Po trzech sezonach koszmarnych wyników oglądalności i braku wykreowania jakiejkolwiek gwiazdy, amerykańska edycja programu X Factor dobiega końca. Nie będzie czwartego sezonu. Dodatkowo Simon Cowell potwierdził, że wraca do brytyjskiej wersji programu.

W pierwszej edycji programu X Factor mieliśmy w roli jurorów Simona Cowella, Paulę Abdul, Nicole Scherzinger i L.A. Reida. Wygrała Melanie Amaro i do dziś nie wydała debiutanckiego albumu. Trzy wydane single okazały się porażką.

W drugiej edycji pożegnaliśmy Nicole i Paulę, a zastąpiły ich Demi Lovato i Britney Spears. Wygrał Tate Stevens, wydał debiutancki album, który sprzedał się w niespełna 30. tys. kopii do dnia dzisiejszego. Po tej wielkiej porażce kontakt płytowy z nim został zerwan.

W trzeci edycji Britney Spears i L.A. Reida zastąpiły Kelly Rowland i Paulina Rubio. Wygrali Alex & Sierra i prawdopodobnie odniosą sukces. Czekamy na debiutancki singiel i album.

Czwartej edycji nie będzie, stacja FOX potwierdziła anulowanie formatu.

Simon Cowell powróci jako juror w jedenastej, brytyjskiej edycji programu X Factor. Nie wiadomo kogo zastąpi Simon – w dziesiątej edycji programu w panelu zasiadali: Louis Walsh, Gary Barlow, Nicole Scherzinger i powracająca Sharon Osbourne. Jeśli Simon zastąpiłby Gary’ego, to ponownie w panelu zasiądzie z Sharon (razem z Simonem i Louisem jurorowali w latach 2004-2007) oraz z Nicole Scherzinger z którą spotkał się w pierwszej edycji X Factor USA.