Dział Publicystyka Future Islands - The Far Field (2017), recenzja Justyny Rojek

Future Islands – The Far Field (2017), recenzja Justyny Rojek

Wystarczył jeden występ, aby Future Islands skupili na sobie uwagę całego świata. Mowa oczywiście o pamiętnym show zespołu w programie Davida Lettermana z singlem Seasons (Waiting On You). Frontman Samuel T. Herring swoim oryginalnym tańcem podkręcił brzmienie piosenki i potem już wszystko potoczyło się błyskawicznie. Ich czwarty album Singles przyniósł im komercyjny sukces, a najlepsze festiwale muzyczne wręcz pożądały najnowszą rewelację synth-popu. Teraz kiedy emocje już opadły, a zespół wydał kolejną płytę The Far Field, warto sprawdzić czy ich muzyczne zdolności nadal się potwierdzają.

Czwarty krążek to może nie wymarzony moment na przełom w karierze, ale w przypadku Future Islands to z pewnością dowód, że na sukces czasem warto poczekać. Ich album Singles zapewnił im długo wyczekiwane zmiany – wszystko stało się większe – sceny na których występujemy, tłumy, które chcą nas zobaczyć, czy wreszcie oczekiwania, które mamy spełniać, przyznaje basista William Cashion. Nie namieszało im to jednak specjalnie w głowach, a w trakcie trzyletniej przerwy pozwoliło jeszcze lepiej przygotować się do nowego materiału. Tworząc The Far Field nareszcie mogli złapać oddech, ale również większy dystans do swojej nowej pozycji w muzycznym światku.

Muzykę Future Islands trudno jednoznacznie nazwać synth-popem, za to z łatwością można znaleźć nawiązania do innych gatunków. W ich piosenkach nie brakuje elementów hip-hopu, rocka, a nawet gitar utrzymanych w konwencji The Cure. Niedookreślone brzmienie to jedno, bo prawdziwy wyróżnik w ich stylistyce stanowi charyzmatyczny wokalista Samuel T. Herring. Jego charakterny i nasycony ekspresją wokal potrafi świetnie poprowadzić każdą kompozycję i wydobyć z niej prawdziwą esencję. Korzysta więc z tego daru i już na otwarcie całego albumu The Far Fields czaruje słuchacza pierwszą emocjonalną historią Aladdin. Melodia płynie sobie tutaj w beztroskim nurcie chwytliwego beat’u i subtelnego basu. A dopiero głos Herringa potęguje smutną lirykę o desperacji jaką odczuwa po stracie ukochanej. Przygnębiające teksty równoważone radosnym podkładem muzycznym to elementy stylistyczne pojawiające się w większości piosenek zespołu. W Time On Her Side artysta wylewa kolejne żale na temat swoich nieudanych związków. I choć całość utworu napędza optymistyczna linia basowa w wykonaniu Cashiona to odnoszę wrażenie jakby piosenka nie mogła do końca się rozkręcić. Tego problemu z pewnością nie ma singlowy kawałek Ran. Synth-popowe tło klawiszy wymieszane z dynamiczną perkusji w refrenach, uskutecznia się w energicznym brzmieniu utworu. Drugi singiel Cave to najsmutniejsza odsłona z całego albumu, co potwierdza przegrana postawa frontman Future IslandsJuż nie wierzę więcej, bo wszystko co znane zniknęło i zamarzło (…), głęboko przekonanego o swoich racjach. Ale z drugiej strony także linia melodyczna, która pod postacią przeszywających syntetyzatorów, umacnia to poczucie zwątpienia.

Nie we wszystkich piosenkach zostajemy pozbawieni nadziei. North Star utrzymana w klimacie karaibskiego brzmienia, jako nieliczna kryje w sobie podnoszącą na duchu deklarację. Nic nie jest wstanie powstrzymać uczucia kochanków – marznący deszcz, huragany, a nawet spadające planety. I wreszcie praktycznie pod koniec płyty disco-popowy kawałek Shadows. Choć powstał już w 2013 rok i miał znaleźć się na albumie Singles, Future Islands przez długi czas poszukiwali właściwej osoby do duetu. Wykonanie Shadows z Debbie Harry (z formacji Blondie), nieco eksperymentalne i osobliwe z początku, dość szybko utwierdza nas w przekonaniu, że to właśnie mocny głos Debbie stanowi idealną odpowiedź na wyrazisty wokal Sama.

Po przełomowym albumie zespoły często silą się na eksperymenty lub przesadnie trzymają się sprawdzonej formuły. Future Islands z płytą The Far Field znaleźli rozsądne rozwiązanie. Wciąż pozostają niszowym zespołem i robią po prostu swoje. Tworzą interesujące i wpadające w ucho piosenki, które z pewnością zasilą konta tegorocznych festiwali muzycznych.

Najpopularniejsze (48h)