The Voice of Poland Week: Krótkie sylwetki jurorów 1. edycji

W tym tygodniu sporo miejsca poświęcimy polskiej edycji programu The Voice. Będą wywiady, recenzje… a także  sylwetki jurorów. Oto kto był trenerami/jurorami w pierwszej edycji programu. Za godzinę przyjrzymy się drugiej edycji.

Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska, jednak w kontekście samej muzyki nazywana po prostu Anią, to urodzona w 1981 roku polska wokalistka. Głośno zrobiło się o niej w 2002 roku, kiedy to wzięła udział w pierwszej edycji Idola. Mimo, iż programu nie wydała, dziś jest jego najpopularniejszą uczestniczką. Ma na koncie pięć studyjnych albumów. Pierwszy z nich, Samotność po zmierzchu, ukazał się 23 lutego 2004 roku. Promowały go takie single jak Tego chciałam, Charlie, Charlie i Inna. Rozszedł się w ilości 35,000 kopii. Kolejny album, Kilka historii na ten sam temat, wydany został 15. października 2006 roku. W radiu często można było usłyszeć takie utwory jak Trudno mi się przyznać czy Musisz wierzyć. Album przez 34 tygodnie utrzymywał się na liście bestsellerów w Polsce. Trzeci krążek Ani to W spodniach czy w sukience? z 2008 roku. Promowany był trzema singlami: Nigdy więcej nie tańcz ze mną, W spodniach czy w sukience oraz Smutek mam we krwi. Płytę zakupiło ponad 50 tysięcy słuchaczy. W 2010 roku otrzymaliśmy krążek Ania Movie, który jest zbiorem coverów. Jest to również pożegnanie Ani ze stylistyka retro. Piąty studyjny album artystki to Bawię się świetnie z 2012 roku. Promowała go piosenka tytułowa. Niedawno nowym singlem został utwór Jeszcze ten jeden raz.

Kayah

Kayah to jedna z najpopularniejszych polskich artystek. W 1988 roku zadebiutowała na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham utworem Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem, za którą otrzymała nagrodę specjalną festiwalu. Jeszcze w tym samym roku ukazała się jej debiutancka płyta Kayah. Dwa lata później nagrana została angielskojęzyczna wersja debiutu, zawierająca dwie dodatkowe kompozycje. W 1995 odbyła się premiera albumu Kamień – napisany i wyprodukowany przez samą Kayah. Po dwóch latach światło dzienne ujrzała płyta Zebra, która w zaledwie kilka dni sprzedała się w 100.000 kopii. W 1999 wydany został album Kayah i Bregović, na którym znalazły się wielkie hity Kayah Prawy do lewego i Śpij kochanie, śpij. Rok później artystka wydała JakaJaKayah, który łączy w sobie nowoczesny soul, reggae, jazz, house. W 2007 Kayah dołączyła do gwiazd mających na koncie album nagrany bez prąduMTV Unplugged. W 2009 ukazał się pierwszy od 6 lat studyjny krążek wokalistki – Skała, promowany singlem Jak skała. Album zakupiło ponad 40.000 osób. W 2010 artystka wzięła udział w dwóch muzycznych projektach – nagrała płytę Kayah & Royal Quartet z z towarzyszeniem Royal String Quartet oraz Panienki z temperamentem z wokalistką Renatą Przemyk.

Andrzej Piaseczny

Andrzej Piaseczny to polski wokalista, który zadebiutował w 1993 roku wraz z zespołem Mafia, z która wydał trzy płyty. Solową karierę rozpoczął w 1998 roku. W tym samym roku wystąpił w duecie z Natalią Kukulską śpiewając piosenkę Jesteś blisko mnie i wydał album Piasek. Po roku w sklepach pojawił się jego drugi solowy krążek – Popers. W 2001 reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze – piosenka Too Long zajęła 20. miejsce. W 2003 wydał album Andrzej Piaseczny, z którego pochodzi chociażby singiel Jedna na milion. Płyta Jednym tchem z 2006 roku była pierwszym albumem Andrzeja, który zdobył szczyt listy OLiS. Piąty studyjny krążek Piaska to 15 dni z 2008 roku a rok później szósty Spis rzeczy ulubionych, na którym znalazł się utwór Chodź, przytul, przebacz. Krążek przekroczył nakład 80.000 egzemplarzy. Pod koniec 2009 roku ukazała się wspólna koncertowa płyta Andrzeja Piasecznego i Seweryna Krajewskiego Na przekór nowym czasom – live, dokumentująca ich wyprzedaną trasę koncertową po Polsce. W 2011 artysta nawiązał współpracę ze Stanisławem Sojką i razem nagrali album W blasku światła. W 2012 Andrzej wydał solowy album To co dobre, a pod koniec roku świąteczny krążek Zimowe piosenki wraz z Sewerynem Krajewskim. Album dotarł do 1. miejsca listy OLiS, uzyskując status platynowej płyty w dniu premiery.

Nergal

Adam Michał „Nergal” Darski to polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny i wokalista. W 1991 roku, wraz z grającym na perkusji Adamem Muraszko, założył grupę Behemoth. Debiutancki album zespołu ukazał sie w 1995. Jego tytuł brzmi Sventevith (Storming Near the Baltic). Kolejne albumu Behemota to kolejno Grom, Pandemonic Incantations, Satanica, Thelema.6, Zos Kia Cultus (Here and Beyond), Demigod, The Apostasy oraz Evangelion. W międzyczasie zespół nagrał kilka ep-ek (m.in. Bewitching the Pomerania i Conjuration), album koncertowy At The Arena ov Aion – Live Apostasy, składanki utworów (Demonica i Abyssus Abyssum Invocat). W 2010 roku wraz z grupą Behemoth Nergal otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyka w kategorii Album roku metal za Evangelion. Płyty zespołu cenione są przez fanów na całym świecie.

Jurorzy_Voice_Poland_5403790