Dział NewsGarść informacji

Nie żyje islandzki kompozytor, Jóhann Jóhannsson

Smutne wieści dochodzą z Berlina. W stolicy Niemiec zmarł Jóhann Jóhannsson, islandzki kompozytor muzyki filmowej.

Jóhann Jóhannsson nie żyje

9 lutego zmarł Jóhann Jóhannsson, pochodzący z Islandii twórca muzyki filmowej. Informację o śmierci muzyka przekazał menedżer muzyka, Tim Husom. Kompozytor zmarł w Berlinie, gdzie mieszkał i tworzył od kilku lat. Przyczyny śmierci muzyka są na razie badane.

Jóhann Jóhannsson swoją karierę rozpoczął w 1987 roku. Od tego czasu wydał dziewięć solowych albumów, ostatni z nich, Orphée, ukazał się w 2016 roku. Kompozytor był także nominowany do wielu nagród w dziedzinie muzyki filmowej.

Za ścieżkę dźwiękową do filmu Teoria wszystkiego zdobył Złotego Globa (jako pierwszy Islandczyk w historii), za ten sam soundtrack był nominowany do Oscara, Grammy oraz BAFT-y. Oprócz tego kompozytor odpowiedzialny był za muzykę do filmów takich jak Nowy początku, Sicario czy Labirynt. Wszystkie produkcje wyreżyserował Denis Villeneuve. Pod koniec życia Jóhannssona skomponował muzykę do filmów takich jak Mother!, Mandy, Na głęboką wodę oraz Maria Magdalena.

Tags
Show More


Arkadiusz Zroślak

Student III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Nie zamyka się w określonych gatunkach muzycznych, jednak najwięcej miejsca na playliście zajmuje pop zarówno w wersji mainstreamowej jak i alternatywnej. Baczny obserwator Eurowizji, który w wolnych czasie stara się szukać nowych bodźców muzycznych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *