Cały świat w 2010 roku słuchał piosenki Pumped Up Kicks – ja zresztą też często nuciłam ten utwór i mam do niego, podobnie jak do pierwszego albumu grupy, duży sentyment. Nie można zaprzeczyć, że wyżej wymieniony utwór to największy hit Foster The People i prawdopodobnie już tak zostanie. Ale! Nie zapominajmy, że panowie z FTP tworzą nadal i właśnie wrócili z trzecim studyjnym albumem. Sacred Hearts Club to dowód na to, że zespół na czele z Markiem Fosterem nadal jest w świetnej formie.

Foster The People w 2011 roku po ogromnym sukcesie poszli za ciosem i wydali debiutancki album z piosenkami takimi jak Call It What You Want, Houdini i Don’t Stop (Color On The Walls). Krążek Torches został przyjęty bardzo dobrze zarówno przez krytyków, jak i fanów. Pokrył się złotem w USA i Kanadzie, platyną w Australii, zapewnił też artystom nominacje do nagrody Grammy. Po zakończeniu promocji płyty i koncertów z tym związanych, FTP wydali kolejny album Supermodel. Jednak w 2015 roku zespół oficjalnie opuścił basista Cubbie Fink. Trzeci album został więc przygotowany przez skład: Mark Foster, Sean Cimino, Mark Pontius i Isom Innis.

Sacred Hearts Club miał być ukłonem w stronę lat 60. i muzycznej psychodelii. Te wpływy faktycznie słychać na albumie, który trudno porównać do wcześniejszych wydawnictw Foster The People. Nowy krążek jest stylistycznie inny, ale to nie znaczy, że gorszy. Zaryzykuję stwierdzenie, że nawet lepszy od indie-popowych i electro-popowych początków twórczości FTP, choć wiernym fanom grupy może się to nie spodobać.

Foster The People jeszcze przed premierą krążka przygotowali fanów do zmian wydając EPkę III z trzema premierowymi utworami. Najbardziej chwytliwa z nich to Doing It For Money, ale każda ma w sobie coś charakterystycznego – zarówno otwierające album Pay The Man, jak i rytmiczne, świetne SHC. Już porównując te piosenki do poprzednich z Supermodel, widać dużą różnicę. Nowe bardziej zapadają w pamięć, nie są tak mainstreamowe, ale też nie zginą w tłumie, są niecodzienne i niebanalne.

Co mnie osobiście zaskoczyło to kobiecy głos pojawiający się w Static Space Lover. Piękny głos należący do Jeny Malone idealnie uzupełnia tę przyjemną, trochę indie-popową piosenkę. Jestem absolutnie zachwycona tym utworem, dźwiękami, nietypową strukturą. Zresztą to nie jest jedyna kompozycja z Sacred Hearts Club, w której dzieje się dużo i jest ciekawie. Loyal Like Sid & Nancy to kolejny przykład na to, jakie spektrum muzycznych możliwości FTP pokazali na najnowszej płycie. Neo psychodelia, zmiany tempa, mocniejsze brzmienie i warstwa tekstowa-Foster pisze lekko, wtrąca trochę ironii. Kolejny świetny numer to rockowy i energiczny Lotus Eater. Bez wątpienia będzie świetnie wypadać na koncertach.

Sacred Hearts Club to krążek inny niż poprzednie wydawnictwa FTP, ale i tak to brzmienie nadal jest unikatowe, charakterystyczne tylko dla nich. Jedni będą uważali zmiany za dobre, inni pozostaną wierni klimatowi z Torches czy Supermodel. Na mnie najnowszy album grupy zrobił duże wrażenie i gdy pierwszy raz go usłyszałam, wiedziałam już, że znajdzie swoje miejsce w gronie najlepszych krążków tego roku. Widać, że styl Foster The People od 2009 roku i początków kariery przez te kilka lat mocno ewoluował, ale to świadczy o rozwoju i muzycznych poszukiwaniach, a to zazwyczaj działa na korzyść brzmienia. I tu też zadziałało!

Foster The People - Sacred Hearts Club
 • Data premiery:
  21 07 2017
 • Wytwórnia:
  Columbia Records, Sony Music Entertainment
 • Gatunek:
  indie pop, synthpop, neo psychedelia
 • Single:
  Sit Next To Me, Loyal Like Sid & Nancy
Najlepsze utwory:
Loyal Like Sid & Nancy, Doing It For Money, Lotus Eater, Static Space Lover
Najsłabsze utwory:
 • 8/10
  Ocena końcowa - 8/10
8/10
Sending
User Review
5 (1 vote)
Poprzedni artykułThrowback Thursday #92: Avril Lavigne – Girlfriend
Następny artykułUsher w Carpool Karaoke