Dział Publicystyka Future Islands - The Far Field (2017), recenzja Justyny Rojek

Future Islands – The Far Field (2017), recenzja Justyny Rojek

Wystarczył jeden występ, aby Future Islands skupili na sobie uwagę całego świata. Mowa oczywiście o pamiętnym show zespołu w programie Davida Lettermana z singlem Seasons (Waiting On You). Frontman Samuel T. Herring swoim oryginalnym tańcem podkręcił brzmienie piosenki i potem już wszystko potoczyło się błyskawicznie. Ich czwarty album Singles przyniósł im komercyjny sukces, a najlepsze festiwale muzyczne wręcz pożądały najnowszą rewelację synth-popu. Teraz kiedy emocje już opadły, a zespół wydał kolejną płytę The Far Field, warto sprawdzić czy ich muzyczne zdolności nadal się potwierdzają.

Czwarty krążek to może nie wymarzony moment na przełom w karierze, ale w przypadku Future Islands to z pewnością dowód, że na sukces czasem warto poczekać. Ich album Singles zapewnił im długo wyczekiwane zmiany – wszystko stało się większe – sceny na których występujemy, tłumy, które chcą nas zobaczyć, czy wreszcie oczekiwania, które mamy spełniać, przyznaje basista William Cashion. Nie namieszało im to jednak specjalnie w głowach, a w trakcie trzyletniej przerwy pozwoliło jeszcze lepiej przygotować się do nowego materiału. Tworząc The Far Field nareszcie mogli złapać oddech, ale również większy dystans do swojej nowej pozycji w muzycznym światku.

Muzykę Future Islands trudno jednoznacznie nazwać synth-popem, za to z łatwością można znaleźć nawiązania do innych gatunków. W ich piosenkach nie brakuje elementów hip-hopu, rocka, a nawet gitar utrzymanych w konwencji The Cure. Niedookreślone brzmienie to jedno, bo prawdziwy wyróżnik w ich stylistyce stanowi charyzmatyczny wokalista Samuel T. Herring. Jego charakterny i nasycony ekspresją wokal potrafi świetnie poprowadzić każdą kompozycję i wydobyć z niej prawdziwą esencję. Korzysta więc z tego daru i już na otwarcie całego albumu The Far Fields czaruje słuchacza pierwszą emocjonalną historią Aladdin. Melodia płynie sobie tutaj w beztroskim nurcie chwytliwego beat’u i subtelnego basu. A dopiero głos Herringa potęguje smutną lirykę o desperacji jaką odczuwa po stracie ukochanej. Przygnębiające teksty równoważone radosnym podkładem muzycznym to elementy stylistyczne pojawiające się w większości piosenek zespołu. W Time On Her Side artysta wylewa kolejne żale na temat swoich nieudanych związków. I choć całość utworu napędza optymistyczna linia basowa w wykonaniu Cashiona to odnoszę wrażenie jakby piosenka nie mogła do końca się rozkręcić. Tego problemu z pewnością nie ma singlowy kawałek Ran. Synth-popowe tło klawiszy wymieszane z dynamiczną perkusji w refrenach, uskutecznia się w energicznym brzmieniu utworu. Drugi singiel Cave to najsmutniejsza odsłona z całego albumu, co potwierdza przegrana postawa frontman Future IslandsJuż nie wierzę więcej, bo wszystko co znane zniknęło i zamarzło (…), głęboko przekonanego o swoich racjach. Ale z drugiej strony także linia melodyczna, która pod postacią przeszywających syntetyzatorów, umacnia to poczucie zwątpienia.

Nie we wszystkich piosenkach zostajemy pozbawieni nadziei. North Star utrzymana w klimacie karaibskiego brzmienia, jako nieliczna kryje w sobie podnoszącą na duchu deklarację. Nic nie jest wstanie powstrzymać uczucia kochanków – marznący deszcz, huragany, a nawet spadające planety. I wreszcie praktycznie pod koniec płyty disco-popowy kawałek Shadows. Choć powstał już w 2013 rok i miał znaleźć się na albumie Singles, Future Islands przez długi czas poszukiwali właściwej osoby do duetu. Wykonanie Shadows z Debbie Harry (z formacji Blondie), nieco eksperymentalne i osobliwe z początku, dość szybko utwierdza nas w przekonaniu, że to właśnie mocny głos Debbie stanowi idealną odpowiedź na wyrazisty wokal Sama.

Po przełomowym albumie zespoły często silą się na eksperymenty lub przesadnie trzymają się sprawdzonej formuły. Future Islands z płytą The Far Field znaleźli rozsądne rozwiązanie. Wciąż pozostają niszowym zespołem i robią po prostu swoje. Tworzą interesujące i wpadające w ucho piosenki, które z pewnością zasilą konta tegorocznych festiwali muzycznych.

Najnowsze wpisy

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.