Nie żyje Valters Fridenbergs, reprezentant Łotwy na Eurowizji 2005

0

Smutne wieści dochodzą z Łotwy. W stolicy kraju zmarł Valters Fridenbergs, połowa eurowizyjnego duetu Walters & Kazha.

30-letni Valters Fridenbergs zmarł po przegranej walce z nowotworem, którego u wokalisty wykryto w 2016 roku. Pieniądze zebrane podczas publicznych zbiórek Łotysz poświęcił na leczenie w niemieckich klinikach onkologicznych. O śmierci Valtersa lokalne media poinformowany 17 października.

Znalezione obrazy dla zapytania Valters Fridenbergs

Wokalista dał się poznać Europie w 2005 roku, kiedy to jako połowa duetu Walters & Kazha reprezentował swój kraj podczas Eurowizji. Dzięki balladzie The War Is Not Over wokaliści zajęli piąte miejsce, co do dzisiaj stanowi trzeci najlepszy rezultat Łotwy w konkursie.

Udział w Eurowizji 2005 to nie jedyne powiązanie zmarłego Valtersa z konkursem. Łotysz w 2009 roku startował w lokalnych preselekcjach, w latach 2010-2011 był współprowadzącym Eirodziesmy. Fridenbergs podawał łotewskie punkty podczas finału ESC w 2012 roku, a wokalista komentował konkurs w latach 2011 – 2017. Na lokalnej scenie muzyk związany był z zespołami takimi jak Dzeguzite, Putnu balle czy Tumsa. Do tego ostatniego Valters dołączył w 2011 roku.