafi swoim głosem zdziałać cuda i zahipnotyzować słuchaczy.

Sarsa, malujesz obrazem. Jak wchodzisz na scenę, to masz to coś. Jak wchodzisz malujesz dźwiękiem, jesteś muzyką. To jest niesłychane, jesteś tak magiczna, tak hipnotyczna. Uwielbiam Cię. – mówiła Edyta Górniak

Malujesz jak Munch, te obrazy są pełne niepokoju. – wtórował Tomson

Po tym występie było pewne, że Sarsa ma pewne miejsce w finale. Kariera artystki potoczyła się jednak inaczej. Pomimo, że wokalistka dostała się do półfinałowego odcinka, to nie mogła w nim wystąpić i musiała zrezygnować z udziału w programie. Oficjalne oświadczenie brzmiało, że miała problemy zdrowotne. Plotki mówiły jednak, że w tamtym momencie podpisała kontrakt muzyczny z wytwórnią Universal Music Polska. Jaka jest prawda? To wiedzą tylko producenci programu i sama wokalistka.

Niespełna pół roku później światło dzienne ujrzał pierwszy oficjalny singiel, Naucz Mnie. Myślę, że sama artystka nie spodziewała się tak pozytywnego odbioru pierwszego utworu. Piosenka przez 6 tygodni zajmowała pierwsze miejsce na liście najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. Klip do piosenki przekroczył ponad 35 milionów wyświetleń i zbliża się ku kolejnej dziesiątce. Kompozycja uzyskała również status Diamentowego Singla.

Kilka miesięcy później do sprzedaży trafił jej debiutancki album Zapomnij Mi, który rozszedł się już w nakładzie przekraczającym 15 tysięcy kopii, co daje jej status Złotej Płyty. W połowie listopada 2015 roku Sarsa zakończyła swoją pierwszą trasę koncertową. Niedawno ukazał się natomiast teledysk do trzeciego singla Zapomnij Mi oraz remiks, którego podjął się Tom Swoon.

Tags
Show More


Paweł Markiewicz

Student III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Lublinie. Miłośnik brytyjskiego, jak i polskiego rynku muzycznego. Swoją przyszłość wiąże z dziennikarstwem muzycznym.

Related Articles

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.