Analizy, rocznice, urodzinyDział NewsDział PublicystykaProgramy muzyczne w TVX Factor USA

X Factor Week: Kim są jurorzy amerykańskich edycji?Rozpoczynamy X Factor Week. Dzisiaj tematem numer jeden będzie amerykańska wersja tego popularnego talent-show. Na początek zaprezentujemy Wam jurorów

simon-cowell

Simon Cowell

Angielski łowca talentów, producent i osobowość telewizyjna. Znany z jurorowania w różnych programach: Pop Idol, The X Factor (Wielka Brytania), Britain`s Got Talent, American Idol oraz oczywiście The X Factor edycja amerykańska. To on jest głównym pomysłodawcą stworzenia edycji tego programu w Stanach Zjednoczonych oraz jurorem od początku jej trwania. W pierwszej edycji poprowadził grupę dziewcząt i jak się później okazało jedna z nich, Melanie Amaro, wygrała ten program. W drugiej edycji zaś mentorował grupom. Simon zapowiedział, że będzie jurorem w trzeciej edycji, która ma pojawić się jesienią 2013 roku.

Odpowiedzialny jest za kariery One Direction czy Leony Lewis, jest właścicielem firmy muzycznej Syco Records.

Paula Abdul

Amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, tancerka, aktorka i choreografka. W latach 80. i 90. wydała trzy płyty studyjne: pierwsza Forever Your Girl okazała się międzynarodowym sukcesem (ponad 12 mln egzemplarzy), druga Spellbound była hitem sprzedażowym w USA (3 miliony), zaś trzecia Head Over Heels okazała się porażką pod względem sprzedażowym. Potem próbowała o sobie przypomnieć wydając EP-ki i komplikacje – bezskutecznie  Niewątpliwie znana jest najbardziej z piosenek Opposites Attract (z The Wild Pair) oraz Rush Rush. W programie X Factor występowała w roli jurorki w pierwszej edycji – namówił ją Simon Cowell, z którym się przyjaźni. Była mentorką grup. W styczniu 2012 roku oznajmiła, że nie będzie jurorką drugiej edycji. Nieoficjalnie mówiło się, że zdecydowano się zmienić panel jurorski ze względu na słabą oglądalność pierwszej edycji.

Nicole Scherzinger

Nicole Scherzinger

Amerykańska piosenkarka i aktorka. Do 2010 roku była wokalistką i tancerką w znanym na całym świecie zespole Pussycat Dolls, który sprzedał na całym świecie ponad 15 milionów egzemplarzy płyt. Zespół wydał dwie długogrające płyty: PCD w 2005 roku oraz Doll Domination w 2008 roku. Prawie każdy singiel osiągnął mniejszy lub większy sukces na całym świecie. Najbardziej znane to Don`t Cha, Stickwitu, Buttons, When I Grow Up czy chociażby I Hate This Part i Jai Ho!.

Od rozstania z zespołem pracowała nad solowym materiałem: światła dziennego nie ujrzał nigdy album Her Name Nicole, w 2011 wydała album Killer Love (który nie został niestety doceniony), obecnie pracuje nad kolejną płytą, a promuje go singiel Boomerang. W X Factor U.S. wzięła udział w pierwszej edycji i prowadziła grupę 30+. Głośno było o zakończeniu z nią współpracy – a wręcz wyrzuceniu –  jak rozpisywały się tabloidy. Oficjalnie wydała komunikat, w którym napisała że chce skoncentrować się na karierze muzycznej. Nie przeszkodziło to jednak we wzięciu w dziewiątej edycji programu w Wielkiej Brytanii. Tam stała się najpopularniejszą i najbardziej lubianą jurorką. Nie mając obok siebie „szefa”, Simona Cowella, wydawała się bardziej naturalna i szczera.

L.A. Reid

Producent muzyczny i autor tekstów. Współzałożyciel LaFace Records, dla której nagrywali lub nadal nagrywają między innymi Ciara, Toni Braxton, P!nk czy Usher. Jako producent odpowiedzialny jest m.in za płytę Forever Your Girl Pauli Abdul, I’m Your Baby Tonight i Queen of the Night Whitney Houston, krążek Usher Ushera, Let Go Avril Lavigne czy Rated R i Loud Rihanny. W 2013 roku ukazać się ma płyta One Woman Army Ciary, w którym jest głównym producentem. L.A Reid był jurorem w obydwu edycjach amerykańskiego X Factora. W pierwszej poprowadził grupę chłopców (okazał się świetnym jurorem, jego podopieczni Chris Rene czy Marcus Canty zdążyli już wydać własny materiał muzyczny, w programie zajęli odpowiednio trzecie i czwarte miejsce), w drugiej zaś był mentorem grupy 25+. Właśnie w drugiej edycji wygrał jego podopieczny – Tate Stevens. Ogłosił już, że nie pojawi się w trzeciej edycji programu – sam podjął taką decyzję po konsultacjach z Simonem.

Demi Lovato

Piosenkarka i aktorka. Mimo młodego wieku zdążyła wydać już trzy albumy studyjne: zadebiutowała w 2008 roku krążkiem Don`t Forget, w 2009 roku wydała Here We Go Again, a w 2011 roku album Unbroken. Najbardziej znanymi utworami artystki są This Is Me, La La Land czy Skyscraper. Obecnie pracuje nad czwartym albumem, który zwiastuje singiel Heart Attack. Jako aktorka znana jest głównie z Camp Rocku, jego kontynuacji Camp Rock 2: The Final Jam czy Programu Ochrony Księżniczek.

Demi zadebiutowała jako jurorka w drugiej edycji. Poprowadziła wtedy grupę young adults. Prawdopodobnie powróci jeszcze w trzeciej edycji programu – sama stwierdziła, że byłaby tym zainteresowana. Ale to tylko przypuszczenia – oficjalny skład jurorski trzeciej edycji nie został jeszcze ogłoszony.

Britney Spears

Amerykańska piosenkarka, określana mianem księżniczki popu. Na rynku muzycznym aktywna jest od 1999 roku, kiedy to wydała multiplatynowy album …Baby One More Time. Okazał się  on mega sukcesem na całym świecie (wg danych sprzedało się grubo ponad 30 mln kopii tego albumu). Jego następca Oops!… I Did It Again z 2000 również wszedł do kanonu legendarnych płyt z ponad 24 milionami sprzedanych kopii. Oprócz wymienionych wydała jeszcze pięć płyt: Britney, In The Zone, Blackout, Circus oraz Femme Fatale. Każdy w mniejszym czy większym znaczeniu okazał się sukcesem. Wśród jej największych przebojów wymienić należy …Baby One More Time, (You Drive Me) Crazy, Oops!… I Did It Again, Me Against The Music (feat. Madonna), Everytime, Gimmie More czy Womanizer i Till The World Ends. Obecnie pracuje nad ósmym studyjnym albumem. Podobnie jak Demi Lovato zadebiutowała jako jurorka w drugiej edycji. Prowadziła wówczas grupę nastolatków. Wiadomo także, że nie powróci w trzeciej edycji programu – wydała bowiem specjalne oświadczenie, w którym podziękowała za dotychczasową współpracę i zdementowała plotkę o jej uczestnictwie w kolejnej edycji. Tabloidy jednak wypisywały, że została wyrzucona, gdyż nie spełniła oczekiwań i pośrednio przyczyniła się do spadku oglądalności.


 

* * *

Wszystkie artykuły z cyklu
Czytaj wszystkie artykuły z cyklu „X Factor Week”

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.