Dział PublicystykaMuzyka Świata

Muzyka Świata: Afryka francuskojęzyczna, cz. 1Pewnie zdecydowana większość z Was słyszała o takiej wokalistce, jak Imany (na pewno miłośnicy soulu i słuchacze Zetki). Prawdopodobnie wiecie też, że chociaż urodziła się we Francji, pochodzi z dawnej kolonii tego państwa – archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim. Za to być może nie zdajecie sobie sprawy, jak wiele przebojów zdążyli wylansować już wykonawcy z innych krajów Afryki, których językiem urzędowym jest francuski. Niektórych mogą pamiętać Wasi rodzice, a na pewno starsze rodzeństwo.

Szlak przecierał (ur. 29 marca 1950 w Kissidougou), gwinejski wokalista i harfista (afrykańska odmiana tego instrumentu nazywa się kora) wychowany w Mali. Przez wiele lat śpiewał w zespole Rail Band, a w 1987 r. wylansował solowy hit Yé ké yé ké. Dzięki nowoczesnej jak na tamte czasy produkcji i chwytliwemu refrenowi osiągnął on pierwsze miejsce holenderskiej listy przebojów, drugie w Niemczech i Szwajcarii, a w całej Europie singiel sprzedał się w nakładzie około miliona egzemplarzy. Pochodzący z muzycznej rodziny Kanté nie powtórzył tego sukcesu (stosunkowo najbliżej był w 1988 r. w Niemczech dzięki singlowi Tama), jednak wciąż nagrywa – w tym roku wydał album pt. La Guinéenne.

Yé ké yé ké miało też swoich fanów we Francji. Jeszcze większą popularność nad Sekwaną zdobył w połowie lat 90-ych nagrywający w wywodzącym się z beduińskich tradycji stylu raï Khaled (właściwie Khaled Hadj Ibrahim, ur. 29 lutego 1960 w Oranie). Algierczyk dał o sobie znać w 1992 r. singlem Didi z debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu Khaled, jednak pamiętany jest głównie dzięki przebojowi Aicha z 1996 r., który doczekał się nawet superpopularnej polskiej wersji grupy Magma. W 2000 r. wystąpił na festiwalu w Sopocie (pamiętam, jak Artur Orzech popisywał się znajomością wymowy jego imienia ;) W 2009 r. po raz drugi znalazł się na szczycie francuskich notowań z nagraniem Même pas fatigué !!!, nagranym razem z grupą Magic System z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Skoro jesteśmy przy muzyce raï trzeba też wspomnieć o kimś takim, jak Cheb Mami (właśc. Ahmed Khelifati Mohamed, ur. 1 stycznia 1966 r. w Saïda w Algierii). To właśnie jego wysoki głos słychać w piosence Desert Rose – chyba najbardziej znanej z albumu Stinga Brand New Day z 1999 r., którą z dużym sukcesem przypomniał w programie Mam Talent! Kacper Sikora. W tym samym roku Mami nagrał z raperem K-Mel antyrasistowski utwór Parisien du Nord, który osiągnął najwyższą pozycję francuskiej listy przebojów. Niestety karierę muzyka przerwało aresztowanie pod zarzutem zastraszania i próby zmuszenia do aborcji byłej dziewczyny, fotograf Isabelle Simon. Proces w tej makabrycznej sprawie zakończył się w 2010 r. wyrokiem pięciu lat więzienia, jednak już po roku Mami został warunkowo zwolniony.

Jak będziecie mieli okazję zobaczyć, afrykański pop ma nadspodziewanie wiele wspólnego z…piłką nożną. Wcześniej jednak wrócimy do Australii. W następnym odcinku dowiecie się, jak w tym kraju nazywa się transwestytów, ile maksymalnie lat może mieć aktorka grająca nastolatkę i poznacie nie ostatniego w tej serii muzyka, który po zakończeniu kariery został ministrem.

Tags
Show More


Kordian Kuczma

Rocznik 86, mieszka w Sztutowie w woj. pomorskim. Pisze pracę doktorską na temat nauk o polityce, na co dzień opiekuje się stroną internetową tygodnika "Gazeta Finansowa". Hobby: muzyka (australijskie electro i 80s rządzą!), historia, fotografowanie starych cmentarzy.

Related Articles

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.