Dział PublicystykaMuzyka Świata

Muzyka Świata: Izrael, cz. 2Tak, jak napisałem trzy tygodnie temu, All About Music już wielokrotnie dogłębnie zajmowało się Eurowizją, dlatego staram się w tym cyklu omijać temat tego festiwalu. W przypadku Izraela byłoby to jednak bardzo trudne, ponieważ po raz pierwszy usłyszałem o popie z tego kraju w związku z tym konkursem. I to w jakich okolicznościach! W dodatku dziwnym trafem odpowiedzialna za to zamieszanie osoba w tym tygodniu obchodzi urodziny.

Yaron Cohen z Tel Awiwu (ur. 2 lutego 1972 r.) od dzieciństwa identyfikował się jako dziewczyna. Jako osiemnastolatek zaczął występować jako drag queen parodiująca sławne wokalistki, m.in. Whitney Houston. W 1993 r. poddał się operacji zmiany płci w Londynie i zmienił imię na Sharon. Przyjął pseudonim artystyczny Dana International, na część przyjaciela Daniela, który zginął w wypadku samochodowym. Ku oburzeniu wielu konserwatywnych Żydów, w 1998 r. za drugim podejściem udało się jej wywalczyć udział w Eurowizji. Miała wtedy na koncie już trzy płyty długogrające. Wykonywana przez nią piosenka Diva wygrała konkurs i stała się europejskim hitem, jednak Danie nie udało się utrzymać popularności za granicą. W Izraelu pozostała jednak popularną piosenkarką, m.in. wystąpiła na koncercie z okazji stulecia Tel Awiwu w 2009 r., a dwa lata później ponownie wystąpiła na Eurowizji z utworem Ding Dong, jednak bez sukcesu. W 2005 r, została wybrana przez czytelników strony Ynet 47. najwybitniejszą postacią w historii Izraela.

W USA kilka lat temu duży sukces odniosła inna wokalistka, wykonująca zdecydowanie odmienny repertuar. Urodzona 6 lutego 1978 r. w Paryżu w rodzinie tunezyjskich Żydów Yael Naïm od dzieciństwa dzieli czas między Izrael (gdzie m.in. odbył służbę wojskową w armijnym zespole muzycznym) a Francję. Do tej pory nagrała trzy albumy: In a Man’s Womb (2001), Yael Naïm (2007) i She Was a Boy (2010, hmm, deja vu? ;), po czym…zniknęła (jej strona internetowa sprawia wrażenie nie aktualizowanej od trzech lat). W 2008 r. zdobyła rozgłos na fali piosenki New Soul, którą wykorzystano w reklamie laptopa MacBook Air. Dotarła ona do 7 miejsca listy Billboardu, co nie udało się żadnemu innemu wykonawcy z tego kraju. Sporym zainteresowaniem cieszył się też jej cover Toxic Britney Spears.

New Soul było grane m.in. przez RMF, ale pod względem obecności w polskim airplayu przyćmił ją w ubiegłym roku nieznany u nas wcześniej Asaf Avidan (ur. 23 marca 1980 r. w Jerozolimie), lider folkrockowej formacji Asaf Avidan & the Mojos, z którą do tej pory nagrał trzy albumy. W młodości pracował jako animator filmowy – zaczął pisać piosenki pod wpływem rozstania z długoletnią dziewczyną. The Mojos występowali m.in. z Robertem Plantem i Lou Reedem. Zremiksowany przez DJ-a Wankelmuta kawałek pochodzi z pierwszej płyty zespołu z 2008 roku pod tytułem właśnie The Reckoning. One Day/Reckoning Song doszedł do pierwszego miejsca w pięciu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Włoszech i Holandii. W Izraelu można można już zakupić pierwszy solowy album Avidana pt. Different Pulses. Artysta wystąpi 18 marca we wrocławskim Teatrze Polskim w ramach 34. Przeglądu Piosenki Autorskiej.

Na zakończenie tej części cyklu tradycyjnie coś do tańca, tym razem Johnny Goldstein i Ivri Lider, czyli duet The Young Professionals. Za tydzień wracamy do Brazylii. Będzie… różnorodnie.

Tags
Show More


Kordian Kuczma

Rocznik 86, mieszka w Sztutowie w woj. pomorskim. Pisze pracę doktorską na temat nauk o polityce, na co dzień opiekuje się stroną internetową tygodnika "Gazeta Finansowa". Hobby: muzyka (australijskie electro i 80s rządzą!), historia, fotografowanie starych cmentarzy.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.