Ewa Lipska i Zbigniew Preisner - 2016 DOKĄD?
  • Data premiery:
    27 01 2017
  • Wytwórnia:
    Universal Music LLC
  • Gatunek:
  • Single:
    -
Najlepsze utwory:
Dobra zmiana
Najsłabsze utwory:
-

Płyta 2016 DOKĄD? To dość specyficzna płyta dla słuchacza lubującego się w innych kręgach muzycznych niż pop czy rock. Może przez solidny dobór artystów, a może przez jej teatralny przekaz. Muzyką zajął się znakomity kompozytor Zbigniew Preisner, a scenariuszem i tekstami poetka tzw. Nowej Fali, Ewa Lipska. Same nazwiska sugerują twórczość najwyższych lotów, ale czy jest tak aby na pewno?

2016 DOKĄD? to spektakl przedstawiony we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Jak czytamy w opisie, twórcy chcieli ukazać nierozerwalną ciągłość historii, która staje się dla współczesnych i przyszłych pokoleń ostrzeżeniem, przestrogą, lekcją pokory. Do projektu została zaproszona Lisa Gerrard, znana z działalności w zespole Dead Can Dance. Skomponowała ona wraz z Preisnerem utwór tytułowy. Sama nazwa albumu sugeruje cel jego powstania. Żyjemy w czasach niespokojnych, przepełnionych wojnami, nienawiścią i jakąś dziwną polityką. Płyta stawia pytania, pozwala na chwilę zwolnić i zastanowić się dokąd zmierza świat. Również tytuły, które uzupełniają się wzajemnie, sugerują nam tematykę całego przedsięwzięcia. To wędrówka człowieka, który musi zmierzyć się z wszechogarniającym chaosem, który nie do końca zna cel tej podróży. Teksty są polemiką z codziennością i światem XXI wieku. Polska tylko dla Polaka porusza problem braku akceptacji dla innych narodowości.

Polska tylko dla Polaka

Na obcego mamy haka

Jeden tylko fakt pominę

że Jagiełło był Litwinem

To cudownie ironiczny tekst, który z pewnością poruszy tę ambitniejszą rzeszę publiczności, dla której nie liczy się tylko własna egzystencja. Na szczęście, cała płyta utrzymana jest w podobnym klimacie. Nie brakuje słów kluczy, które weszły już do codziennego języka, jak na przykład „dobra zmiana”. Twórcy jednak nie pozostawiają tekstów do swobodnej interpretacji. Wyżej wspomniana Dobra zmiana, od razu narzuca dosłowność i sens: Obywatelu drugiej kat. Wegetarianie i cykliści, skreśleni będą z polskiej listy. Rowery, gender, jednoślady. I wszystkie te zachodnie wady. Bo dobra zmiana, oj dana dana, to naszej smutnej historii wzorce (…). Również w tym samym utworze pojawiają się nawiązania do twórczości młodopolskiego artysty, Stanisława Wyspiańskiego: Miałeś chamie złoty róg, miałeś czapkę z piór (…) ostał ci się ino sznur. Z pewnością utwór wywoła niemałą dyskusję polityczną.

Artyści proponują nam chórki, pieśni miłosne, poezje spod pióra samej Lipskiej czy Miłosza. Na płycie nie zabrakło fragmentów Seneki, elementów kabaretowych i nawiązań do popularnych w Internecie memów.  Kunsztowność tego albumu przejawia się też przez zaproszenie do współpracy wybitnych artystów Piwnicy pod Baranami, m.in. Annę Szałapak, Beatę  Rybotycką, Jacka Wójcickiego. Myślę, że właśnie ich głosy, wznoszą całe przedsięwzięcie na wysoki poziom.

Warte skomentowania jest całe wydanie. W skład albumu wchodzą trzy płyty: dwie ze ścieżką dźwiękową, a trzecia z zapisem widowiska teatralnego z dnia 11 listopada 2016 roku.

Jest to album trudny, z pewnością nie dla prostego słuchacza przesiadującego na kanapie przez 24 godziny na dobę. To album, który nie jest skierowany także do sympatyków pewnego ugrupowania politycznego. Zatem nasuwa się pytanie, dla kogo ta płyta jest? W myślach pojawia się tylko jedna odpowiedź: dla ludzi obytych w dzisiejszej sytuacji politycznej. Myślę, że warto przesłuchać tę pozycję, chociaż z czystej ciekawości. Gdybym mogła wyróżnić utwór, który najbardziej przypadł mi do gustu, byłaby to już wspomniana Dobra zmiana, ze względu na ludową muzykę i niezwykle dotkliwą warstwę tekstową.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUtwór Tygodnia 189 (20.03. – 26.03.)
Następny artykułNie żyje Chuck Berry – legenda rock and rolla