Grammy 2019 rozdane – oto zwycięzcy!

Gala rozdania Grammy 2019 już za nami. O tym, kto został nagordzony podczas tegorocznej edycji, przeczytacie poniżej.

Nagrody Grammy przynawane są corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji. 61 gala rozdania nagród Grammy odbyła się 10 lutego 2019 roku w Staples Centre w Los Angeles. Tegoroczną edycję wydarzenia prowadziła piosenkarka Alicia Keys. Na scenie wystąpiły takie gwiazdy jak Camila Cabello, Miley Cyrus, Shawn Mendes , Dua Lipa, Lady Gaga czy Post Malone.

Nominację Grammy 2019 ogłoszono 7 grudnia 2018 roku. Zaś lista zwycięzców prezentuje się następująco:

Album of the Year

  • Invasion of Privacy, Cardi B
  • By the Way, I Forgive You, Brandi Carlile
  • Scorpion, Drake
  • H.E.R., H.E.R.
  • Beerbongs & Bentleys, Post Malone
  • Dirty Computer, Janelle Monáe
  • Golden Hour, Kacey Musgraves
  • Black Panther: The Album, Music From and Inspirted by, (Various Artists)
Znalezione obrazy dla zapytania Golden Hour – Kacey Musgraves

Record of the Year

  • This Is America, Childish Gambino
  • I Like It, Cardi B, Bad Bunny and J Balvin
  • The Joke Brandi Carlile
  • God’s Plan, Drake
  • Shallow, Lady Gaga and Bradley Cooper
  • All The Stars, Kendrick Lamar and SZA
  • Rockstar, Post Malone Featuring 21 Savage
  • The Middle, Zedd, Maren Morris and Grey

Song of The Year

  • This Is America, Childish Gambino
  • All the Stars, Kendrick Lamar and SZA
  • Boo’d Up, Ella Mai
  • God’s Plan, Drake
  • In My Blood, Shawn Mendes
  • The Joke, Brandi Carlile
  • The Middle, Zedd, Maren Morris & Grey
  • Shallow, Lady Gaga and Bradley Cooper

Best New Artist

  • Chloe X Halle
  • Luke Combs
  • Greta Van Fleet
  • H.E.R.
  • Dua Lipa
  • Margo Price
  • Bebe Rexha
  • Jorja Smith

Best Pop Solo Performance

  • Colors, Beck
  • Havana (Live), Camila Cabello
  • God Is a Woman Ariana Grande
  • Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?) Lady Gaga
  • Better Now, Post Malone

Best Pop Duo/Group Performance

  • Fall in Line, Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
  • Don’t Go Breaking My Heart, Backstreet Boys
  • ‘S Wonderful, Tony Bennett and Diana Krall
  • Shallow, Lady Gaga and Bradley Cooper
  • Girls Like You Maroon 5 Featuring Cardi B
  • Say Something, Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton
  • The Middle, Zedd, Maren Morris and Grey

Best Traditional Pop Vocal Album

  • Love Is Here to Stay, Tony Bennett and Diana Krall
  • My Way, Willie Nelson
  • Nat “King” Cole and Me, Gregory Porter
  • Standards (Deluxe), Seal
  • The Music…The Mem’ries…The Magic!, Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album

  • Camila, Camila Cabello
  • Meaning of Life, Kelly Clarkson
  • Sweetener, Ariana Grande
  • Shawn Mendes, Shawn Mendes
  • Beautiful Trauma, P!nk
  • Reputation, Taylor Swift

Best Dance Recording

  • Northern Soul, Above & Beyond Featuring Richard Bedford
  • Ultimatum, Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
  • Losing It, Fisher
  • Electricity, Silk City and Dua Lipa Featuring Diplo and Mark Ronson
  • Ghost Voices, Virtual Self

Best Dance/Electronic Album

  • Singularity, Jon Hopkins
  • Woman Worldwide, Justice
  • Treehouse, Sofi Tukker
  • Oil of Every Pearl’s Un-Insides, Sophie
  • LUNE ROUGE, Lune Rouge, TokiMonsta

Best Contemporary Instrumental Album

  • The Emancipation Procrastination, Christian Scott aTunde Adjuah
  • Steve Gadd Band, Steve Gadd Band
  • Modern Lore, Julian Lage
  • Laid Black, Marcus Miller
  • Protocol 4, Simon Phillips

Best Rock Performance

  • Four Out of Five, Arctic Monkeys
  • When Bad Does Good, Chris Cornell
  • Made An American, The Fever 333
  • Highway Tune, Greta Van Fleet
  • Uncomfortable, Halestorm

Best Metal Performance

  • Condemned to the Gallows, Between The Buried And Me
  • Honeycomb, Deafheaven
  • Electric Messiah, High On Fire
  • Betrayer, Trivium
  • On My Teeth, Underoath

Best Rock Song

  • Black Smoke Rising, Greta Van Fleet
  • Jumpsuit, Twenty One Pilots
  • Mantra, Bring Me The Horizon
  • Masseduction, St. Vincent
  • Rats, Tom Dalgety and A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

Best Rock Album

  • Rainier Fog, Alice In Chains
  • M A N I A, Fall Out Boy
  • Prequelle, Ghost
  • From the Fires, Greta Van Fleet
  • Pacific Daydream, Weezer

Best Alternative Music Album

  • Tranquility Base Hotel + Casino, Arctic Monkeys
  • Colors, Beck
  • Utopia, Utopia, Björk
  • American Utropia, David Byrne
  • Masseduction, St. Vincent

Best R&B Performance

  • Long As I Live, Toni Braxton
  • Summer, The Carters
  • Y O Y, Lalah Hathaway
  • Best Part, H.E.R. Featuring Daniel Caesar
  • First Began, PJ Morton

Best Traditional R&B Performance

  • Bet Ain’t Worth the Hand, Leon Bridges REMIS
  • Don’t Fall Apart on Me Tonight, Bettye LaVette
  • Honest, Major
  • How Deep Is Your Love, PJ Morton Featuring Yebba REMIS
  • Made for Love, Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song

  • Boo’d Up, Ella Mai
  • Come Through and Chill, Miguel Featuring J. Cole and Salaam Remi
  • Feels Like Summer, Childish Gambino
  • Focus, H.E.R.
  • Long As I Live, Toni Braxton

Best Urban Contemporary Album

  • Everything Is Love, The Carters
  • The Kids Are Alright, Chloe x Halle
  • Chris Dave and the Drumhedz, Chris Dave And The Drumhedz
  • War & Leisure, Miguel
  • Ventriloquism, Meshell Ndegeocello

Best R&B Album

  • Sex & Cigarettes, Toni Braxton
  • Good Thing, Leon Bridges
  • Honestly, Lalah Hathaway
  • H.E.R., H.E.R.
  • Gumbo Unplugged (Live), PJ Morton

Best Rap Performance

  • Be Careful, Cardi B
  • Nice for What, Drake
  • King’s Dead, Kendrick Lamar, Jay Rock, Future and James Blake
  • Bubblin, Anderson .Paak
  • SICKO MODE, Travis Scott, Drake, (Big Hawk) and Swae Lee

Best Rap/Sung Performance

  • Like I Do, Christina Aguilera Featuring Goldlink
  • Pretty Little Fears, 6lack Featuring J. Cole
  • This Is America, Childish Gambino
  • All the Stars, Kendrick Lamar and SZA
  • Rockstar, Post Malone Featuring 21 Savage

Best Rap Song

  • God’s Plan, Drake
  • King’s Dead, Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake
  • Lucky You, Eminem Featuring Joyner Lucas
  • SICKO MODE, Travis Scott, Drake, (Big Hawk) and Swae Lee
  • Win, Jay Rock

Best Rap Album

  • Invasion of Privacy, Cardi B
  • Swimming, Mac Miller
  • Victory Lap, Nipsey Hussle
  • Daytona, Pusha T
  • Astroworld, Travis Scott

Best Country Solo Performance

  • Wouldn’t It Be Great?, Loretta Lynn
  • Mona Lisas and Mad Hatters, Maren Morris
  • Butterflies, Kacey Musgraves
  • Millionaire, Chris Stapleton
  • Parallel Line, Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance

  • Shoot Me Straight, Brothers Osborne
  • Tequila, Dan + Shay
  • When Someone Stops Loving You, Little Big Town
  • Dear Hate, Maren Morris Featuring Vince Gill
  • Meant to Be, Bebe Rexha and Florida Georgia Line

Best Country Song

  • Break Up in the End, Cole Swindell
  • Dear Hate, Maren Morris Featuring Vince Gill
  • I Lived It, Blake Shelton
  • Space Cowboy, Kacey Musgraves 
  • Tequila, Dan + Shay
  • WHEN SOMEONE STOPS LOVING YOU, Little Big Town

Best Country Album

  • Unapologetically, Kelsea Ballerini
  • Port Saint Joe, Brothers Osborne
  • Girl Going Nowhere, Ashley McBryde
  • Golden Hour, Kacey Musgraves
  • From a Room, Volume 2, Chris Stapleton

Best New Age Album

  • Hiraeth, Lisa Gerrard and David Kuckhermann
  • Beloved, Snatam Kaur
  • Opium Moon, Opium Moon
  • Molecules of Motion, Steve Roach
  • Moku Maluhia — Peaceful Island, Jim Kimo West

Best Improvised Jazz Solo

  • Some of That Sunshine
  • Don’t Fence Me In 
  • We See
  • De-Dah
  • Cadenas

Best Jazz Vocal Album

  • My Mood Is You, Freddy Cole
  • The Questions, Kurt Elling
  • The Subject Tonight Is Love, Kate McGarry, Keith Ganz, Gary Versace
  • If You Really Want, Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza
  • The Window Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album

  • Diamond Cut, Tia Fuller
  • Live in Europe, Fred Hersch Trio
  • Seymour Reads the Constitution!, Brad Mehldau Trio
  • Still Dreaming, Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley and Brian Blade
  • Emanon, The Wayne Shorter Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album

  • All About That Basie, The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
  • American Dreamers: Voices of Hope, Music of Freedom, John Daversa Big Band Featuring DACA Artists
  • Presence, Orrin Evans And The Captain Black Big Band
  • All Can Work, John Hollenbeck Large Ensemble
  • Barefoot Dances and Other Visions, Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Best Latin Jazz Album

  • Heart of Brazil, Eddie Daniels
  • Back to the Sunset, Dafnis Prieto Big Band
  • West Side Story Reimagined, Bobby Sanabria Multiverse Big Band
  • Cinque, Elio Villafranca
  • Yo Soy La Tradución, Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Best Gospel Performance/Song

  • You Will Win, Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, songwriters
  • Won’t He Do It, Koryn Hawthorne
  • Never Alone, Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters
  • Cycles, Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds & Will Reagan, songwriters
  • A Great Work, Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • Reckless Love, Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters
  • You Say, Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters
  • Joy., for King & Country; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Mosley, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
  • Grace Got You, MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters
  • Known, Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters

Best Gospel Album

  • One Nation Under God, Jekalyn Carr
  • Hiding Place, Tori Kelly
  • Make Room, Jonathan McReynolds
  • The Other Side, The Walls Group
  • A Great Work, Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Album

  • Look Up Child, Lauren Daigle
  • Hallelujah Here Below, Elevation Worship
  • Living With a Fire, Jesus Culture
  • Surrounded, Michael W. Smith
  • Survivor: Live From Harding Prison, Zach Williams

Best Roots Gospel Album

  • Unexpected, Jason Crabb
  • Clear Skies, Ernie Haase & Signature Sound
  • Favorites: Revisited by Request, The Isaacs
  • Still Standing, The Martins
  • Love Love Love, Gordon Mote

Best Latin Pop Album

  • Prometo, Pablo Alboran
  • Sincera, Claudia Brant
  • MUSAS (UN HOMENAJE AL FOLCLORE LATINOAMERICANO EN Manos de los Macorinos), Vol. 2, Natalia Lafourcade
  • 2:00 AM, Raquel Sofía
  • Vives, Carlos Vives

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

  • Claroscura, Aterciopelados
  • COASTCITY, COASTCITY
  • Encanto Tropical, Monsieur Periné
  • Gourmet, Orishas
  • Aztlán, Zoé

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

  • Primero Soy Mexicana, Angela Aguilar
  • Mitad y Mitad, Calibre 50
  • Totalemente Juan Gabriel Vol. II, Aida Cuevas
  • Cruzando Borders, Los Texmaniacs
  • Leyendas de Mi Pueblo, Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
  • ¡México Por Siempre!, Luis Miguel

Best Tropical Latin Album

  • Pa’ Mi Gente, Charlie Aponte
  • Legado, Formell Y Los Van Van
  • Orquesta Akokán, Orquesta Akokán
  • Ponle Actitud, Felipe Peláez
  • Anniversary, Spanish Harlem Orchestra

Best American Roots Performance

  • Kick Rocks, Sean Ardoin
  • Saint James Infirmary Blues, Jon Batiste
  • The Joke, Brandi Carlile
  • All on My Mind, Anderson East
  • Last Man Standing, Willie Nelson

Best American Roots Song

  • All the Trouble, Lee Ann Womack
  • Build A Bridge, Mavis Staples
  • The Joke, Brandi Carlile
  • Knockin’ on Your Screen Door, John Prine
  • Summer’s End, John Prine

Best Americana Album

  • By the Way, I Forgive You, Brandi Carlile
  • Things have Changed, Bettye LaVette
  • The Tree of Forgiveness, John Prine
  • The Lonely, The Lonesome & The Gone, Lee Ann Womack
  • One Drop of Truth, The Wood Brothers

Best Bluegrass Album

  • Portraits in Fiddles, Mike Barnett
  • Sister Sadie II, Sister Sadie
  • Rivers and Roads, Special Consensus
  • The Travelin’ McCourys, The Travelin’ McCourys
  • North of Despair, Wood & Wire

Best Traditional Blues Album

  • Something Smells Funky ‘Round Here, Elvin Bishop’s Big Fun Trio
  • Benton Country Relic, Cedric Burnside
  • The Blues Is Alive and Well, Buddy Guy
  • No Mercy in This Land, Ben Harper And Charlie Musselwhite
  • Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu Barker), Maria Muldaur

Best Contemporary Blues Album

  • Please Don’t Be Dead, Fantastic Negrito
  • Here in Babylon, Teresa James And The Rhythm Tramps
  • Cry No More, Danielle Nicole
  • Out of the Blues, Boz Scaggs
  • Victor Wainwright and the Train, Victor Wainwright And The Train

Best Folk Album

  • Whistle Down the Wind, Joan Baez
  • Black Cowboys, Dom Flemons
  • Rifles & Rosary Beads, Mary Gauthier
  • Weed Garden, Iron & Wine
  • All Ashore, Punch Brothers

Best Regional Roots Music Album

  • Kreole Rock and Soul, Sean Ardoin
  • Spyboy, Cha Wa
  • Aloha From Na Hoa, Na Hoa
  • No’Ane’i, Kalani Pe’a
  • Mewasinsational — Cree Round Dance Songs, Young Spirit

Best Reggae Album

  • Aa the World Turns, Black Uhuru
  • Reggae Forever, Etana
  • Rebellion Rises, Ziggy Marley
  • A Matter of Time, Protoje
  • 44/876, Sting & Shaggy

Best World Music Album

  • Deran, Bombino
  • Fenfo, Fatoumata Diawara
  • Black Times, Seun Kuti & Egypt 80
  • Freedom, Soweto Gospel Choir
  • The Lost Songs of World War II, Yiddish Glory

Best Children’s Album

  • All the Sounds, Lucy Kalantari & The Jazz Cats
  • Building Blocks, Tim Kubart
  • Falu’s Bazaar, Falu
  • Giants of Science, The Pop Ups
  • The Nation of Imagine, Frank & Deane

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • Accessory to War (Neil deGrasse Tyson & Avis Lang), Courtney B. Vance
  • Calypso, David Sedaris
  • Creative Quest, Questlove
  • Faith — A Journey for All, Jimmy Carter
  • The Last Black Unicorn, Tiffany Haddish

Best Comedy Album

  • Annihilation, Patton Oswalt
  • Equanimity & the Bird Revelation, Dave Chappelle
  • Noble Ape, Jim Gaffigan
  • Standup for Drummers, Fred Armisen
  • Tamborine, Chris Rock

Best Musical Theater Album

  • The Band’s Visit 
  • Carousel
  • Jesus Christ Superstar Live in Concert
  • My Fair Lady
  • Once on This Island

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

  • Call Me by Your Name
  • Deadpool 2
  • The Greatest Showman
  • Lady Bird
  • Stranger Things

Best Score Soundtrack For Visual Media

  • Black Panther, Ludwig Göransson, composer
  • Blade Runner 2049, Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers
  • Coco, Michael Giacchino, composer
  • The Shape of Water, Alexandre Desplat, composer
  • Star Wars: The Last Jedi, John Williams, composer

Best Song Written For Visual Media

  • All the Stars, Kendrick Lamar & SZA
  • Mystery of Love, Sufjan Stevens
  • Remember Me, Miguel Featuring Natalia Lafourcade
  • Shallow, Lady Gaga & Bradley Cooper
  • This is Me, Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble

Best Instrumental Composition

  • Blut und Boden (Blood and Soil), Terence Blanchard
  • Chrysalis, Kittel & Co.
  • Infinity War, Alan Silvestri
  • Mine Mission, John Powell & John Williams
  • The Shape of Water, Alexandre Desplat

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • Batman Theme (TV), Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis
  • Change the World, Take 6
  • Madrid Finale, John Powell
  • The Shape of Water, Alexandre Desplat
  • Stars and Stripes Forever, John Daversa Big Band Featuring DACA Artists

Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • It Was a Very Good Year, Willie Nelson
  • Jolene, Dan Pugach
  • Mona Lisa, Gregory Porter
  • Niña, Magos Herrera & Brooklyn Rider
  • Spiderman Theme, Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter

Best Recording Package

  • Be the Cowboy, Mitski
  • Love Yourself: TEAR, BTS
  • Masseducation, St. Vincent
  • The Offering, The Chairman
  • Well Kept Thing, Foxhole

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • Appetite for Destruction (Locked n’ Loaded Box), Guns N’ Roses
  • I’ll Be Your Girl, The Decemberists
  • Pacific Northwest ‘73-‘74: The Complete Recordings, Grateful Dead
  • Squeeze Box: The Complete Works of “Weird Al” Yankovic, “Weird Al” Yankovic
  • Too Many Bad Habits, Johnny Nicholas

Best Album Notes

  • Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924, James P. Leary, album notes writer (Various Artists)
  • 4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings of America’s Iconic Instrument, Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury)
  • The 1960 Time Sessions, Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio)
  • The Product of Our Souls: The Sound and Sway of James Reese Europe’s Society Orchestra, David Gilbert, album notes writer (Various Artists)
  • Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981 (Deluxe Edition), Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan)
  • Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by William Ferris, David Evans, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album

  • Any Other Way, Jackie Shane
  • At the Louisiana Hayride Tonight…, Various Artists
  • Battleground Korea: Songs and Sounds of America’s Forgotten War, Various Artists
  • A Rhapsody in Blue — The Extraordinary Life of Oscar Levant, Oscar Levant
  • Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by William Ferris, Various Artists

Best Engineered Album, Non-Classical

  • All the Things That I Did and All the Things That I Didn’t Do,
  • Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids)
  • Colors, Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)
  • Earthtones,Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas)
  • Head Over Heels,Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo)
  • Voicenotes,Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth)

Producer Of The Year, Non-Classical

  • Boi-1da
  • Larry Klein
  • Linda Perry
  • Kanye West
  • Pharrell Williams

Best Remixed Recording

  • Audio (Cid Remix), CID, remixer (LSD)
  • How Long (EDX’S Dubai Skyline Remix), Maurizio Colella & Christian Hirt, remixers (Charlie Puth)
  • Only Road (Cosmic Gate Remix), Olaf Diekmann & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)
  • Stargazing (Kaskade Remix), Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)
  • Walking Away (Mura Masa Remix), Alex Crossan, remixer (Haim)

Best Immersive Audio Album

  • Eye in the Sky — 35th Anniversary Edition, Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)
  • Folketoner, Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)
  • Seven Words From the Cross, Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark)
  • Sommerro, Ujamaa & The Iceburg, Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)
  • Symbol, Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment)

Best Engineered Album, Classical

  • Bates: The (R)evolution of Steve Jobs, Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1, Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • John Williams at the Movies, Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)
  • Liquid Melancholy — Clarinet Music of James M. Stephenson, Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)
  • Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11, Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)
  • Visions and Variations, Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)

Producer Of The Year, Classical

  • Blanton Alspaugh
  • David Frost
  • Elizabeth Ostrow
  • Judith Sherman
  • Dirk Sobotka

Best Orchestral Performance

  • Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1, Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Nielsen: Symphony No.3 & Symphony No. 4, Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)
  • Tuggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works, David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)
  • Schumann: Symphonies Nos 1-4, Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
  • Shostokovich: Symphonies Nos. 4 & 11, Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

  • Adams: Doctor Atomic, John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)
  • Bates: The (R)evolution of Steve Jobs, Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edward Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)
  • Lully: Alceste, Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)
  • Strauss, R.: Der Rosenkavalier, Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
  • Verdi: Rigoletto, Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

Best Choral Performance

  • Chesnokov: Teach Me Thy Statues, Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)
  • Kastalsky: Memory Eternal, Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)
  • McLoskey: Zealot Canticles, Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)
  • Rachmaninov: The bells, Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)
  • Seven Words From the Cross, Matthew Guard, conductor (Skylark)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • ANDERSON, LAURIE: LANDFALL, Laurie Anderson & Kronos Quartet
  • Beethoven, Shostakovich & Bach, The Danish String Quartet
  • Blueprinting, Aizuri Quartet
  • Stravinsky: The Rite of Spring, Concerto for Two Pianos, Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin
  • Visions and Variations, A Far Cry

Best Classical Instrumental Solo

  • Bartók: Piano Concerto No. 2, Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)
  • Biber: The Mystery Sonatas, Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)
  • Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 in G Minor, Op. 26, Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)
  • Glass: Three Pieces in the Shape of a Square, Craig Morris
  • Kernis: Violin Concerto, James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album

  • ARC, Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)
  • The Handel Album, Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble
  • Mirages, Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles)
  • Schubert: Winterreise, Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist
  • Songs of Orpheus — Monteverde, Caccini, D’India & Landi, Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles

Best Classical Compendium

  • Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush, JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer
  • Gold, The King’s Singers; Nigel Short, producer
  • The John Adams Edition, Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer
  • John Williams at the Movies, Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer
  • Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto
  • Serenade to Music; Flos Campi, Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Best Contemporary Classical Composition

  • Bates: The R(evolution) of Steven Jobs, Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • Du Yun: Air Glow, Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)
  • Heggie: Great Scott, Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
  • Kernis: Violin Concerto, Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
  • Mazzoli: Verspers for Violin, Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato)

Best Music Video

  • APES***, The Carters
  • This Is America, Childish Gambino
  • I’m Not Racist Joyner Lucas
  • PYNK, Janelle Monáe
  • Mumbo Jumbo, Tierra Whack

Best Music Film

  • Life in 12 Bars, Eric Clapton
  • Whitney, (Whitney Houston)
  • Quincy, Quincy Jones
  • Itzhak, Itzhak Perlman
  • The King, (Elvis Presley)