Sezon preselekcyjny do Eurowizji 2017 jest już za nami. Znamy już 42 z 43 piosenek, które reprezentować będą poszczególne kraje w Konkursie. Z prezentacją piosenki zwleka tylko Armenia, a premiera piosenki z tego kraju zapowiedziana jest na najbliższy weekend.

AZERBEJDŻAN

Diana Hajiyeva, posługująca się pseudonimem Dihaj, została wewnętrznie wybrana na reprezentantkę Azerbejdżanu przez azerskiego nadawcę publicznego. Informacja o tym, że to właśnie ta piosenkarka zaśpiewa w Kijowie została podana do wiadomości publicznej już w grudniu. Piosenkę Skeletons zaprezentowano w sobotę 11 marca i została dobrze przyjęta przez eurowizyjnych fanów.

BUŁGARIA

Bułgaria dość długo trzymała w tajemnicy nazwisko artysty, który pojedzie do Kijowa. Podobnie wyglądało to w ubiegłym roku, kiedy piosenka Poli Genovy zaprezentowana została jako jedna z ostatnich. Tym razem Bułgarzy stawiają na Kristiana Kostova, młodego wokalistę, który do tej pory znany był z udziałów w talent shows dla dzieci. Na Eurowizję przygotował utwór Beautiful Mess, czyli nowoczesną balladę z elementami brzmień etnicznych.

CZARNOGÓRA

Czarnogóra także postawiła na wybór wewnętrzny. Slavko Kalezić to oryginalny artysta, który zaprezentuje ten kraj z zupełnie innej strony. Piosenka Space utrzymana jest w szybkim tempie i okraszona została w teledysk, w którym wokalista prezentuje się w specyficzny dla siebie sposób.

IRLANDIA

Brendan Murrey już w połowie grudnia wskazany został jako wokalista, który zaśpiewa irlandzką piosenkę. Szczegóły utworu nie były znane jednak aż do minionego tygodnia, kiedy na stronach internetowych telewizji RTÉ posadowiono teledysk do piosenki Dying to Try. Jest to romantyczna ballada, która zebrała mieszane komentarze na swój temat.

ISLANDIA

Islandia po raz kolejny zorganizowała preselekcje do Eurowizji, które składały się z dwóch półfinałów i finału. W półfinałach zaprezentowanych zostało po 6 piosenek śpiewanych w języku narodowym, z których połowa awansowała do finału. Telewizja islandzka przyznała także jedną dziką kartę, dzięki której w finale znalazło się 7 piosenek. O awansie do finału decydowali wyłącznie widzowie, natomiast w finale na decyzję mieli wpływ także jurorzy. Ostatecznie do Kijowa pojedzie Svala z futurystycznym utworem Paper, który wykonany zostanie po angielsku.

IZRAEL

W Izraelu zorganizowany został talent show, w którym uczestnicy śpiewali covery. Po kilku tygodniach zmagań zwycięzcą tego formatu został IMRI. Następnie izraelski nadawca zorganizował konkurs na najlepszą piosenkę dla tego wokalisty. Została nią dynamiczna kompozycja I Feel Alive, która w Internecie pojawiła się minionym tygodniu.

LITWA

Litwini po raz kolejny stworzyli bardzo długi maraton preselekcyjny, który trwał od początku roku, a zakończył się dopiero w miniony weekend. Składał się on z wielu rund, w których artyści śpiewali swoje utwory i byli eliminowani przez widzów oraz jurorów. W finale zwyciężyła formacja Fusedmarc z piosenką Rain of Revolution, co przez fanów Eurowizji nie zostało odebrane jako najlepszy wybór.

MACEDONIA

W Macedonii już w listopadzie wytypowano wokalistkę, która pojedzie na Eurowizję z tego kraju. Wybór padł na Janę Burčeskę, ale i w tym przypadku okres oczekiwania na jej piosenkę był bardzo długi. W sobotę na oficjalnym eurowizyjnym kanale na YouTube pojawił się utwór Dance Alone, który zebrał mnóstwo pozytywnych opinii, wraz z teledyskiem. Aktualnie macedońska piosenka postrzegana jest jako jedna z największych faworytek do zajęcia bardzo wysokiego miejsca w maju.

NORWEGIA

W tym roku w Norwegii zebrano rekordową ilość 1035 piosenek zgłoszonych do konkursu Melodi Grand Prix. Spośród tej liczby wybrano 10 utworów, które wzięły udział w finale preselekcji. Finał został podzielony na dwie części. Najpierw na wszystkie piosenki głosowali widzowie oraz jurorzy z innych państw. Następnie do superfinału weszło czterech wykonawców, a wybór pomiędzy nimi dokonał się tylko za sprawą widzów. Do Kijowa jedzie JOWST z piosenką Grab the Moment.

ROSJA

Ze strony Rosjan w tym roku przeważało milczenie. Aż do niedzieli 12 marca nie było żadnych oficjalnych informacji na temat udziału tego państwa w Eurowizji organizowanej na Ukrainie. Spekulowano nawet o rezygnacji ze strony Rosji. W końcu, w trakcie specjalnego programu, przedstawiono piosenkę Flame Is Burning, którą wykonuje Julia Samoylova, czyli wokalistka poruszająca się na wózku inwalidzkim, znana z udziału w jednym z najpopularniejszych talent show w Rosji. Taki wybór wywołał mnóstwo kontrowersji, także w związku ze stanowiskiem Julii, dotyczącym konfliktu na Ukrainie.

SAN MARINO

San Marino to, obok Rosji, drugi kraj, z którego od dłuższego czasu oczekiwano jakiegokolwiek komunikatu o ewentualnym wycofaniu się z Eurowizji. Mieszkańcom tego małego kraju nie podoba się fakt, że ze względu na brak własnej telefonii komórkowej, głosy widzów podawane są jako średnia głosów z innych państw. Poza tym od kilku miesięcy pojawiały się pogłoski o tym, że telewizja z San Marino oferuje występ na Eurowizji piosenkarzom innych narodowości w zamian za wpłacenie określonej kwoty. W niedzielę jednak zaprezentowano piosenkę Spirit of the Night i teledysk do niej. Wykonawcami są, czterokrotna już reprezentantka tego kraju, Valentina Monetta oraz Jimmie Wilson, znany z udziału w Must Be The Music, Tylko Muzyka.

SERBIA

Serbowie wewnętrznie wybrali znaną i lubianą na lokalnym rynku wokalistkę. Tijana Bogićević wykona na eurowizyjnej scenie piosenkę In Too Deep. Utwór został napisany przez uznanych twórców, którzy na swoim koncie mają współudział przy tworzeniu Rise Like a Phoenix oraz ubiegłorocznej piosenki z Bułgarii, która zakończyła zmagania na wysokim 4. miejscu. Serbia liczy na to, że w tym roku co najmniej powtórzą taki rezultat.

SZWECJA

W sobotę zakończył się też Melodifestivalen, czyli najpopularniejsze i najbardziej widowiskowe preselekcje w całej Europie. W tym roku padł rekord głosów oddanych w trakcie trwania całego maratonu składającego się z czterech półfinałów, rundy drugiej szansy i finału. Wybór Szwedów padł na Robina Bengtssona, dla którego nie był to już pierwszy start w selekcjach. Świetnie wyprodukowana i widowiskowo przedstawiona na scenie piosenka I Can’t Go On w finale zebrała najwięcej punktów od jurorów z innych państw, m.in. z Polski. W głosowaniu widzów nie było już tak kolorowo, bowiem wyprzedziły ją trzy inne utwory. Duża przewaga z głosowania jurorów wystarczyła jednak, by zdecydowanie wygrać cały konkurs.