Najpopularniejsze piosenki 2015 roku w Polsce

Najpopularniejsze piosenki 2015 roku w Polsce

Array

youtube_logo_detailOto kolejne muzyczne podsumowanie roku. 2015, w przeciwieństwie do poprzednich, ocenimy w sposób bardziej cywilizowany, a więc na podstawie liczby odtworzeń w serwisie YouTube, którego zestawienia, ze względu na marginalną sprzedaż cyfrową i ciągle relatywnie niskie zainteresowanie serwisami streamingowymi audio, są ekwiwalentem zestawień cyfrowych. Sprawdźmy jakie piosenki były hitami roku 2015 w Polsce!

Jak to działa?
Zestawienia PL TOP 2015 kompilowane są na podstawie odtworzeń w serwisie YouTube, które w Polsce stanowią ponad 90% sektora on-demand (audio i wideo) rynku i są podstawowym źródłem muzyki w kraju.Nagrania muzyczne rozpoznawane są przez system zarządzania prawami autorskimi YouTube/Google i polega na przypisaniu nagraniom identyfikatorów ISRC na podstawie porównań audio filmów w serwisie (zarówno na kontach oficjalnych jak i amatorskich) do fingerprintów wygenerowanych na bazie przesłanych przez wytwórnie muzyczne ścieżek.Za okres rozliczeniowy przyjęto 22.12.2014 – 24.12.2015, tj.od ostatniego tygodnia grudnia 2014 (przed Global Release Day: poniedziałek – niedziela) do przedostatniego tygodnia grudnia 2015 (piątek – czwartek).

Najpopularniejszym nagraniem roku został utwór Lean On Major Lazera i DJ Snake’a z gościnnym udziałem MØ. Piosenkę odtworzono ponad 45 mln razy. Najwyżej notowaną polską piosenkę był utwór Naucz mnie wokalistki Sarsy Markiewicz z 40 mln odtworzeń (ok. 85% z nich stanowią odtworzenia oficjalnego teledysku). Oba nagrania były najpopularniejszymi piosenkami lata i utrzymywały się po 9 tygodni na pierwszym miejscu YouTube Polska.

Na miejscu 8. znalazło się nagranie Hello brytyjskiej wokalistki Adele. Piosenkę odtworzono blisko 30 mln razy (mimo że nagranie wydano pod koniec października), z czego ponad 700 tys. razy w drugim dniu dostępności i 4,7 mln razy w pierwszym tygodniu.

Najpopularniejszym wykonawcą w 2015 roku była polska grupa hip-hopowa Gang Albanii – ich utwory odtworzono łącznie 152 mln razy, a w Top20 znalazły się aż ich 3 nagrania. Miejscu drugie zajął nie wykonawca a wytwórnia – Two Steps from Hell – zajmująca się produkcją muzyki do synchronizacji (filmy, gry komputerowe); łącznie nagrania spod jej szyldu odtworzono w Polsce 107 mln razy. Najwyżej notowanym wykonawcą zagranicznym był Ed Sheeran – mimo że w Top20 umieścił tylko jedno nagranie, jego muzykę odtworzono 103 mln razy; najpopularniejszymi hitami Sheerana w tym roku poza Thinking Out Loud były: I See Fire (17,3 mln), Give Me Love (10,4 mln), Photograph (9,4 mln) i Bloodstream (6,2 mln).

Najczęściej muzyki w YouTube słuchali mieszkańcy Warszawy – w 2015 roku było to blisko 4 mld wykrytych i zidentyfikowanych odsłon. W każdym z miast Top10 na pierwszym miejscu znalazł się utwór Lean On.

YTTop

* Odtworzenia w milionach

YT#1 Największa tygodniowa liczba odtworzeń: 4 725 097 – Hello – Adele – 23-29.10.
Największa dzienna liczba odtworzeń: 735 544 – Hello – Adele – 24.10.

YTartists

YTmiasta

* Odtworzenia w milionach

Wpis oryginalnie pojawił się na blogu Mateusza – PopRuntheWorld.

Najnowsze wpisy

Popularne

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.