Znalezione obrazy dla zapytania Kathleen McAuliffe, Pasożyty w twoim mózguDzisiaj przygotowaliśmy coś dla tych, których interesują zagadnienia z zakresu biologii i medycyny. Do rozdania są 4 egzemplarze książki Pasożyty w twoim mózgu Jak małe stworzenia manipulują naszym zachowaniem.

Pytania Konkursowe

  1. Z ilu stron składa się książka i kto przetłumaczył ją na język polski?

  2. Co to znaczy, że dany pasożyt jest hiperpasożytem/nadpasożytem?

  3. Co to jest hematofag?

Nagroda

Kathleen McAuliffe – Pasożyty w twoim mózgu Jak małe stworzenia manipulują naszym zachowaniem.

Pasjonujące śledztwo w poszukiwaniu niezliczonych sposobów, za pomocą których pasożyty kontrolują sposób myślenia, czucia i działania innych zwierząt – w tym ludzi.

Te małe organizmy mogą przeżyć wyłącznie w ciałach innych stworzeń i z punktu widzenia ewolucji mają wiele powodów, aby manipulować zachowaniem swoich żywicieli, co ujawnia książka Kathleen McAuliffe. Jak władcy marionetek, manipulują relacjami pomiędzy drapieżnikami a ich ofiarami, i to dużo częściej niż mogłoby się wydawać. Z nadzwyczajną precyzją nakłaniają szczury, aby zbliżyły się do kotów, pająki, aby zmieniały wzory swoich sieci, a także ryby, aby wystawiały się na ucztę ptakom.

My, ludzie, również nie opieramy się głębokiemu wpływowi pasożytów. Organizmy, którymi zarażamy się od własnych zwierząt domowych, najwyraźniej mogą zmieniać cechy naszego charakteru i po części odpowiadają za brawurowe i impulsywne zachowania – do samobójstw włącznie. Mikroby obecne w naszych trzewiach mają wpływ na nasze emocje i zwoje mózgowe. Zarazki wywołujące przeziębienie i grypę mogą zmieniać nasze zachowanie nawet zanim pojawią się pierwsze objawy choroby.

Poniżej znajduje się regulamin konkursu. Jeżeli jest on dla Ciebie niewidoczny otwórz stronę na telefonie w „Wersji na Komputer” lub skorzystaj z laptopa/komputera stacjonarnego.