Z powracającymi rzeczami bywa jak z odgrzewanymi kotletami – niby wszystko ok, ale jednak da się wyczuć swąd. Dlatego już sam tytuł najnowszej płyty Much, Powracająca Fala, z jednej strony bardzo mnie zaintrygował, natomiast z drugiej – przeraził. Ostatecznie sympatia do poznańskiej grupy przeważyła i dokonałem muzycznej konsumpcji tego krążka.

Laik na tropie muzycznej przestrzeni.

Przyznam się bez bicia, że większość piosenek z Powracającej Fali była mi obca do pierwszego przesłuchu. Znałem oczywiście te sztandarowe, czyli Moją Krew (oryginalnie utwór Republiki) i O Jaki Dziwny, Dziwny, Dziwny (formacji Tilt). Moja niewiedza wynikała z dość małego rozeznania w twórczości tamtego okresu, a powyższe kompozycje znałem jedynie dzięki drobnemu zainteresowaniu Festiwalem w Jarocinie. Jak zatem laik, taki jak ja, odbiera koncertową płytę z nowymi wersjami podwalin polskiej muzyki rockowej?

Tym, co rzuciło mi się w uszy słuchając niektórych piosenek w wersji pierwotnej, to wszechobecna przestrzeń. Ludzie żyjący w czasach, o których traktuje film Fala (w kwestii formalnej zapomniałem wspomnieć, że płyta Much bazuje na soundtracku z tego filmu), potrzebowali tej wolności niczym tlenu. System, w którym przyszło im żyć wymuszał pewne zachowania, jednak z naturą ludzką jeszcze nikt nie wygrał i swoje piętno musiała ona naznaczyć w inny, mniej oczywisty sposób. Festiwal w Jarocinie był poniekąd taką kolebką wolności, a piosenki nań odgrywane – narzędziami do jej ekspresji. Dlatego też muzyka była bardzo minimalistyczna, pełna pustych przestrzeni, a mimo wszystko ramię w ramię szedł z nią przekaz.

Jak jednak w tej stylistyce odnalazły się Muchy? Moim zdaniem bardzo dobrze, a być może i doskonale. Oczywiście wszelkie porównania wersji Poznaniaków z oryginałami są bezcelowe, bo inaczej zespół mógłby się w ogóle nie brać za ten projekt. Parę zbliżonych, ale też i tych różnych rzeczy udało mi się wyłuskać. Przede wszystkich wielkie brawa dla panów za to, że nie pozbawili kompozycji wolności. Wiem, że to słowo pojawia się w ten czy inny sposób po raz kolejny, jednak moim zdaniem jest ono kluczem do całego projektu. Bo z jednej strony mamy twórczość, która została stworzona przez legendy, a z drugiej – grupkę ludzi chcącą o tych legendach przypomnieć na swój sposób. Taka fuzja to dość ryzykowny manewr, ale dobrze wykonany, jak w tym przypadku, skutkuje czymś niesamowitym. Utwory nie są wywrócone na głowę, jednak są na tyle zmienione, że czuć w tym wszystkim Muchy. O to właśnie chodziło.

Co jeszcze cieszy, to głos mojego imiennika, pana Michała Wiraszko, który nadał niektórym kompozycjom jeszcze więcej polotu i jeszcze więcej klimatu. Mnie najbardziej przekonują kompozycje Gdyby Nie Szerszenie i Moja Krew, które przecież nie należą do bułek z masłem w tej materii. Wszystkie kawałki zespołu Aya RL także nabrały pewnej specyfiki, a tutaj moim faworytem jest Nasza Ściana. Parafrazując pewne powiedzenie: dobremu wokaliście we wszystkim dobrze.

Powracająca Fala na pewno jest świetną propozycją dla tych, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się z tematyką okołojarocińską. Co prawda nie jest to powrót 1:1 do tamtych czasów, jednak na dobry początek wystarczy. Później zalecam także obejrzenie filmu FALA w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, a na sam koniec… wycieczkę wehikułem czasu. Chociaż może lepiej nie – lepiej, aby tamte czasy nigdy nie wróciły. Po prostu pamiętajmy, wyciągajmy wnioski i czerpmy inspirację.

Dzięki Muchy!

Muchy - Powracająca Fala
 • Data premiery:
  06 11 2015
 • Wytwórnia:
  Universal Music Polska
 • Gatunek:
  Rock
 • Single:
  brak
Najlepsze utwory:
Gdyby Nie Szerszenie, Moja Krew
Najsłabsze utwory:
brak
Michał Szum
Pasjonat muzyki, wielbiciel sportu, miłośnik nauki, kucharz amator. W wolnych chwilach publicysta na All About Music :)
Poprzedni artykułFinał The Voice (USA). Poznajcie zwycięzcę i zobaczcie występy gości
Następny artykułAll About Music Christmas Giveaways 2015. Wygraj świąteczny album Kylie Minogue – Kylie Christmas