Dział News Natalia Nykiel, Kasia Kowalska, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko mierzą się z...

Natalia Nykiel, Kasia Kowalska, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko mierzą się z Ciechowskim. Relacja Łukasza Jaćkiewicza i zdjęcia Doroty Kutnik

Toruń to miasto Kopernika i pierników. To także miasto, w którym szczególnie celebruje się pamięć znanego muzyka Grzegorza Ciechowskiego. Także i w tym roku huczne obchody zostały połączone z koncertami ku jego pamięci. Jeden z nich był naprawdę wyjątkowy.

Grudzień to już tradycyjny miesiąc, w którym Toruń przez kilka dni zamienia się w oazę pamięci wielkiego artysty jakim był Ciechowski. W poprzednich latach specjalne koncerty zostały przygotowane przez Adama Sztabę czy Andrzeja Smolika. Chwaliłem wtedy rozmach, aranżacje, dobór muzyków i wokalistów, a także organizację. Nigdy jednak nie przypuszczałem, że coś takiego może się jeszcze raz powtórzyć. A jednak.

W tym roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosiła do współpracy Krzysztofa Herdzina – znanego kompozytora, aranżera i dyrygenta. Wraz z ogromną grupą muzyków podjął się stworzenia koncertu specjalnego, bo nie takiego którego mogliśmy się spodziewać. Stworzył muzyczny poemat, w którym dźwięki znanych nam utworów zostały całkowicie na nowo zaaranżowane i dzięki czemu po raz kolejny mogliśmy poczuć kunszt i smak piosenek Grzegorza Ciechowskiego.

Wokalnie całą orkiestrę wsparła czwórka wokalistów: znana ze współpracy z Ciechowskim Kasia Kowalska, były lider zespołu TSA Marek Piekarczyk oraz przedstawiciele młodszego pokolenia – Natalia Nykiel i Mateusz Ziółko. Cała czwórka znakomicie odnalazła się w nowych interpretacjach znanych utworów i wykonała najważniejsze utwory zarówno Grzegorza Ciechowskiego jak i Republiki. Wybrzmiały takie klasyki jak Telefony, Mamona, Kombinat, Nie pytaj o Polskę czy Nieustanne tango.

Toruń po raz kolejny pokazał, że pamięć o Grzegorzu Ciechowskim będzie trwała, a takie wielkie przedsięwzięcia jak ten koncert, zapadają w pamięci na lata. Do usłyszenia za rok!

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków.

Ostatnio opublikowane

Julia Pietrucha wystąpi we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol

Już w marcu Julia Pietrucha wyruszy w drugą trasę promującą jej najnowszy album. Jednym z pierwszych przystanków na trasie From The Seaside Tour...

Mela Koteluk wystąpi w Krakowie

Już 16 marca w krakowskim Klubie Studio będzie można usłyszeć najnowsze utwory Meli Koteluk.

Krzysztof Zalewski zagra katowickim MCK już 19 marca!

Krzysztof Zalewski ponownie wyrusza w trasę i już ostatniego dnia zimy zawita do Katowic! 19 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym czeka...

Daria Zawiałow zaśpiewa materiał z nowej płyty w Lublinie

Już na wiosnę ukaże się najnowsze i tym asamym drugie wydawnictwo muzyczne od Darii Zawiałow. W celu jego promocji wokalistka ogłosiła trasę...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.