Holy Ghost. Dokument o najtrudniejszych momentach dla zespołu Architects

Share this post

Architects znowu są w trasie – już 1 lutego fani zespołu będą mogli wziąć udział w koncercie w warszawskim klubie Stodoła. Dla wszystkich zainteresowanych historią grupy powstał film dokumentalny Holy Ghost, opowiadający o powstawaniu albumu Holy Hell oraz o pewnym bardzo ważnym występie na żywo.

Najnowszy album zespołu, Holy Hell, ukazał się w listopadzie zeszłego roku, zbierając świetne recenzje. Jest to pierwsze wydawnictwo Architects po śmierci Toma Searle’a, gitarzysty, głównego autora utworów oraz brata bliźniaka perkusisty zespołu. Holy Ghost, 20-minutowy film dokumentalny autorstwa Toma Welsha, pozwala nam z bliska spojrzeć na zwrotny punkt w historii grupy.

W zawartych w filmie intymnych wywiadach członkowie Architects podkreślają, że po śmierci Toma jedynym wyjściem, które miało jakikolwiek sens, było dalsze granie muzyki. Trasa po Europie, w którą wybrali się zimą 2018 roku, przerosła ich najśmielsze oczekiwania pod względem rozmiaru oraz zaangażowania publiczności. Jej ukoronowaniem był wyprzedany występ w legendarnej dla alternatywnej sceny sali koncertowej Alexandra Palace w Londynie.

Oprócz przygotowań do tego niezwykle ważnego koncertu, film dokumentuje proces powstawania albumu Holy Hell. Członkowie zespołu podkreślają, jak bardzo tworzenie muzyki zmieniło się po śmierci jednego z ich najbliższych przyjaciół, który zwykle pełnił rolę kreatywnego mózgu grupy. Pomimo tej straty, a może właśnie z jej przyczyny, Architects piszą i nagrywają utwory, nad którymi unosi się duch Toma i które honorują go jako artystę i człowieka. Dan Searle, brat zmarłego gitarzysty, najbardziej angażował się w mobilizowanie wszystkich do pracy.

„I didn’t maybe realize how much I’d learned from [Tom] until we started writing, and I’d be like, okay I can do this, I remember doing this, you know, the way Dan would give me an idea or the way he would sing it, it’d be like, this is so crazy, it’s almost like Tom’s still here.” – Sam Carter, wokalista

Dokument prezentuje również przygotowania do występu w Alexandra Palace, a następnie sam koncert, w którym wzięło udział ponad 10 tysięcy osób. Dla zespołu jest to wręcz magiczne wydarzenie; Architects podkreślają, że Tom nie uwierzyłby, gdyby mógł to zobaczyć. Sam występ jest niezwykle emocjonalnym hołdem właśnie dla niego. Emocje biorą górę nie tylko wśród publiczności – podczas wykonywania utworu Gone With The Wind głos wokalisty Sama Cartera załamuje się, a on sam pada na kolana, zanosząc się płaczem i pozwalając zgromadzonym w Alexandra Palace fanom dokończyć refren za niego.

Holy Ghost to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów zespołu oraz świetna propozycja dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, co reprezentują sobą członkowie Architects i jakimi wartościami się kierują.

1 lutego w warszawskiej Stodole w roli supportów Architects wystapią Polaris oraz Beartooth. Bilety (ostatnie sztuki!) w cenie 129 zł są dostępne na www.go-ahead.pl, www.biletomat.pl, www.ebilet.pl, www.ticketmaster.pl, www.ticketclub.pl, www.empikbilety.pl, w sklepach sieci Empik i Media Markt, a także w kasie klubu Stodoła oraz na www.stodola.pl.

Izabela Zadura
Poszukiwaczka wartościowych tekstów, propagatorka pop-punku, bywalczyni licznych koncertów.

Related posts

Mela Koteluk wystąpi w Krakowie

Już 16 marca w krakowskim Klubie Studio będzie można usłyszeć najnowsze utwory Meli...

Krzysztof Zalewski zagra katowickim MCK już 19 marca!

Krzysztof Zalewski ponownie wyrusza w trasę i już ostatniego dnia zimy zawita...

Daria Zawiałow zaśpiewa materiał z nowej płyty w Lublinie

Już na wiosnę ukaże się najnowsze i tym asamym drugie wydawnictwo muzyczne od...

The Dumplings wystąpią w Ełckim Centrum Kultury

The Dumplings kontynuują podróż po Polsce w celach promocji albumu Raj, który wydali...

Popularne