Dział Publicystyka Najważniejsze wydarzenia roku 2014

Najważniejsze wydarzenia roku 2014

Rok 2014 za nami. Dwanaście miesięcy, 365 dni w roku. Co się działo? Sporo. Po raz kolejny największe gwiazdy odwiedziły Polskę, odbyło się wiele festiwali, wydarzeń, koncertów. Były z czego wybierać. Oto lista dziesięciu (a właściwie to 32) wydarzeń, które zdominowały rok 2014. Spójrzcie tylko, ile się działo!

1. Justin Timberlake w Polsce

Niezaprzeczalnie największym i najważniejszym wydarzeniem były odwiedziny Justina Timberlake’a w Polsce. Mówili o tym wszyscy, każdy chciał tam być. Udało się ponad 40 tysiącom ludzi, w tym kilku redaktorom All About Music. Było znakomicie, Justin potwierdził, że jest światowej klasy muzykiem.

2. Orange Warsaw Festival 2014

Polskę dominują dwa wielkie festiwale. Open’er oraz Orange Warsaw Festival. Naszym zdaniem, w tym roku wygrał festiwal warszawski. Był ciekawszy, line-up bardziej rozbudowany i angazujący każdą grupę fanów. Oczywiście nie obyło się bez wpadek (zawalona scena, odwołane koncerty ‚w ostatniej chwili’, czy Rita Ora opalająca się na plaży zamiast u nas na scenie). Nie mniej jednak gwiazdy, które udało się sprowadzić Rockstarowi były pierwszorzędne. Jedyny w 2014 roku koncert dała u nas Florence, Kings of Leon zaprezentowali repertuar z nowej płyty. Odwiedziły nas takie legendy jak Pixies czy Queens of the Stone Age. Nie zabrakło Lily Allen czy Snoopa Dogga, po raz kolejny mogliśmy też podziwiać Hurts czy The Prodigy, wpadła także Ella Eyre czy dawno nie widziany zespół Limp Bizkit. Po 20 latach przerwy o Polskę zahaczyli również Outkast, a David Guetta urządził jedną wielką dyskotekę na Stadionie Narodowym. Oj, działo się!

3. Open’er Festival 2014

Open’er również robił wrażenie. Faith No More w 2014 roku dało jedynie dwa koncerty, w tym jeden z nich odbył się właśnie w Polsce. Odwiedziły nas legendy: Interpol, Pearl Jam, Foals czy Phoenix. Nie zabrakło reprezenantów młodszego pokoleia – Haim, Metronomy, Lykke Li, Banks, Chromeo, Ben Hward, Daughter czy Bastille. Wpadli również The Horrors, Warpaint, Jack White, Rudimental, MGMT, The Black Keys czy Foster the People.

4. Goldfrapp za free w Lublinie, White Lies w Rzeszowie, Ellie GOulding w zupkach

Odbyło się również kilka sporych imprez – za darmo. I tak White Lies byli gwiazdą Europejskiego Stadionu Kultury / Wschodu Kultury w Rzeszowie. Wstęp? Bezpłatny. Nie narzekali również fani zespołu Goldfrapp. W Lublinie odbył się festiwal Inne Brzmienia, gdzie wejść można było za darmo, a gwiazdą było własnie Goldfrapp.

Ciekawie miał się również koncert z Ellie Goulding. Artystka odwiedziła nas po raz kolejny, jednak tym razem nie można było kupić biletów. Trzeba było kupować zupki Knorr (współorganizator) i na podstawie kodów w środku można było wygrać bilet. Było to nowe, ciekawe przedsięwzięcie, jednak dosyć krytykowane i losowe. Wielu chciało wybrać się na koncert, a jednak biletów – nawet w superhiper wielkiej cenie – kupić nie można było.

5. John Legend, Michael Buble, James Blunt, James Arthur

W 2014 odbyło się również kilka koncertów znanych muzyków płci męskiej. Odwiedził nas po raz pierwszy John Legend, który w Warszawie zaprezentował numery ze swojej najnowszej płyty – Love in the Future, jak również swoje największe przeboje. Po raz kolejny kraj nasz odwiedził Micheal Bublé promując krążek To Be Loved. Nie zabrakło również Jamesa Blunta promującego wydawnictwo Moon Landing oraz Jamesa Arthura, który wpadł tak po prostu, pośpiewać.

[dvider]

6. OneRepublic, Kelis, Kylie Minogue, Jessie Ware, Depeche Mode

Wielu artystów do nas wraca. W Łodzi pojawiła się Kylie Minogue i zachwyciła publikę numerami z płyty Kiss Me Once, jak również swoimi największymi przebojami. OneRepublic odwiedzili Warszawę, Jessie Ware była u nas kilkukrotnie, a Depeche Mode w sumie odwiedzili Polskę po raz -nasty. Pojawiła się również Kelis.

7. Tom Jones, Bryan Adams, Lenny Kravitz, Jack White x 3, Eric Clapton, ELton John, Peter Gabriel

O Polsce nie zapominają również legendarni muzycy. Tom Jones zachwycił warszawską publiczność zgromadzoną w Sali Kongresowej, a Peter Gabriel Łódź. Jack White odwiedził nasz kraj aż trzy razy! Na Life Festival Oświęcim pojawił się Eric Clapton, a w Krakowskiej Kraków Arena – Elton John. W grudniu Łódź odwiedził Lenny Kravitz a Kraków Bryan Adams.

[divider

8. Deep Purple, Metallica, Black Sabbath, Iron Maiden, Slash, Aerosmith, Linkin Park

Fani cięższych klimatów również nie mieli powodów do smutku. W czerwcu we Wrocławiu pojawił się zespół Linkin Park, a w Łodzi Black Sabbath i Aerosmith (Impact Festival). Stadion Miejski w Poznaniu cieszył się z koncertów dwóch wielkch legend ciężkiej muzyki – Iron Maiden i Slayer. W ramach Sonisphere Festival w Warszawie w Lipcu wystąpili Metallica, Alice in Chains i Anthrax. I w końcu, w październiku w Łodzi wystąpiło Deep Purple, a w listopadzie Kraków Arenę odwiedził Slash.

9. Sukces Donatana i Cleo na Eurowizji, całość wygrywa Conchita

Sporym wydarzeniem była również Eurowizja. I to w Polsce, i w Europie. W Polsce ze względu na sukcesy Donatana i Cleo – ciepłe przyjęcie w Europie, 5. miejsce wśród głosów publiczności, awans do finału (dopiero drugi od wprowadzenia półfinałów w 2004 roku!). Cały konkurs wygrała Austria i Conchita Wurst, czyli pan przebrany za panią z brodą. Europa chciała pokazać, jaka jest tolerancyjna. Udało się?

10. „nowe gwiazdy”: chet faker, sohn, fka twigs, kiesza, ella eyre, sky ferreira

Ostatni podpunkt poświęcę „młodym gwiazdom”. Okazuje się, że wiele z gwiazd nawet na początku swojej kariery pamięta o Polsce. Odwiedzili nas Chet Faker, SOHN, Fka Twigs, Kiesza, Ella Eyre (kilka razy) czy Sky Ferreira. A to dopiero ziarenko tego, jak dużo się u nas działo.

Miejmy nadzieję, że rok 2015 będzie co najmniej tak dobry!
Doboru wydarzeń w tym zestawieniu dokonała redakcja All About Music. Jest on tylko i wyłącznie naszym, subiektywnym przeglądem tego, co się działo w minionym roku.
Każdy z Was może uważać inaczej i odnotować inne wydarzenia, koncerty, festiwale.
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach – co dla Was było muzycznie najciekawsze i najważniejsze w 2014?

Łukasz Mantiukhttp://allaboutmusic.pl
Wydawca i redaktor naczelny All About Music, na stałe (i z miłości) osiedlony w najpiękniejszym mieście Polski, Gdańsku. Miłośnik mainstremu oraz wszystkiego, co niemainstremowe. Lubi proste rzeczy i eksperymentalne, ciekawe i nudne, nowe i stare. Beyoncé i Marylę Rodowicz, Years & Years ale i Evanescence. Popowo i rockowo, soulowo i elektronicznie.

Popularne