Chart Watch Billboard Najlepsze albumy artystów LGBTQ zdaniem Billboardu

Najlepsze albumy artystów LGBTQ zdaniem Billboardu

Kolejny dzień grudnia, kolejne podsumowanie. Tym razem redaktorzy Billboardu wybrali tegoroczne najlepsze albumy artystów związanych z szeroko pojętymi mniejszościami seksualnymi.

W tym roku Billboard po raz kolejny przygotował ranking najlepszych albumów z dyskografii artystów należących do społeczności LGBTQ (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer) lub wspierających te mniejszości. Poprzednio pierwsze miejsce przypadło debiutanckiemu longplay’owi Khelani SweetSexySavage, czas poznań wyniki tegorocznego rankingu.

Pierwszą piątkę przygotowanego przez krytyków Billboardu zestawienia „The 20 Best Albums by LGBTQ Artists” otwiera pochodząca z Niemiec Kim Petras i jej EPka Turn Off the Light, Vol. 1. Tuż za podium uplasował się MNEK, który po kilku latach obecności na rynku we wrześniu wydał swój debiutancki album Language.

Trzecie miejsce w podsumowaniu zajęła nominowana do sześciu nadchodzących nagród Grammy (w tym za album roku) Brandi Carlile i jej szósta w karierze płyta By the Way, I Forgive You. Wiceliderem podsumowania został Troye Sivan, którego Bloom promowane było przez między innymi: tytułowy singiel czy duet z Arianą Grande (Dance To This).

Najlepszym albumem artystów związanych z ruchem LGBTQ został Dirty Computer nagrany przez Janelle Monáe. Płyta ta również została nominowana do Grammy w kategorii Album Roku. Jak czytamy w uzasadnieniu:

(…) Dirty Computer mogłoby nie być postrzegane jako dzieło sztuki, gdyby Monáe zdecydowała się „pozostać w szafie”. Ale jej przynależność do Queeru można wyczuć w każdym tekście piosenki i każdej nucie albumu, od afirmującego biseksualizm Make Me Feel, do głęboko wzmacniającego „Americans”. (…) Monáe stworzyła nie tylko najlepszy album LGBTQ roku, ale także jeden z najlepszych albumów 2018 roku w Ogóle

Pełne Top 20:

 1. Janelle Monáe – Dirty Computer 
 2. Troye Sivan – Bloom
 3. Brandi Carlile – By the Way, I Forgive You
 4. MNEK – Language
 5. Kim Petras – Turn Off the Light, Vol. 1 (EP)
 6. Hayley Kiyoko – Expectations
 7. Christine and the Queens – Chris
 8. Brockhampton – Iridescence
 9. Shea Diamond – Seen It All (EP)
 10. Sophie – Oil of Every Pearl’s Un-Insides
 11. Years & Years – Palo Santo
 12. teddy<3 – LillyAnna
 13. Trixie Mattel – One Stone
 14. Big Freedia – 3rd Ward Bounce (EP) 
 15. Lucy Dacus – Historian
 16. King Princess – Make My Bed (EP)
 17. Jake Shears – Jake Shears
 18. Kodie Shane – Young HeartThrob
 19. Ah-Mer-Ah-Su – Star 
 20. Laura Jane Grace & the Devouring Mothers – Bought to Rot
Arkadiusz Zroślak
Student zarządzania kultura i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie zamyka się w określonych gatunkach muzycznych, jednak najwięcej miejsca na playliście zajmuje pop zarówno w wersji mainstreamowej jak i alternatywnej. Baczny obserwator Eurowizji, który w wolnych czasie stara się szukać nowych bodźców muzycznych.

Popularne